فلت گوشی موبایل

علائم خرابی فلت گوشی و تعمیر آن

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

امروزه استفاده از گوشی های موبایل امری رایج و تا حدودی می توان گفت ضروری محسوب میشود. از طرفی دیگر با توجه به پرطرفدار بودن این پیشرفت کسب درآمد از آن رونق می گیرد و افرادی به فکر درآمدزایی از آن می افتند که بعضی درآمدزایی ها مفید و برخی دیگر مضر هستند.


 


فلت گوشی چیست؟

فلت نام مداری در پشت ال سی دی گوشی موبایل است که به وسیله آن تصویر به نمایش در می آید و با لمس صفحه نمایش می توان گوشی موبایل را مدیریت و کنترل نمود. دو نو فلت در انواع گوشی های موبایل و تبلت ها وجود دارد که به ترتیب زیر هستند:


1- فلت تصویر یا فلت ال سی دی: این فلت با اتصال به برد گوشی امکان نمایش تصاویر و رنگ ها را ایجاد میکند.


2- فلت تاچ: این فلت با اتصال به برد گوشی موبایل و یا تبلت ها امکان تاچ و لمس را ایجاد می کند.


فلت در برخی از گوشی ها وتبلت ها در بالای ال سی دی و در برخی دیگر از مدل ها در پایین قرار میگیرد که بسته به نوع و مدل گوشی موبایل یا تبلت می باشد.


 


فلت گوشی چیست؟


 


خراب شدن فلت و تعمیر کردن آن

خراب شدن فلت گوشی یکی از مشکلاتی است که امکان دارد هنگام تعمیر و یا هنگام استفاده های روز مره برای گوشی های هوشمند پیش بیاید. گفتیم که فلت در حقیقت مداری است که در پشت ال سی دی گوشی نصب می شود و باعث می شود محتوای تصویری و رنگ ها قابل مشاهده باشند و همینطور بتوان با استفاده از لمس عمل کرد گوشی را کنترل کرد. در صورتی که فلت تبلت و یا گوشی های هوشمند دچار مشکل بشوند نشانه های خاصی دارند.


 


نشانه ها و علائم خرابی فلت گوشی موبایل

همانطور که قبلا اشاره کردیم، فلت ال سی دی در گوشی موبایل شامل مدارهایی نازک و آسیب پذیر هستند. فلت ممکن است به واسطه اشتباه کاربران موبایل و یا موقع انجام عملیات تعمیرات تخصصی موبایل توسط تعمیرکاران موبایل دچار صدمه و آسیب دیدگی شود.


 صدمات و آسیب ها از طرف کاربران موبایل، در بیشتر موارد شامل ضربه و آب خوردگی می باشد. تعمیرکاران موبایل نیز ممکن است به هنگام انجام تعمیرات تخصصی موبایل بر روی گوشی های تلفن همراه، به اشتباه و سهوا، فلت گوشی را پاره کنند و یا امکان دارد به محل اتصال فلت تاچ به ال سی دی صدمه جدی بزنند. اگر قرار باشد، فلت تاچ  ال سی دی تعویض شود، هزینه آن خیلی زیاد می شود.


وقتی که فلت ال سی دی موبایل صدمه ببیند و خراب شود، می‌توان از یکسری نشانه ها و  علائم خرابی فلت گوشی ، آن را تشخیص داد. از جمله نشانه ها و علایم خرابی فلت تاچ ال سی دی عبارتند:


اختلال در عملکرد تاچ ال سی دی موبایل

وجود پرش در تصویر صفحه نمایش موبایل

وقتی سمت بالای تاچ ال سی دی فشار داده شود، پرش تصویر از بین می‌رود

 


انواع خرابی های فلت گوشی

بعد از ضربه به گوشی فلت گوشی و ال سی دی آن هر دو سالم و بدون عیب هستند ولی در این حالت، هیچ تصویری رویت نمی‌شود و یا اینکه صفحه تاچ یا صفحه لمسی موبایل از کار می‌افتد و یا به خوبی کار نمی‌کند. برای تعمیر این نوع خرابی، نیازی به تعویض فلت گوشی نمی باشد و عملیات تعمیر فلت تاچ ال سی دی، به وسیله‌ی فلت خود گوشی موبایل به انجام خواهد رسید.


حالت دیگر این است که ال سی دی موبایل، کار می‌کند و سالم است. ولی مشکل اینجاست که فلت دچار پارگی می شود و بنابراین، هیچ تصویری بر روی گلس صفحه نمایش مشاهده نخواهد شد. در این حالت باید به تعمیر فلت پاره شده موبایل  پرداخت تا مشکل گوشی حل شود. تعمیر فلت پاره شده موبایل هزینه بیشتری نسبت به تعمیر فلت سالم دارد. در حالت دیگر هم به این شکل است که محل اتصال فلت تاچ به ال سی دی صدمه دیده باشد و نمی‌توان آن را تعمیر داد. در صورت بروز این حالت، فلت قابل تعمیر نمی باشد که تنها راه حل تعویض فلت گوشی است؛ که هزینه بسیار زیادی به کاربر در این حالت وارد میشود.


 


کابل فلت گوشی چیست؟

در گذشته سیم های گرد تنها انتخابی بودند که متخصصان ساخت قطعات الکترونیکی، برای توسعه محصولات، پیش روی خود داشتند. مشکل بزرگی که استفاده از این سیم ها با خود به همراه داشتند، پیچ خوردن دور هم و اشغال کردن فضای بسیار زیاد در یک برد الکترونیکی بود. به مرور زمان این سیم ها جای خود را به کابل های مسطح  و یا همین فلت ها دادند. کابل های فلت از لحاظ وزنی سبک تر هستند و انعطاف پذیری بیشتری دارند.


 


کابل فلت گوشی چیست؟


 


چرا نیاز به تعویض فلت داریم؟

حال ممکن است که بر اثر اتفاقاتی چه برای مشتری و چه برای تعمیرکار فلت آسیب ببیند، که می توان به آب خوردگی، ضربه و یا برای تعمیرکاران هنگام تعمیر بر اثر اشتباه کوچک فلت پاره شود و یا محل اتصال فلت به ال سی دی و یا دیگر عوامل صدمه ببیند که در این هنگام شاید راه حلی که به ذهن افراد برسد، تعویض کامل تاچ و ال سی دی باشد که هزینه سنگین برای افراد و ضرر بسیار برای تعمیرکاران دارد.


 


نشانه های صدمه دیدن فلت گوشی

پرپر زدن صفحه نمایش که گاهی ممکن است در  پرپر زدن تصویر با فشردن بالای ال سی دی این مشکل برطرف شود. در بعضی از موارد پرپر زدن تصویر هنگامی اتفاق می افتد که نور صفحه نمایش شما کم می باشد و در صورتی که نور صفحه را زیاد کنید این مشکل رفع میشود در چینین مواقعی اکثرا مشکل از آی سی می باشد و باید تاچ و ال سی دی کاملا تعویض شود.

بد کار کردن تاچ

سیاه شدن صفحه نمایش

 


کاربرد کابل فلت

ساختار کابل های فلت باعث شده است تا که نسبت به کابل های متشابه فضای کمتری را اشغال کنند. به خاطر انعطاف پذیری خیلی زیادی که کابل های FCC دارند، سیستم های الکترونیکی با چگالی بالا، بیشترین استفاده را از این سیم های مسی می کنند.


در کنار استفاده از کابل فلت در تلفن های همراه و تبلت ها، دستگاه های مختلف دیگری مانند لوازم الکترونیکی مصرفی مثل دستگاه پخش کننده CD و DVD، گیرنده های ماهواره ای و تجهیزات خانگی مانند ماشین ظرفشویی نیز از کابل فلت بهره می برند. سیستم رادیویی و GPS اتومبیل نیز مهمترین سیستم هایی در صنعت خودرو هستند که از کابل فلت استفاده می کنند.


 


علائم خرابی فلت شارژ گوشی

علاوه بر آب خوردگی یک عامل دیگر هم به شدت در خراب شدن فلت شارژ گوشی تاثیر گذار می باشد. این عامل مربوط به عدم استفاده صحیح کاربران می‌شود. متاسفانه 90 درصد کاربران به نحوه جداسازی و نصب صحیح شارژر به سوکت شارژ گوشی توجهی نمی‌کنند و در این راستا رفتار درستی با گوشی ندارند.


 این امر هم می‌تواند در دراز مدت منجر به آسیب دیدن فلت شارژ گوشی یا حداقل معیوب شدن سوکت شارژ آن شود. بنابراین آب خوردگی و استفاده نادرست دو دلیل اصلی خراب شدن فلت شارژ گوشی به حساب می آیند.


 


بایدها و نبایدهای تعویض فلت گوشی

فلت گوشی اگر چه کیفیت قابل توجهی در ساختار خود دارد، اما همچنان در برابر عوامل مخربی آسیب‌پذیر می باشد. خرابی‌های پیش آمده در فلت گوشی عمدتا ناشی از آب‌خوردگی و وارد شدن ضربه به این بخش از دستگاه اتفاق می‌افتد. در ارتباط با تعمیر فلت گوشی بد نیست بدانید که این قطعه ممکن است در حین تعمیرات موبایل بر اثر یک اشتباه کوچک پاره شده و یا صدمه ببیند.


در این شرایط تنها روش حل باقی مانده تعویض فلت گوشی خواهد بود که هزینه سنگین برای صاحب دستگاه و ضرر بسیار برای تعمیرکاران را در پی خواهد داشت. به طور کلی دانش و مهارت تعمیرکار در درست تعمیر شدن فلت گوشی نقش بسزایی دارد. از همین رو اکیدا توصیه می‌شود تعمیر این بخش از دستگاه را صرفا به تعمیرکاران مجرب و زبده بسپارید.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.