سرویس غذا خوری

ویژگی های یک سرویس غذاخوری مناسب چیست؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

خرید سرویس غذاخوری مناسب می‌تواند خیال شما را از بابت پذیرایی و سرو غذا در مهمانی‌ها و حتی استفاده روزمره راحت کند؛ از این رو بسیار پر اهمیت است و باید هوشمندانه انجام شود. قبل از خرید بهتر است ویژگی‌های سرویس غذاخوری مناسب را بدانید و با دانش کافی این خرید را انجام دهید. در این مقاله مهمترین این ویژگی‌ها را به همراه نکاتی ظریف در جهت خرید سرویس غذاخوری مناسب ذکر کرده‌ایم. 


ویژگی‌های سرویس غذاخوری مناسب

سرویس‌های غذاخوری معمولاً ۲۴ تکه بوده و شامل اقلامی مانند بشقاب غذاخوری، بشقاب بزرگ، پیش دستی، کاسه و فنجان و... هستند. همچنین این امکان برای شما وجود دارد تا اقلامی مانند دیس، ظرف کره، ظرف سس، بشقاب مخصوص سرو دسر و... را به صورت جداگانه خریداری کرده و به سرویس خود اضافه کنید. در ادامه ویژگی‌های سرویس غذاخوری مناسب ذکر شده است.


کیفیت سرویس غذاخوری مناسب

از آنجایی که ظروف غذاخوری به صورت مداوم در طول روز استفاده می‌شوند، کیفیت آنها بسیار مهم خواهد بود. برای مثال هرچه مقاومت آن در برابر ضربات بیشتر باشد، دوام و کیفیت بالایی دارد. از دیگر ویژگی‌های کیفی یک سرویس غذاخوری مناسب می‌توان به مقاومت در برابر حرارت، قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی، ثبات طرح و رنگ، مقاومت برابر خط و خش و... اشاره کرد.

بهداشتی بودن ظروف نیز مهم است. در ساختن ظروف غذاخوری نباید از عناصر خطرناک مانند کادمیوم و سرب استفاده کرد؛ چرا که این عناصر برای سلامتی مضر هستند.


 


ویژگی های یک سرویس غذاخوری مناسب چیست؟


 

سبک و استاندارد بودن

یکی دیگر از ویژگی‌های سرویس غذاخوری مناسب، سبک بودن است؛ البته در عین مقاومت. ظروف غذاخوری که برای خرید انتخاب می‌کنید، باید سبک باشند و در عین حال از ویژگی‌های کیفی مانند مقاومت در برابر ضربه نیز برخوردار باشند.

وزن یک سرویس غذاخوری مناسب باید به گونه‌ای باشد که با در دست گرفتن ظروف نباید سنگینی زیادی احساس کنید. همچنین اندازه استاندارد ظروف را نیز مد نظر قرار دهید. برای مثال ممکن است بعضی از سرویس‌ها بشقاب‌های بزرگتر از حد استاندارد داشته باشند و جای زیادی را اشغال کنند.


برخورداری از اقلام کافی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، معمول‌ترین سرویس‌های غذاخوری ۲۴ تکه دارند. اما بهتر است بر اساس تعداد میهمانان‌تان یک سرویس غذاخوری مناسب خریداری کنید. برای مثال سرویسی که برای پذیرایی از ۱۲ نفر کافی باشد، مناسب یک خانواده تقریباً پر جمعیت خواهد بود. اقلام موجود در سرویس غذاخوری باید کامل و کاربردی باشند؛ بنابراین از خرید سرویس‌هایی که اقلام غیر ضروری دارند خودداری کنید.


رنگ و طرح هوشمندانه

از دیگر ویژگی‌های یک سرویس غذاخوری مناسب می‌توان به رنگ و طرح هوشمندانه آن اشاره کرد. رنگ و طرحی که در تولید سرویس غذاخوری به کار می‌رود باید قابلیت اضافه کردن اقلام در آینده را داشته باشد. رنگ سفید یکی از بهترین رنگ‌های ظروف غذاخوری است که قابلیت ست شدن با طیف وسیعی از رنگ‌ها و دکوراسین داخلی منزل را داراست. بنابراین سعی کنید سرویس‌هایی را بخرید که در آینده امکان اضافه کردن اقلام جدید را به شما بدهد.


مطالب مرتبط: راهنمای کامل خرید سرویس چینی جهیزیه

 


کاربردی بودن

از مهمترین ویژگی‌هایی که یک سرویس غذاخوری را مناسب شما می‌سازد، کاربرد آن است. قبل از خرید سرویس غذاخوری باید به کاربرد آن توجه کنید. برای مثال ممکن است سرویس را جهت پذیرایی از مهمانان، استفاده در گردش و سفر یا استفاده دم دستی خریداری کنید.

به بیان ساده‌تر هرچه کاربرد ظروف غذاخوری شما به نیازتان نزدیک‌تر باشد، خریدی موفق‌تر خواهید داشت. در ادامه مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا سرویس غذاخوری بسته به نیازتان را بیابید.


 


ویژگی های یک سرویس غذاخوری مناسب چیست؟


 

انواع سرویس غذاخوری

سرویس‌های غذاخوری انواع مختلفی دارند که هم از لحاظ جنس و هم از لحاظ کاربرد با هم متفاوت هستند. برای مثال ظروف ملامین بیشتر جهت استفاده دم دستی یا استفاده در گردش و سفر خریداری می‌شوند در حالی که ظروف چینی معمولاً جهت پذیرایی در مهمانی‌ها تهیه می‌شوند. مهمترین انواع سرویس غذاخوری:


ظروف غذاخوری سرامیکی

ظروف غذاخوری سرامیکی معمولاً برای استفاده دم دستی و خانگی یا حتی مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه خریداری می‌شوند. این ظروف رنگ‌های متنوعی داشته و به نسبت ارزان هستند. سبک‌های مینیمالیستی معمولاً در طراحی این ظروف استفاده می‌شوند.

نکته مهم، مقاومت ظروف سرامیکی است؛ چرا که مقاومت آنها کمتر از ظروف چینی خواهد بود. بنابراین هنگام شستشو و جا به جایی ظروف سرامیکی باید مراقب باشید.


ظروف غذاخوری ملامین

این ظروف از رزین مقاومی ساخته شده‌اند؛ به همین جهت ظروف غذاخوری ملامین را می‌توان در همه جا مورد استفاده قرار داد. در مهمانی‌های رسمی استفاده از این ظروف برای پذیرایی مناسب نیست و بهتر است از ظروف چینی استفاده شود. ظاهر ظروف غذاخوری ملامین زیبایی خود را دارد و از تنوع رنگ و طرح زیادی برخوردار است.


ظروف غذاخوری شیشه‌ای

این ظروف در طرح مات یا رنگ بندی‌های مختلف تولید می‌شوند و از استحکام مناسبی برخوردار هستند. سرویس غذاخوری شیشه‌ای معمولاً برای استفاده دم دستی و گردش و سفر خریداری می‌شود. ویژگی‌های کیفی به کار رفته در رنگ و لعاب این ظروف مهم است و بسته به برند تولید کننده می‌تواند متغیر باشد.


مطالب مرتبط: بهترین مارک سرویس چینی برای جهیزیه کدام است ؟


ظروف غذاخوری چینی استخوانی

بن چاینا یا ظروف غذاخوری چینی استخوانی از دیگر انواع سرویس‌های غذاخوری هستند. این سرویس غذاخوری مناسب پذیرایی از مهمانان و استفاده خانگی اسست و از مقاومت خوبی برخوردار است. رنگ غالب این ظروف سفید است و طرح و نقش متنوعی روی آن می‌نشیند. سرویس چینی استخوانی اغلب قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی را دارند و مقاومت بالایی در برابر خط و خط از خود نشان می‌دهند.


ظروف غذاخوری چینی پرسولان

از دیگر انواع ظروف غذاخوری چینی، چینی پرسلاین است که ارزان‌تر از نوع استخوانی است. مقاومت این ظروف نیز مناسب است . سرویس چینی پرسولان قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را دارد و طرح و نقش متعددی در تولید آن استفاده می‌شود. رنگ‌های زیادی نیز دارند و برای سلیقه‌های مختلف، مناسب هستند.


 


ویژگی های یک سرویس غذاخوری مناسب چیست؟


 

سرویس غذاخوری سفالی

سرویس‌های سفالین معمولاً ارزان‌تر از نوع چینی هستند و ظاهری سنتی دارند. این ظروف اغلب مقاومت بالایی ندارند و سنگین هستند. طرح و نقش این ظروف بعضاً با سلیقه‌های مختلف موافق نیست. این سرویس غذاخوری مناسب استفاده دم دستی و روزمره است.

سرویس‌های غذاخوری سفالی را می‌توان در ماشین ظرفشویی قرار داد؛ اما باید توجه کرد که قرارگیری طولانی مدت این ظروف در مجاورت با آب می‌تواند طول عمر آنرا کاهش دهد. 

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.