لیوان، فنجان و نعلبکی

تفاوت لیوان و فنجان چیست؟ + کاربردها

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

زمانی که برای خرید ظروف پذیرایی نوشیدنی های گرم و سرد؛ در گروه لیوان و فنجان، ماگ و … اقدام می کنید، لازم است که به درستی درباره تفاوت های این ظروف بدانید. به طور مثال تفاوت لیوان و فنجان چیست؟ در چه مواردی بهتر است لیوان خریداری شود و چه زمانی خرید فنجان مناسب تر خواهد بود؟ با دانستن کاربردهای دقیق و تفاوت ها، می توانید خریدی هدفمندتر داشته باشید.


در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.


تفاوت لیوان و فنجان

از اصلی ترین تفاوت ها و تمایزهای میان لیوان و فنجان، باید به دو گروه تفاوت های ظاهری و کاربردی بپردازیم. با شناخت این موارد می توانید تصمیم گیری بهتری در زمینه خرید لیوان یا خرید فنجان داشته باشید.


تفاوت های ظاهری لیوان و فنجان

تفاوت های ظاهری لیوان و فنجان در قالب های زیر قرار می گیرند:تفاوت لیوان و فنجان

ابعاد

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که در ظاهر فنجان ها و لیوان ها می بینیم، ابعاد آن ها است. فنجان ها در ابعاد کوچک تری عرضه شده و ارتفاع کمتری نیز غالبا نسبت به لیوان های مختلف دارند.


طراحی

به لحاظ طراحی نیز در سبک طراحی فنجان ها، با یکدستی بیشتری روبرو هستیم. شاید عمده چیزی که در خصوص طراحی انواع فنجان می تواند تمایز ایجاد کند، شکل دسته آن ها باشد؛ اما در خصوص لیوان ها، مدل لیوان، پیچ و تاب بدنه آن، ارتفاع و سطح مقطع با فراوانی بیشتری همراه است.


نحوه به دست گرفتن

تمایز مهم دیگر، نحوه به دست گرفتن این دو ابزار نوشیدنی است. شما برای به دست گرفتن یک فنجان، معمولا از دو انگشت اشاره و شست خود استفاده می کنید (به شکلی ظریف تر)، در صورتی که برای به دست گرفتن یک لیوان، معمولا تمام انگشتان درگیر می شوند.


تفاوت های کاربردی لیوان و فنجان

وجه تمایزهای کاربردی لیوان و فنجان را می توان در موارد زیر جای داد:


میزان نوشیدنی

لیوان ها ظرفیت بیشتری برای سرو نوشیدنی های مختلف دارند. حال اگر نوشیدنی شما سرد چون آب و آبمیوه باشد، معمولا لیوان های کشیده تر را انتخاب می کنید. برای سرو نوشیدن های گرم چون دمنوش ها، لیوان هایی با سطح مقطع بزرگ تر پیشنهاد می شوند. این در صورتی است که در فنجان ها حجم کمتری مایعات گرم جای گرفته و معمولا برای پذیرایی چای، قهوه و … مورد استفاده قرار می گیرند.


چای در لیوان

نوع نوشیدنی

برای سرو نوشیدنی در لیوان ها با گستردگی بیشتری روبرو هستیم؛ انواع آبمیوه، آب، دمنوش ها، چای و … را می توان در لیوان های مختلف سرو کرد. اما در خصوص فنجان کمتر زمانی (مگر وقتی که دسترسی به ظرف دیگری نباشد)، به سراغ آب و آبمیوه یا سایر نوشیدنی های سرد می رویم. سرو چای، قهوه، دمنوش و مانند آن ها در فنجان ها مناسب خواهد بود.


رسمی و غیررسمی بودن

همان طور که می دانید برای برگزاری یک برنامه سرو رسمی تر، استفاده از فنجان بهتر خواهد بود، این در حالی است که شما برای پذیرایی از دوستان نزدیک یا اعضای خانواده خود، همچنان لیوان ها را مناسب خواهید یافت.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.