لوازم و ابزار آلات

۲۰ ابزار پر کاربرد در صنعت و منزل

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۲۰ ابزار پرکاربرد که برای عموم مردم و یا اهل فن بسیار پرکاربرد هستند و در واقع ابزاری که با آن کار می کنند آشنا کنیم. در این مقاله در ۳ دسته ابزارها را قرار میدهیم که هرکدام از دسته ها شامل چند ابزار پر کاربرد است. سه دسته شامل ابزار دستی، ابزار برقی و ابزار ایمنی است. در این نوشته نام این ۲۰ ابزار را با رنگ متمایز و و برجسته می توانید پیدا کنید.


ابزار دستی

ابزارهای دستی پرکاربرد زیادی وجود دارد که به تعدادی از معروفترین آنها در این قسمت اشاره می کنیم.


ابزار دستی ضروری


 انبرها

انبردست یکی از ابزارهای دستی است که غالبا با آن آشنا هستید و وسیله ای شامل دو دسته و دو فک است که به گونه ای طراحی شده است که با نزدیک شدن دو دسته به هم دو فک نیز به هم نزدیک می شود و هر قطعه ای را بین دو فک می توان قرار داد و تحت فشار گذاشت. لبه های فک ها شیاردار طراحی شده است تا با اصطکاک بیشتر از لغزش قطعه کار جلوگیری شود. همچنین دو لبه ی صاف هم در دو فک وجود دارد که می توان با آن انواع سیم را برش داد و یا قطعه فلزی را با فشار برید.


سیم چین وسیله ای است که از اسم آن هم می توان کاربرد آن را حدس زد و بیشتر برای بریدن سیم و بیرون آوردن روکش سیم اعمال می شود. دو فک به نسبت تیز که سیم بین آن ها قرار می گیرد و با اعمال نیرو به دسته ها سیم یا روکش قطع می شود.


دم باریک ابزاری شبیه به انبردست است با این تفاوت که که اندازه فک های آن بلندتر و باریک تر است و به نسبت انبردست قابلیت کمتری برای اعمال نیرو دارد و فقط برای گرفتن قطغه در جایی که فضا کم است و دسترسی وجود ندارد استفاده می شود.


انبرها


انبرقفلی در واقع عموما کاربرد همان انبردست را دارد با این تفاوت که قفل اتوماتیک آن کار را راحتتر کرده است و اعمال نیروی بیشتری هم می توان به قطعه کار کرد. یک پیچ برای تنظیم کردن میزان باز شدن فک ها و یک فنر قوی تعبیه شده داخل دسته ها باعث می شود تا مکانیزم اعمال نیرو به خوبی برای قفل شدن و اعمال نیرو فعال باشد.


انبر پرچ یکی از انبرهای پرکاربرد است که برای اتصال دو سطح یا صفحه روی هم استفاده می شود. بر خلاف انبرهایی که تا به الان گفته شد این انبر به تنهایی کارایی ندارد و باید به همراه خود پرچ مورد استفاده قرار گیرد. به این صورت که پرچ داخل نوک انبر قرار می گیرد و آن را داخل سوراخهایی که روی سطوح مورد نظرتان از قبل ایجاد کرده اید قرار می دهیدو سپس با چندین بار باز و بسته کردن انبر پرچ به صورت خود به خود داخل سوراخ را پر می کند و دو سطح به هم متصل می شوند.


پیچ گوشتی

پیچ گوشتی بسیار و بسیار پر کاربرد است و انواع مختلفی دارد از جمله پیچ گوشتی های دو سو یا چهارسو که در مدل های ضربه خور و ۶ گوش موجود هستند. پیچ گوشتی های با سر ۶ پر نیز وجود دارد. سایزهای کوچک پیچ گوشتی به پیچ گوشتی های موبایلی یا پیچ گوشتی ساعتی معروف هستند.


آچارها

آچار فرانسه به نوعی پرکاربردترین نوع آچار است که در سایزهای مختلف موجود است و با فک قابل تنظیم آن سایزهای مختلفی از پیچ و مهره و اتصالات را با آن می توان باز و بسته کرد.


آچار تخت و رینگی هم برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها استفاده می شود و از سایزهای ۷ میلی متر تا ۳۴ میلی متر را دارد. این نوع آچار ها می تواند یک سر تخت یک سر رینگی یا دو سر تخت یا دو سر رینگی باشد.


آچار آلن به آچارهایی گفته می شود که مخصوص پیچ های آلن است و پیچ آلن هم پیچی است که روی کلگی آن حفره ای وجود دارد که آچار متناسب با آن داخل آن می رود و باز و بسته می شود که دارای دو نوع است یکی مخصوص پیچ های آلن با سر ۶ پر که به آچار آلن خورشیدی معروف هستند و یکی برای پیچ های با سر ۶ گوش .


چکش


چکش یکی از آشناترین ابزارهاست که برای وارد کردن ضربه استفاده می شود. انواع مختلف دسته چوبی، تمام لاستیکی، تمام فلزی و ژله ای وجود دارد که همگی کاربردهای خاص خود را دارند. کاربردهای در مکانیکی، صافکاری، کاشی کاری و…


ابزار اندازه گیری

متر یکی از معروفترین ابزارهای مخصوص اندازه گرفتن است به نحوی که اندازه گیری کردن را اصطلاحا متر کردن هم می گویند و برگرفته از واحد آمریکایی اندازه گیری طول است. معمولا روی مترها به هر دو واحد اینچی و سانتی متری اندازه ها نوسته شده است. مدل های مختلف متر شامل ۳، ۵، ۷٫۵ و ۱۰ متری هستند و در مدل های شیشه ای نشکن و پلاستیکی وجود دارد.


تراز برای میزان کردن یا به عبارتی اطمینان از صاف بودن سطوح استفاده می شود. ساز و کار تراز به این صورت است که حباب هوا و مایع داخل محفظه های شیشه ای روی تراز قرار داده شده اند به نحوی که در در صورت صاف، عمود یا ۴۵ درجه بودن حباب بین دو خط مشخص شده قرار می گیرد.


ابزار تراش و برش

کاتر در انواع مختلف مثل کاتر یا کاردک شیشه پاک کن بزرگ و کوچک است که برای تمیزکاری سطوح یا شیشه استفاده می شوند و همچنین کاترهای موکت بر وجود دارند که خود آن ها انواع پلاستیکی و سربی مختلفی دارد.


مته برای سوراخ کاری به سر دریل وصل می شود و در سایزهای مختلف وجود دارد و سوراخ کردن هر جنسی مته مخصوص خود را دارد. مثل مته فلز، مته گرانیت و…


صفحات برش از جمله ابزارهای مصرف پرکاربرد هستند که روی دستگاه فرز نصب و برش یا سایش با آن ها انجام می شود. که انواع مختلفی مثل آهنبر، سنگبر، استیل بر، صفحه ساب و … دارد.


چسب زن


دستگاه چسب برای هر نوع چسبی مختص خودش وجود دارد. به دستگاه چسب سیلیکون پمپ چسب آکواریوم می گویند؛ که شامل فلزی و پلاستیکی است. به دستگاه چسب پهن اصطلاحا چسب کش می گویند که مدل های دسته دار و بدون دسته دارد. همچنین دستگاه چسب حرارتی هم برای استعمال چسب داغ استفاده می شود.


ابزار برقی

در مشاغل زیادی ابزار های متعددی به کار می رود و با آن کار کی کنند در این قسمت به دو مورد از معروفترین آنها اشاره می کنیم.


دریل معروفترین ابزار برقی است که کاربرد فراوانی هم دارد و انواع مختلفی هم دارد. کاربرد اصلی دریل سوراخکاری است که مته روی آن نصب و سوراخکاری انجام می شود. روی دریل سایر ابزارها مثل فرچه یا سری پیچ گوشتی هم نصب می شود که کاربرد مخصوص خود را دارد. انواع دریل شامل پیچ گوشتی شارژی، دریل بتن کن، دریل چکشی و … است. این وسیله در منزل هم زیاد کاربرد دارد.


سنگ فرز به همراه صفحه ای ساب و برش بسیار کاربرد بالایی دارند . صفحات روی آنها نصب می شوند و در مدل های رومیزی، دستی در سایزهای بزرگ و مینی فرز استفاده می شوند. برش انواع فلزات و سنگ و .. و سابیدن آهن به وسیله این دستگاه و صفحات مخصوص امکان پذیر است.


ابزار ایمنی

دستکش کار یکی از مهمترین لوازم حین کار کردن است که بسیاری از کارها بدون دستکش امکان پذیر نیست و باعث آسیب خواهد شد. دستکش های نخی و کف مواد و ضد برش یا ژله ای و دستکش مخصوص جوشکاری است که همگی برای محافظت از دستان در برابر بریدگی یا فشار و حساسیت استفاده می شوند.


محافظ گوش و چشم برای حفاظت از چشم و گوش در حین کار کردن لازم و ضروری هستند. از این جهت عینک های کار مختلف ژله ای یا پلاستیکی دودی و شفاف برای محافظت از چشم ها در مواقع جوشکاری یا تراشکاری و سوراخکاری و … ضروری است. همچنین برای محافظت از گوش ها در برابر صداهای شدی حتما از محافظ گوش باید استفاده کرد.


جزییات دوم