الکتریکی و الکترونیکی

16 ابزار پرکاربرد الکتریکی

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

همانند هر کار دیگر، انجام کارهای برقی و الکتریکی نیز نیازمند چندین ابزار مناسب است


شاید شما مثل آن دسته از افرادی باشید که چندین کیف ابزار دارند و تقریبا هر روز از آنها استفاده می‌کنند و وقتی کسی سعی می‌کند آن کیف ابزار را بلند کند بسیار تعجب خواهد کرد که چقدر آن کیف ابزار سنگین است و چگونه می‌توان از آن همه ابزار هر روز استفاده کرد.


این یک فهرست از ابزار آلاتی است که معمولا برای بیشتر کارهای برقی به آنها احتیاج دارید. این ابزارها در بیشتر مغازه‌های ابزار فروشی و مصالح ساختمانی یافت می‌شوند. ابزارهای مشابه سازنده‌های مختلفی دارند، اما چنانچه در کار خرید و فروش ابزار آلات الکتریکی هستید، می‌دانید که باید چه ابزاری خرید کنید. عمر برخی از برندها بخاطر کیفیت بالایی که دارند بسیار طولانی است در حالیکه عمر برخی از برندها بسیار کوتاه است طوریکه باصطلاح به آن‌ها یکبار مصرف می‌گوییم.


اگر شما یک برقکار جدی در کار خود هستید، بسته به ابزاری که استفاده می‌کنید، هزینه‌ی ابزارآلات مهم نیست. چیزی که مهم است در واقع صرفه جویی در کیفیت بر هزینه است. انتخاب آگاهانه و عاقلانه ابزار آلات با کیفیت کار شما را بسیار هموار خواهد کرد. امید است که توضیحات ذیل در انتخاب مناسب ابزارآلات الکتریکی به شما کمک کند. همیشه بدنبال بهترین و جدیدترین نوع ابزارآلات باشید تا کارها را راحتتر سازید.


1.  فنر سیم کشی برای کشیدن سیم گیر افتاده و سیم‌های سفت و محکم درون لوله‌های برق یا PVC مناسب است. برای تسهیل کشیدن سیم‌ها درون لوله‌ها می‌توانید از روغن کابل استفاده کنید.
2.  متر اندازه گیری جهت اندازه گیری ارتفاع کلیدها و پریزها و دیگر اندازه گیری‌ها استفاده می‌شود.
3. آمپرسنج وسیله‌ایست برای کنترل میزان ولتاژ و اطمینان از اینکه مدارها جریان برق دارند. سازنده‌های زیادی هستند که این دستگاه را تولید کرده که آپشن‌های مختلفی هم دارد. آمپرسنجی را انتخاب کنید که مورد نیاز شما است.
4. چکش برای ایمن‌سازی قابها و قطعاتی است که با میخ به هم وصل یا به دیوار و قطعات دیگر نصب می‌گردند. عبه‌های برق و تنظیم پنکه های برقی و خیلی از موارد دیگر مورد استفاده هستند.
5. انبرهای قفلی برای بیرون کشاندن برخی مهره‌ها، سفت کردن اتصالات در جعبه‌های برق و تنظیم پنکه های برقی و خیلی از موارد دیگر مورد استفاده هستند.
6.  سیم‌لخت‌کن برای بریدن و جداکردن روکش عایق سیم‌های برق استفاده می‌شود. سیم‌لخت‌کن‌ها دندانه‌هایی با اندازه‌های متفاوت دارند . همچنین در قسمتی از آنها جایی برای بریدن سیم تعبیه شده است.
7.  فاز متر راهی سریع و ایمن برای پیدا کردن جریان برق یا ولتاژ برق است. برخی از این دستگاهها اتوماتیک هستند و برخی از آنها باید با یک کلید روشن شوند. بسادگی انتهای آن را در کنار یک سیم برق یا داخل پریز یا سیم روکش دارد قرار دهید تا از وجود جریان برق در آن مطمئن شوید.
8.  این انبرها برای بریدن سیم استفاده می‌شود و به آن سیم چین یا دم باریک هم می‌گویند. لبه‌ی آنها به شکل تیزی طراحی شده است که تا لبه‌ی انبر هم می‌رود. مزیت این سیم چین‌ها این است که می‌توانید از آن در جاهای تنگ و باریک برای کوتاه کردن سیم از آن استفاده کنید. برخی از آنها می‌توانند کار فاز متر را هم انجام دهند.
9. به این انبرها انبرهای همه کاره یا انبردست هم می گویند. آنها سیم‌ها را می‌برند، به هم می‌پیچند و سفت نگه می‌دارند. انتهای آنها شکل تخت و مربع شکل دارد که برای پیچاندن سیمها به یکدیگر عالی است. در مرکز آن یک تیغ برش برای بریدن سیم طراحی شده که کار گرفتن سیم و کشاندن سیم را هم انجام می‌دهد.
10. تراز وسیله‌ای است که از طریق آن می‌توان فهمید که کارتان مسطح و تخت انجام شده است. یک نصب بسیار خوب و ایده آل با کلید و پریزهای صاف و تخت شروع می‌شود.
11. نور در شرایط و مکانهای کم نور بسیار مفید خواهد بود. هیچ گاه بدون چراغ قوه مناسب در پنل‌های کم نور کار نکنید.
12. آچار های آلن برای سفت کردن پیچهای آلن در پنل‌های برقی بکار می رود.
13. کاتر برای بریدن سیم‌های برقی روکش دار عایق مورد استفاده است. همینطور از آن برای بریدن جعبه‌ها و دیگر وسایل استفاده می‌شود.
14.  پیچ گوشتی چهار سو چهار تیغه دارد که برای باز و بسته کردن پیچهای چهار سو یا چهار لبه استفاده می‌شود. پیچ گوشتی چهارسو از روبرو شبیه بعلاوه یا مثبت می‌باشد.
15.  این پیچ گوشتی برای پیچهای دو سو یا صاف استفاده می‌شود. شاید برای کارتان به بیش از یک اندازه نیاز داشته باشید. اگر مجبور بودید که فقط یک سایز انتخاب کنید، اندازه‌ی متوسط را بردارید چون به بیشتر پیچها می‌خورد.
16.  سیم چین: این ابزار سیم را لخت کرده و همینطور بر روی سیم بر آمدگی‌هایی ایجاد می‌کند.
جزییات دوم