تیغ اصلاح

 یک خود تراش و ژیلت خوب چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

اصلاح صورت از آیین قدیمی در بین مردان می باشد. مانند اکثر کارها در زندگی، نیازمند تکنیک خوب و با تجربه است و برای این کار یک خودتراش خوب نیازمند است. از آنجا که زمان اصلاح صورت تیغ به صورت کامل با پوست شما برخورد میکند، بهانه ای برای عدم دقت در هنگام انتخاب تیغ خود ندارید. پس در انتخاب خودتراش خود بسیار دقت داشته باشید تا بعد از اصلاح دچار مشکلات پوستی ار قبیل آکنه، پوسته پوسته شدن و خراشیدگی نشوید.


ابزار اصلاح مو صورت - خود تراش


از ویژگی های اصلی خودتراش این است که بتواند روی قسمت های مختلف صورت شما بچرخد، موهای هرقسمت را بدون آسیب زدن به پوست از بین ببرد و پوستی نرم و زیبا برای شما ایجاد کنند، برای آشنایی با بهترین برندهای خودتراش ما را در ادامه مطلب همراهی کنید.


خود تراش چیست؟


خودتراش یکی از مهم ترین ابزار های اصلاح صورت و موهای زائد بدن می باشد که امروزه استفاده از آن ها بسیار متداول بوده و در برند های مختلفی هم عرضه شده است. خودتراش از دو قسمت مهم تشکیل شده است که یکی از آن ها بدنه و دسته آن می باشد و دیگری تیغه فلزی که از آن برای اصلاح و برش مو استفاده می کنیم.


یکی از اشتباهاتی که بسیاری از ما دچار آن هستیم، این است که فکر می کنیم «ژیلت» همان خود تراش می باشد و در بسیاری از مواقع، از عبارت «ژیلت» استفاده می کنیم.

مثلا می گوییم: «خرید ژیلت»، «ژیلت اصلاح کننده مو»، «ژیلت اصلاح صورت» و…


در صورتی که ژیلت یک برند تولید کننده خودتراش و تیغ اصلاح صورت و مو می باشد نه یک ویژیگ یا وسیله برای اصلاح! پس از این پس بهتر است از عبارت خودتراش یا تیغ اصلاح استفاده کنیم.


انواع ژیلت و خودتراش اصلاح


به طور کلی شما برای اصلاح صورت و موهای زائد بدن خود، می توانید به 2 نوع ابزار اصلاح دسترسی پیدا کنید که عبارتند از:


خودتراش تیغ دار (مدل های جدید و کنونی)

خودتراش بدون تیغ (سنتی و قدیمی) که نیاز به تیغ یدک دارد.

هر کدام از این نوع خودتراش ها، دارای یک سری مزیت و معایب می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


تفاوت خودتراش ها در چیست؟


در مدل های جدید ژیلت، تیغ روی بدنه و دسته خودتراش تعبیه شده است و شما می توانید به راحتی و بدون نیاز به تهیه یک تیغ مجزا، به اصلاح صورت بپردازید. اما در خودتراش های سنتی و قدیمی، شما یک ابزار دارید که قطعات آن جدا شونده بوده و باید یک تیغ مجزا که از آن با عنوان تیغ یدک یا تیغ سنتی یاد می شود برای آن تهیه کنید.


خود تراش با سری قابل تعویض


مزیتی که نوع اول خودتراش دارد این است که وقت شما بابت تهیه و نصب تیغ یدک تلف نخواهد شد و همچنین خطر بریدگی ناشی از قرار دادن تیغ روی خودتراش را هم نخواهید داشت. اما عیبی که این نوع خودتراش دارد، این است که معمولاً پس از چند بار استفاده باید آن را دور بیندازید و بابت خرید خودتراش جدید هزینه کنید.


البته توجه داشته باشید که امروزه خودتراش هایی با قابلیت تعویض تیغ وجود دارد که می توانید بدنه و دسته خودتراش را حفظ کرده و فقط برای آن تیغ های یدک جدید و شیک خریداری کنید!


حالا می رسیم به مزیت استفاده از خودتراش سنتی! این نوع خودتراش ها را می توانید چندین سال بدون هیچ مشکلی استفاده کنید. چون بدنه و دستگیره آن معمولاً فلزی بوده و از جنس استیل می باشد. تنها چیزی که هر از گاهی باید خریداری کنید، تیغ اصلاح یدک سنتی می باشد که معمولاً هم قیمت بسیار مناسبی داشته و با تعداد بالا به فروش می رسد.


خود تراش سنتی فلزی


مشاهده و خرید بهترین مدلهای خود تراش در بازار


در واقع استفاده از خودتراش های سنتی و قدیمی مقرون به صرفه نیز می باشد. مخصوصاً اگر زیاد اهل اصلاح صورت و موهای زائد با تیغ هستید. برای این نوع خودتراش نمی توان عیب خاصی گرفت جز اینکه خطر بریدگی دست در اثر تعویض تیغ وجود دارد و شاید کمی بابت تعویض تیغ وقت تان هدر شود!


تفاوت خودتراش مردانه و زنانه


شاید فکر کنید که تفاوتی از بابت خودتراش و تیغ اصلاح مخصوص آقایان و بانوان وجود ندارد. اما اگر به صورت تخصصی به این موضوع نگاه کنیم اینطور نیست. پارامتر هایی همچون جنس تیغه، جنس و رنگ بدنه و دسته خودتراش، ضخامت تیغه و زاویه تیغه در این تفاوت دخیل هستند. اما با این حال می توان یک نوع خودتراش را، هم برای آقایان و هم برای بانوان مورد استفاده قرار داد.


راهنمای خرید خودتراش (ژیلت)


چیزی که در انتخاب و خرید ژیلت مناسب باید در نظر داشته باشید، 3 چیز است:


برّندگی و تیزی خودتراش یا تیغ اصلاح

برند تولید کننده خودتراش یا تیغ اصلاح

کیفیت محصول و بدنه آن!

یکی از آزاردهنده ترین مسائلی که می تواند در استفاده از یک خودتراش یا تیغ اصلاح رخ بدهد، کندی و تیز نبودن تیغه آن می باشد! این مورد واقعاً یک فاجعه است و احتمالاً شما نیز با یک چنین مواردی روبرو شده اید!


بهترین برند های خودتراش کدامند؟


ما در اینجا به معرفی و عنوان کردن بهترین، پرفروش ترین و محبوب ترین نوع خودتراش ها خواهیم پرداخت:


مارک ژیلت (Gillatte)

سیلور (Silver)

دورکو (Dorco)

لرد (Lord)

بیک (Bic)

تیز (Tiz)

شیک (Schick)

سوپرمکس (Supermax)

و…

اگر از حق نگذریم، تمامی این برند ها، از بهترین ها و باکیفیت ترین خودتراش ها بوده و شاید در بین تمامی آن ها، بتوان برند ژیلت (Gillatte) را لیدر این دسته از ابزار آرایشی دانست!


بهترین مارک خود تراش


ویژگی ها و مشخصات یک خودتراش خوب


یک خودتراش یا ابزار اصلاح مو، دارای ویژگی ها و مشخصه هایی می باشد که در ادامه به عنوان کردن و توضیح هر کدام می پردازیم:


کاربرد تیغ و یدک اصلاح: یک ابزار اصلاح مو، می تواند دارای 2 کاربرد «خود تراش» یا «تیغ یدک» باشد. تیغ یدک برای نصب روی خودتراش ها مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً به عنوان جایگزین تیغ کند شده و قدیمی کاربرد دارد.


جنس تیغ اصلاح: جنس تیغه معمولاً یا استیل ضد زنگ می باشد یا تیتانیوم و غیر از این نباید باشد.


قابل استفاده برای آقایان یا خانم ها: پیش از این به بیان این موضوع پرداختیم که خودتراش ها علی رغم باور عموم، تفاوت کارکرد برای آقایان و خانم ها دارند. آن خودتراشی که مخصوص اصلاح آقایان طراحی و تولید شده است، با آن خودتراشی که مخصوص بانوان است تفاوت دارد. پس این نکته هم توجه کنید.


تیغ قابل تعویض: بعضی از خودتراش های قابلیت تعویض تیغ دارند و بعضی دیگر خیر! معمولاً دسته اول گران قیمت تر هستند و البته این ویژگی یک نکته مثبت برای یک خودتراش محسوب می شود که از دفعات بعد، کار را برایتان راحت کرده و فقط باید تیغ یدک خریداری کنید.


نوار ژل خودتراش: در تمام خودتراش های جدید و امروزی، روی تیغ ها یک نوار ژل مشاهده می کنید که برای روان کردن اصلاح و جلوگیری از برش صورت کاربرد دارد. البته این نوار در خودتراش های سنتی و قدیمی وجود ندارد.


از طرفی دیگر، بعضی از خودتراش ها هستند که در این نوار ژل، از عصاره آلوئه ورا و ویتامین E هم استفاده کرده اند که به جلوگیری از التهابات و سوزش پوست پس از اصلاح کمک کرده و در واقع خودتراش ضد حساسیت می باشد.


دسته تیغ اصلاح: هیچ یک از تیغ های یدک، دارای دسته نیستند و در عوض تمامی خودتراش ها چه قدیمی و چه جدید دارای دسته هستند که دسته بعضی از آن ها ارگونومیک و خوش دست بوده و بعضی دیگر چندان چنگی به دل نمی زند و از پلاستیک نازک تولید شده است.


تعداد تیغه خودتراش: احتمالاً شما نیز عباراتی همچون «شش تیغ کردن صورت»، «سه تیغ کردن» و… را شنیده باشید! منظور از این عبارات در واقع تعداد تیغه های موجود در خود تراش می باشد.

در خودتراش های امروزی شما حداقل باید 2 تیغه را مشاهده کنید و بعضی از مدل های پیشرفته و گران قیمت، تا 6 تیغ دارند که برای اصلاح و زدودن مو ها و به ویژه صورت مناسب می باشد.


بعضی دیگر از خودتراش ها نیز هستند که برای خط ریش آقایان کاربرد داشته و در پشت بدنه، دارای یک تیغه مخصوص خط ریش می باشد. این مدل ها با نام «خودتراش مخصوص خط ریش» شناخته می شوند که اتفاقا بعضی از تیغ های یدک هم دارای این ویژگی هستند و اگر به دنبال آن هستید، حتماً خریداری کنید.


میزان برّندگی تیغ: در بالا هم درباره اهمیت این پارامتر اشاره کردیم. در واقع مهم ترین چیزی که نشان دهنده کیفیت یک خودتراش یا تیغ اصلاح است، میزان تیزی و برندگی آن می باشد. به طوری که ما را در اصلاح مو اذیت نکرده و خیلی روان و آسان بتوانیم از آن استفاده کنیم.


نکات قابل توجه در اصلاح صورت


کیفیت تیغه ها از مقدار آن ها مهم تر است، یعنی یک خودتراش که دارای فقط یک تیغه باکیفیت است خیلی بهتر از یک خودتراش با 5 تیغه بی کیفیت است.

دوش گرفتن قبل از اصلاح صورت منافذ پوست شما را باز می کند و در نتیجه قرمزی و التهاب پوست را به حداقل می رساند. انجام این کار سبب تمیزی پوست شما می شود که این کار از سوزش پوست (یا بدتر از آن، عفونت) ناشی از گرد و خاک جلوگیری می کند.

بعد از اصلاح برای ترمیم پوست و همچنین نرم و زیبا شدن آن ژل بعد از اصلاح را فراموش نکنید.

سعی کنید برای مراقبت از پوست همه روزه آن را اصلاح نکنید، حداقل مابین هر اصلاح یک یا دو روز فاصله دهید ولی اگر عادت دارید هر روز پوست خود را اصلاح کنید، برای گرفتن نتیجه بهتر از اصلاح و همچنین مقابله با ایجاد مشکلات پوستی شدید، خودتراش خود را در هر سه هفته یکبار تغییر دهید.

نحوه استفاده از خود تراش ژیلت


مشاهده محبوب ترین مدلهای خود تراش و ژیلت


نحوه نگهداری خودتراش


تمیز کردن کامل بعد از هر اصلاح یک ضرورت در کیفیت نگهداری تیغ است.

تیغه ها می توانند به پناهگاه باکتری ها تبدیل شوند و بعد از اصلاح دوباره سبب ایجاد مشکلات پوستی شدیدی شوند.

هنگام شستن خودتراش خود، هرگز برای خارج شدن موها آن ها را نکشید. این کار می تواند تراز موازی تیغه ها را تغییر داده و ساختار آن را سست کند.

یکی دیگر از گزینه ها خشک کردن خودتراش با حوله است.

با این کار ممکن است فکر کنید طول عمر تیغ خود را طولانی می کنید، ولی اینطور که فکر میکنید نیست. خشک کردن به روال طبیعی و توسط هوا بهترین گزینه است. بعلاوه، آن حوله به همان اندازه که خودتان فکر میکنید تمیز نیست و ممکن است سبب ایجاد مشکلات پوستی شود.

اگر پول کافی و تمایل دارید، میتوانید برای هر اصلاح خودتراش جدید تهیه کنید.

نکته: تیغ ها اغلب بسته به نوع و کیفیتشان، حداکثر سه یا چهار دوره قابل استفاده هستند. با این حال، توصیه می شود که فقط یک بار از آنها استفاده کنید، به خصوص اگر شما پوست حساسی دارید و از هر گونه مشکل پوستی رنج می برید.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.