انبر، کفگیر و ملاقه

انواع مدل های ست کفگیر و ملاقه

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

ست کفگیر و ملاقه از جمله­ ی پر کاربردترین وسایل آشپزخانه برای هر سرآشپز محسوب می­شود و بدون آنها کارهای مربوط به پخت و پز به سختی پیش می­رود. از آنجا که در هر پیشه­ ای ابزارهای حرفه­ ای متناسب با آن کار وجود دارد، امر آشپزی نیز از این قضیه مستثنی نیست و نیازمند ابزارهای خاصی است. مدل­های متنوعی از  ست کفگیر و ملاقه وجود دارد که هر کدام کاربرد خاصی دارند.


ابزارهای ضروری هر سر آشپز: “ست کفگیر و ملاقه”

مثلا برخی از انواع آنها به گونه ای طراحی شده اند که مناسب کار با ظروف پخت و پز نچسب هستند یا برخی دیگر برای سرو کردن سالاد ها و غذاهای خاصی مناسب هستند. بعضی دیگر از آنها به گونه ای طراحی شده اند که برای روغن گیری و خشک کردن غذاهای سرخ کردنی مناسب هستند و انواع مختلفی هم برای سرو ماکارانی و پاستا طراحی شده اند.


یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام خرید ست کفگیر و ملاقه باید به آن توجه کرد جنس و مواد اولیه ی به کار رفته در آن است. در بخش بعدی به جنس متریال های مختلفی که در این ابزار آشپزخانه به کار می رود می پردازیم. با ما همراه باشید.


بهترین جنس برای انتخاب ست کفگیر و ملاقه

ست کفگیر و ملاقه ی چوبی:


یکی از قدیمی ترین متریال های به کار رفته در کفگیر و ملاقه چوب است. متاسفانه بسیاری از افراد در هنگام کار با ظروف تفلون و چدنی از کفگیرهای چوبی استفاده می کنند که این کار از نظر مسائل بهداشتی به هیچ وجه تایید شده نیست زیرا چوب به سهولت آلودگی و ترکیب های شیمیایی موجود در غذا را به خود جذب می کند که باعث می شود سلامت افراد به خطر بیفتد. اگر کفگیرهای چوبی دچار ترک خوردگی شده باشند این آلودگی ها به راحتی به مغز چوب می رسد و حتی باعث ایجاد بوی بد شود. از این رو شدیدا توصیه می شود که از کفگیرهای چوبی شکسته شده برای پخت و پز استفاده نکنید.


ست کفگیر و ملاقه ی پلاستیکی

کفگیر و ملاقه ی پلاستیکی باید به گونه ای طراحی شود که در هنگام پخت و پز گرما روی آن تاثیر نگذارد و برای تهییه ی غذاهای سرد و گرم مناسب باشد. بهتر است مواد اولیه ی به کار رفته در این محصول از جنس پلیمرهای دست اول و بازیافتی باشد. این نوع از ابزارهای آشپزخانه به سبب اینکه تحت بررسی های دقیق استانداردهای اتحادیه اروپا (EEC) و سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) قرار می گیرد لذا ریسک بروز مشکلات را در پی ندارد و در ضمن به صورت مکرر استفاده نمی شود و فقط هنگام تفت دادن یا سرخ کردن مواد از آن استفاده می شود.


ست کفگیر و ملاقه ی استیل

استیل یا همان فولاد ضد زنگ بهترین جنس برای کفگیر و ملاقه و یا سایر ابزار آشپزخانه است زیرا جزو متریال هایی می باشد که کمترین واکنش شیمیایی را با مواد غذایی ایجاد می کند و خطری را برای سلامتی افراد ایجاد نمی کند.


ست کفگیر و ملاقه ی شیشه ای یا چینی

کفگیر و ملاقه های شیشه ای یا چینی جزو دسته بندی اجناس خنثی قرار می گیرد و می توان با خیال راحت از آنها در تهییه ی مواد غذایی استفاده نمود البته بهتر است که در هنگام خرید مدل های ساده و بدون رنگ های شیمیایی را انتخاب نمود. توصیه می شود که از کفگیر یا ملاقه های شیشه ای یا چینی که لب پر شده اند در روند پخت غذا استفاده نکنید.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.