ابزار دستی، بادی و برقی

ابزار دستی چیست و انواع آن کدامند؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

ابزار دستی یکی از متنوع ترین و کاربردی ترین انواع ابزارآلات می باشد که نه تنها تعمیرات ساده در منزل مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه در محیط های صنعتی نیز می توان آنها را انتخاب کرد. اهمیت بسیار زیادی این ابزار ها و تقاضای زیاد برای خرید آنها باعث شده است تا برندهای داخلی و خارجی زیادی به طراحی و تولید آنها بپردازند. به همین خاطر است که کیفیت و تنوع خوبی در میان این گروه از ابزارها به چشم میخورد. فروشگاه اینترنتی ابزارمال در ادامه راهنمای خرید ابزار دستی شامل معرفی انواع ابزار  کاربرد هر یک، قیمت ابزار دستی و هر آنچه که باید در این باره بدانید را ارائه خواهد داد.


انواع ابزار دستی

ابزارهای مختلف مورد نیاز در منزل و محیط های صنعتی و کارگاه ها را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی نمود که از مهم ترین آنها می توان به نیرو محرکه مورد نیاز برای عمل هر یک اشاره نمود. بر همین اساس سه گروه کلی ابزار برقی، بادی و دستی را می توان معرفی کرد که هر یک دارای زیرمجموعه های متعددی می باشند. به عنوان مثال، از پرکاربردترین انواع ابزار دستی می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:


 


ابزار اندازه گیری

در طراحی و تولید و یا نصب قطعات و تجهیزات مختلف همیشه نیاز به ابزاری برای اندازه گیری می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر خروجی کار دارند. به عنوان مثال در کارگاه نجاری که نیاز به برش چوب در قطعات مطابق با اندازه در، پنجره، کمد و غیره می باشد، نمی توان بدون اندازه گیری کار را درست انجام داد. به همین خاطر است که در لیست ابزار دستی می توان تنوع بالایی از ابزارهای اندازه گیری را مشاهده نمود. از کاربردی ترین ابزارهای مورد نیاز برای اندازه گیری در نجاری، ساختمان سازی و مصارف خانگی و غیره می توان به انواع متر (پارچه ای، تاشو)، گونیا، نقاله، کولیس و زاویه سنج های مختلف اشاره نمود. در تمام این گروه از ابزارها هیچ نیروی جانبی مانند برق و یا فشار باد مورد نیاز نمی باشد.


انبر

انبر یکی از مهم ترین ابزار هایی می باشد که تنوع زیادی در آنها به چشم میخورد و کاربرد زیادی در صنعت و حتی تعمیرات بسیار ساده در خانه، برق کشی و حتی نصب سخت افزار و تجهیزات شبکه های کامپیوتری و غیره دارد. به طوریکه می توان این ابزار را در دو گروه ثابت و دو کاناله یا قابل تنظیم تقسیم بندی نمود. در نوع ثابت دهانه انبر مقدار مشخصی داشته اما دهانه انبر دو کاناله را می توان به اندازه مورد نیاز تنظیم کرد. تمام انبرها در گروه ابزار دستی قرار می گیرند و استفاده از آنها به نیروی دیگری جز نیروی بدن انسان نیاز ندارد. انبر کلاغی، انبر سیم لخت کن/کابل شو، انبر الکترونیک، انبر سیم چین، انبر قفلی، انبر فنس، دم باریک و انبر لغزش مشترک از جمله این انواع پرکاربرد ابزار دستی هستند که همگی در خانواده انبرها قرار دارند.


جزییات دوم