چرخ گوشت

برای تشخیص چرخ گوشت خوب، به چه نکاتی توجه کنیم؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

در بازار جهانی انواع چرخ گوشت ساخته شده است. دستی و الکتریکی.


البته در ایران اکثر خریداران از چرخ گوشت‌های الکتریکی یا برقی استفاده می‌کنند چرا که چرخ گوشت‌های دستی به شدت منسوخ شده.


با بدانید که اولین چرخ گوشت‌های دستی باعث تولید سوسیس شد. اما چرخ گوشت‌های برقی دارای مدل‌های فراوانی هستندکه انتخاب رابرای کاربران به شدت سخت کرده است.


دراین مبحث به نکات مثبت ومنفی انواع چرخ گوشت می‌پردازیم تا خریداران به راحتی بتوانند خرید چرخ گوشت مورد نیاز خود را انجام دهند.


اکثر چرخ گوشت‌های خانگی را از نظر وضعیت موتور و بدنه نسبت به یکدیگرمی‌توان به دو دسته عمودی و افقی تقسیم بندی کرد.


راهنمای خرید چرخ گوشتویژگی های خریدچرخ گوشت خانگی مناسب به شرح زیر می باشد

توان موتور

تعداد چرخ دنده

میزان صدا

تیغه های متعدد و مختلف

سبک بودن دستگاه

داشتن روکش محافظ

پایه ضد لغزش حین انجام کار

اهمیت خرید چرخ گوشت برای منزل

چرا به یک چرخ گوشت در خانه احتیاج است؟


به خرید گوشت چرخ کرده از بازار اطمینان زیادی وجود ندارد امکان اضافه کردن ناخالصی یا جنس نا مرغوب وجود دارد.


از طرفی با چرخ کردن گوشت در خانه شما می توانید درصد چربی مورد نظر خودتان را کنترل کنید.


از مزایای دیگری که دارد این است که هر زمان که اراده کنید در خانه خود می توانید گوشت را چرخ کنید ، این خود مزیت بسیار زیادی محسوب می شود.


اگر گوشت را بخواهید از قصابی فروشی ها چرخ کرده خرید کنید ، نیاز ز هست که از خانه بیرون بروید و در ساعات مشخصی این کار را برای شما انجام می دهند . حال با داشتن یک دستگاه در خانه کار شما راحت تر خواهد شد.


به غیر از گوشت قطعا استفاده های دیگری هم دارد به عنوان مثال چرخ کردن پیاز یا نخود یا سایر مواد غذایی دیگر ، قطعا هیچ قصابی برای شما نخود چرخ نخواهد کرد !!!!! این ها همه دلایلی است که هر شخص به وجود یک چرخ گوشت در خانه نیاز دارد .


کارآیی موتور

امر بدیهی است که هر چرخ گوشت باید موتور با کارآیی بالایی داشته باشد . زیرا مدت زمان چرخ کردن گوشت کمتر خواهد شود و کار سریع تر پیش خواهد رفت.


فاکتور دیگر چرخ کردن در مدت کوتاه این است که دستگاه استهلاک کمتری پیدا خواهد کرد چرا که مدت زمان کمتری روشن بوده است.


اگر در ابتدای خرید پول بیشتری به خاطر یک موتور قوی بپردازید قطعا با ارزش خواهد بود زیرا شما طول عمر وسیله خود را بیشتر کرده ایید . همچنین با افزایش بازدهی در اثر افزایش کارآیی موتور شما خروجی با کیفیت تری خواهید داشت .


همچنین وارد کردن گوشت در اکثر چرخ گوشت ها دستی است و شما باید با فشار آن را وارد کنید ، هر چه قدرت موتور بالاتر باشد ، نیاز نیست که زور زیادی وارد کنید .


خنک کنندگی موتور

هر دستگاهی که داراری موتور باشد ، بعد از گذشت مدت زمان زیادی از کار کردن آن داغ می کند و لازه که با خاموش کردن موتور از سوختن آن در اثر حرارت یاد جلو گیری کرد.


در چرخ گوشت های امروزی سنسور هایی رون دستگاه قرار داده شده که بعد از مدت زمان زیادی که دستگاه روشن است به صورت خودکار آن را خاموش می کند.


این روش به صورت اتوماتیک صورت می گیرد و از سوختن دستگاه جلوگیری می کند. امروزه انواع چرخ گوشت ها از این مکانیزم برخوردار هستند . هنگام خرید یک چرخ گوشت به این مشخصه حتما دقت داشته باشید .


شستی تغییر جهت موتور

تمامی چرخ گوشت های برقی توانایی حرکت چرخشی را دارند ، این قابلیت سبب جدا شدن راحت تر گوشت از تیغه ها خواهد شد . همچنین باعث می شود که گوشت ها ریز تر چرخ شوند . دقت داشته باشید که دستگاه خریداری شما این ویژگی را داته باشد . قطعا انجام این کار با دست بسیار مشکل است و هر چه زمان این چرخش های متوالی سریع تر باشد شما می توانید گوشت را بهتر چرخ کنید .


میزان گوشت بدست آمده

هر چه قدرت دستگاه بالاتر باشد ، میزان خروجی آن بیشتر خواهد بود . قطعا میزان خروجی به میزان نیاز شما بستگی دارد، برای استفاده خانگی میزان مطلوب خروجی دستگاه 4 تا 5 کیلو در دقیقه است.


در واقع این میزان خروجی از یک چرخ گوشت خانگی مناسب خواهد بود.


میزان خروجی چیزی است که به نیاز شما بستگی دارد ، اگر برای مصرف خانگی می خواهید که قطعا شاید در هفته یک بار نیاز به استفاده داشته باشید اما در مصارف صنعتی باید دقت داشته باشید که زور موتور باید بسیار زیاد باشد چرا که در مدت زمان کوتاهی خروجی بسیاری ر باید به ما بدهد .


ابزار اضافی مورد نیاز

در بعضی از انواع چرخ گوشت ها ویژگی های اضافی وجود دارد که به شما امکان ساخت سوسیس و ساخت کالباس را می دهد.


حال اگر به این امکانات در آشپزخانه نیاز دارید ، در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید . این ویژگی بسیار عالی خواهد بود . کودکان به سوسیس و فست فود بسیار علاقه دارند . اما اطمینانی به سوسیس های موجود در بازار نیست ، با داشتن این قابلیت می توانید یک سوسیس یا کالباس مطمئن داشته باشید . چرخ گوشت فیلیپس می تواند یک از پیشنهاد های خرید باشد .


نکات ایمنی در تعمیرات چرخ گوشت

قبل از استفاده ازچرخ‌گوشت مطمئن شوید که ولتاژ و فرکانس شبکه‌ی شهری با ولتاژ و فرکانس صفحه‌ی مشخصات فنی انطباق داشته باشد.


وقتی می‌خواهیدچرخ‌گوشت راباز و بسته کنید،دوشاخه را ازپریزجدانمایید.


هرگز گوشت رابادست به داخل چرخ گوشت فشارندهید بلکه ازاهرم مخصوص این کاراستفاده کنید.


هرگز پنجره معمولی راهمراه باپنجره‌ی لوله‌ای داخل چرخ قرارندهید.


وقتی که کلید راازحال ON به حالت REVERSE (معکوس) یابرعکس می‌بریدباید 6 ثانیه صبرکنیدتا موتورکاملا بایستد.


ساختار داخلی یک چرخ گوشت

اکثر چرخ گوشت‌های خانگی را می‌توان از نظر وضعیت موتور و بدنه نسبت به هم به دو دستهٔ افقی و عمودی تقسیم کرد.


موتور این چرخ گوشت‌ها از نوع اونیورسال است.


مدار الکتریکی چرخ گوشت‌ها معمولاً ساده است، اما برخی از انواع آن‌ها دراری معکوس‌کنندهٔ دور موتور هستند که به صورت لحظه‌ای موتور را در جهت عکس به حرکت درمی‌آورد و برای رفع گریپاژ (گیر کردن موتور) به کار می‌رود.


تیغ و پنجرهٔ چرخ گوشت دارای لبه‌های تیزی هستند که میلهٔ مارپیچ گوشت را به سمت آن‌ها می‌راند و باعث چرخ‌شدن گوشت می‌شوند، این تیغه‌ها را نباید با سنگ‌های معمولی تیز کرد و برای تیز کردنشان از سنگ مغناطیسی استفاده می‌شود.


با توجه به اینکه موتور از نوع اونیورسال است، دارای زغال می‌باشد که باید پس از اینکه طول آن به 1/3 طول اولیه رسید آن را تعویض کرد. در صورت خوردگی سطح کلکتور بر اثر جرقه باید موتور را برای بالانس و تعمیر به تعمیرکار متخصص ارجاع داد


سرعت موتور یک چرخ گوشت ممکن است 22000 دور در دقیقه باشد ولی سرعت چرخ‌کنندگی‌اش 250 دور بر دقیقه، برای این تبدیل سرعت از چرخ‌دنده‌هایی با نسبت 1/83 استفاده شده‌ استچرخ‌ دنده‌ها در داخل گیربکس (جعبه‌دنده) قرار دارند و وظیفهٔ بالا بردن گشتاور موتور به بهای پایین‌آمدن سرعتش را بر عهده دارند.


در گیربکس باید از گریس نسوز استفاده کرد و در استفاده از گریس نسوز نیز باید دقت داشت که اگر مقدارش از حدی بیشتر شود باعث گیر مکانیکی دستگاه خواهد شد.


نکاتی که می تواند شما را برای داشتن چرخ گوشت با عمر بهتر کمک کند؟

نکات افزایش طول عمر چرخ گوشت

برای افزایش طول عمر چرخ‌گوشت از برش‌های کوچک گوشت استفاده کنید .برش‌های بزرگ علاوه بر اینکه بافشارواردمحفظه چرخ‌گوشت می‌شوند، باعث می‌شوند فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شود.

هرگزبرای خردکردن سبزیجات ازچرخ‌گوشت استفاده نکنید.آب موجوددرسبزی‌ها ممکن است به موتوردستگاه نفوذکرده وموجب خرابی آن شود.

بعد از هر بار استفاده ازچرخ گوشت محفظه و تیغه‌های داخلی آن را به خوبی پاک کنید و اجازه ندهیدکوچک‌ترین ذره‌ای ازگوشت یاچربی درون محفظه دستگاه باقی بماند.

هنگام خرید چرخ‌‌ گوشت دقت کنید تیغه‌ها و صفحات برش درون دستگاه ضدزنگ باشد. ضد زنگ بودن این قطعات مانع اززنگ زدن وفرسودگی آنها بعدازشست‌وشوهای مکررمی‌شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چرخ‌گوشت قدرت موتور و سیستم چرخش معکوس آن است. هنگام انتخاب چرخ‌گوشت به میزان قدرت و توان موتورآن توجه کنید.

برای مدت زمان طولانی ازدستگاه چرخ‌گوشت استفاده نکنید.موتور چرخ‌گوشت‌های خانگی قدرت چرخ‌گوشت‌های صنعتی را ندارند ودرصورتی که برای مدت طولانی بیشتر از 15دقیقه از آنهااستفاده کنیدعمردستگاه کم می‌شود.

هنگام چرخ‌کردن گوشت، پیاز به آن اضافه نکنید.اضافه کردن پیاز ممکن است موجب خرابی موتور شود چون امکان نفوذ آب پیاز به دستگاه وجود دارد.

هر 3ماه یک‌باربرای تیزکردن تیغه دستگاه اقدام کنید، در ضمن اگرتصمیم داریدمقدار زیادی گوشت را چرخ کنید، بایدهردقیقه یک باربه دستگاه استراحت کوتاهی بدهید.

همیشه هنگام چرخ کردن گوشت،گوشت‌ کوب چرخ را درون محفظه استوانه‌ای قرار دهید تا ازوقوع حادثه پیش‌بینی نشده پیشگیری کنید.

اگرقصد خرید چرخ‌ گوشت تازه‌ای را دارید بعدازآنکه ازقدرت موتورآن مطمئن شدید به تعداد قطعات آن توجه کنید. چرخ‌گوشت‌هایی را انتخاب کنید که تمیز کردن و شست‌وشوی آنها ساده و آسان باشد.

تیز بودن تیغه‌های چرخ‌گوشت اهمیت زیادی دارد. اگر تیغه از آلیاژ نامناسب باشد و به اندازه کافی تیز نباشد موجب له شدن گوشت‌ شما هنگام چرخ کردن می‌شود.

درصورتی که قصد دارید چرخ‌گوشت‌تان را روی کابینت بگذارید هنگام خرید به ارتفاع آن توجه کنید.

هرگز چرخ‌ گوشت رابدون گوشت روشن نگذارید. این کار موجب می‌شود تا دور موتور دستگاه بالا برود و موجب افزایش گرما و فرسودگی قطعات موتور شود.

در صورتی که بیش از 6 ماه ازچرخ‌گوشت‌تان استفاده کرده‌اید و تیغه آن کندشده، برای تیزکردن تیغه خودتان اقدام نکنید. حتما از فردی که مهارت داردکمک بخواهید. سائیده شدن لبه تیغه‌ها به اشتباه موجب خرابی آن می‌شود.

سعی کنید ازگوشتی استفاده کنید که بدون رگ و پیه باشد، چون رگ و پیه گوشت به تیغه‌های دستگاه گیرمی‌کند و مانع چرخش تیغه و درنهایت وارد آمدن فشاربه دستگاه می‌شود. همچنین هر بار قبل ازاستفاده ازچرخ‌گوشت درون محفظه آن رابررسی کنید تا احیانا جانورکوچکی به درون محفظه واردنشده باشد.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.