تبلت و کتابخوان

مقایسه فرق تبلت و کتاب خوان برای مطالعه

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

ا به بازار آمدن دستگاه های دیجیتالی مانند کتابخوان ها، دیگر هیچ بهانه ای برای کتاب نخواندن وجود ندارد. آن ها تا حدی کوچک و سبک و جمع و جور هستند که می توانید هر جا بخواهید با خود ببرید و یک کتاب هزار صفحه ای رو هر زمان که خواستید استفاده کنید و به این ترتیب زمانهای مرده در ترافیک، مترو و ... را با کتاب زنده کنید.


درست است که لذت ورق زدن کتاب و بوی کاغذش با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست اما لذت این که در هر زمان و هر جایی کتابخانه شخصی شما همراه با ده ها جلد کتاب همراهتان باشد هم لذت کمی نیست. برای خواندن کتاب به روش دیجیتال دو گزینه تبلت و کتابخوان را پیش رو دارید و با توجه به آن که قیمت تبلت از کتابخوان ها اغلب بیشتر است، این که کدام انتخاب بهتری است از رایج ترین سوالات کاربران است.


کتابخوان برای کتابخوان


برای مطالعه به صورت دیجیتال، بعضی ها کتاب خوان های الکترونیکی را دوست دارند و بعضی ها از تبلت برای کتاب خواندن استفاده می کنند. سوال این است که آیا یک عاشق کتاب هستید و می خواهید با خیال راحت و به مدت طولانی کتاب بخوانید یا به دنبال وسیله ای هستید که امکانات دیگری هم داشته باشد؟


نمایشگر کتابخوان ها E-Ink است که از جوهر الکترونیکی برای نمایش متن و تصویر استفاده می کند. این تکنولوژی نمایشگر نوری تولید نمی کند و به این دلیل تا حد زیادی صفحه کتابخوان شما شبیه کاغذ می شود بدون بازتاب نور بنابراین در نور مستقیم آفتاب هم به خوبی صفحات را نمایش می‌دهند.


البته در تاریکی نمی‌توانید از آن استفاده کنید که در بیشتر مدل ها چراغ مطالعه داخل دستگاه تعبیه شده تا نور را به اندازه دلخواهتان تنظیم کنید. نمایشگر  LCDیا LED تبلت ها، روشن، رنگی و زیباتر هستند اما این نور پس زمینه در مدت طولانی چشم شما را خسته می کند و در نور مستقیم هم قابل خواندن نیستند.


12-


کتابخوان ها حتی در مقایسه با سبک ترین تبلت ها مانند تبلت سامسونگ گلکسی اس 2 یا آیپد ایر 2 از اپل هم سبک ترند بنابراین نگه داشتن آن ها برای مطالعه در مدت طولانی و حتی زمانی که دوست دارید دراز بکشید و کتاب بخوانید، راحت تر است.


در کتاب خوان ها هیچ نوتیفیکیشن، پیام کوتاه و ایمیلی حواس شما را پرت نمی کند و می توانید غرق در مطالعه شوید و این یعنی دستگاه هایی هستند که مختص کتاب باز ها تا برای لحظاتی از زندگی روزمره خارج شوند. هم چنین برای آرامش چشم شما امتیازات اضافه تری مانند تنظیم نور یا مختصاتی دارند که بیشتر به کار خواندن می آیند.


اما تبلت دسترسی به انواعی از اپلیکیشن های قابل نصب و امکانات بیشتری دارد. در این دستگاه ها می توانید به وب گردی، تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی، بازی، خرید اینترنتی و ... بپردازید.


آنها عمرشان بیشتر است و معمولا فضای بیشتری هم برای ذخیره مطالب دارند. اما طراحی صفحه نمایشگر آن ها مختص مطالعه کتاب نیست و در ضمن قیمت تبلت در برخی مدل ها و برند های خوب مانند اپل، سامسونگ، تبلت ایسوس و ... بالاست.


اگر کتاب خواندن بزرگترین خواسته شماست احتمالا یک کتابخوان با قیمت مناسب تر انتخاب بهتری است. اما اگر دستگاهی می خواهید که گهگاه با آن کتاب بخوانید اما قادر به انجام کارهای دیگر هم باشید، یک تبلت با صفحه LCD مناسب است.


به شرط آن که هنگام مطالعه خویشتن دار باشید و مدام برای انجام کار های دیگر وسوسه نشوید.