مودم مخابرات

معرفی انواع مودم مخابراتی و شبکه

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

ه طور کلی در مورد انواع مودم مخابراتی و شبکه باید گفت که این مودم‌ها به دو دسته تقسیم می‌شود: مودم اترنت که به کارت شبکه در کامپیوتر وصل می‌شود و مودم بی سیم که با استفاده از یک شبکه بی سیم (WLAN) به یک کامپیوتر متصل می‌شود.


اگر بخواهیم دسته بندی مودم‌ها را براساس سرعت، پهنای باند و دیگر مشخصات دسته‌بندی کنیم، باید انواع مختلف مودم شبکه‌ای و مخابراتی را نام ببریم. برای آشنایی بیشتر با بهترین مودم‌ها و انواع آن‌ها این متن را تا انتها مطالعه کنید.


۱. انواع مودم مخابراتی و شبکه از لحاظ سرعت انتقال دیتا

انواع مودم مخابراتی و شبکه‌ای را از لحاظ سرعت می‌توان به سه دسته VDSL، ADSL و SHDSL تقسیم بندی کرد. البته امروزه مودم‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که حداقل دو یا هر سه سرعت را پشتیبانی کنند. مودم‌های مدرن انتقال دیتا را با حداکثر سرعت 56،000 بیت در ثانیه انجام می‌دهند. با این حال محدودیت شبکه‌های تلفنی و خانگی، سرعت انتقال دیتا را در بعضی مواقع تا 33.6 کیلو بیت در ثانیه نیز کاهش می‌دهد.مطمئناً مودم‌هایی که دارای پهنای باند بیشتری هستند از سرعت بالایی نیز برخوردار هستند.


مودم‌هایی با پهنای باند بالا مانند آنهایی که برای DSL و یا دسترسی به اینترنت کابلی و مخابراتی مورد استفاده قرار می‌گیرند از تکنیک‌های پیشرفته سیگنالینگ برای دستیابی به میزان قابل توجهی سرعت انتقال، از مودم‌های نسل قبل خود و Dial-up استفاده می‌کنند. علاوه بر مودم‌های تلفن خانگی، مودم‌های تلفن همراه نیز به عنوان یکی از انواع مودم شبکه‌ای و مخابراتی به نسل جدید مودم‌ها اضافه شده‌اند که از سرعت بالایی بهره مند هستند.


البته این نوع مودم‌ها با استفاده از سیم کارت به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند.


۲. انواع مودم مخابراتی و شبکه از لحاظ فضای انتقال دیتا

در تولید انواع مودم دسته‌بندی‌هایی انجام می‌گیرد تا خریداران و کاربران اینترنت بتوانند براساس نیازی که دارند مودم مد نظرشان را انتخاب کنند. برخی از کاربران اینترنت برای فضاهای بزرگ و تقریباً بین سازمانی نیاز به مودم‌هایی دارند که بتواند این فواصل را پوشش دهد. علاوه بر این باید اتصال کاربران را در تعداد بالا پشتیبانی کند. با پیشرفت تکنولوژی و از بین رفتن این محدودیت‌ها، مودم‌هایی به بازار وارد شدند که با عنوان مودم‌های تجاری به کاربران اینترنت معرفی شدند.


مودم جی دات از جمله این مودم‌ها است.


تمایز این مودم‌ها با سایر مودم‌های مخابراتی در گستردگی فضا و سرعت و پشتیبانی بالا از کاربران است. با این وجود انتظار می‌رود نسل جدیدی از مودم‌های شبکه به بازار وارد شوند که گستردگی بالایی از لحاظ فضا و همچنین طیف وسیعی از اتصال کاربران را به همراه داشته باشند. البته این موارد دور از انتظار نیستند.


۳. انواع مودم مخابراتی و شبکه با توجه به ساختار مسیر انتقال

از لحاظ مسیر انتقال داده مودم‌های شبکه‌ای را می‌توان به مودم‌های نیمه DUPLEX و مودم‌های تمام DUPLEX دسته بندی کرد. مودم‌های نیمه DUPLEX فقط اجازه انتقال داده را در یک جهت می‌دهند. سرعت این نوع مودم‌ها بسیار پایین بوده و از پهنای باند کمی نیز بهره‌مند هستند. بنابراین تا زمانی که حامل، داده‌های ورودی را دریافت نکند، مودم به DTE یا ترمینال داده‌ها اجازه‌ای برای انتقال داده صادر نمی‌کند.ولی مودم‌های تمام DUPLEX دارای دو مسیر انتقال هستند. بنابراین در DTE این مودم‌ها دو حامل اجازه انتقال داده دارد. یکی از آن‌ها در ورودی و دیگری در خروجی داده‌ها را منتقل می‌کند.


مودم‌های دو سیم کارته یا چهار سیم کارته از انواع بارز مودم‌های تمام DUPLEX به شمار می‌آید.


البته در این نوع مودم‌ها مسیر انتقال فیزیکی جداگانه است ولی هر دو حامل می‌توانند از یک سیگنال برای انتقال استفاده کنند.


۴. انواع مودم مخابراتی و شبکه به لحاظ تبدیل خطوط تلفن

شاید پیشتر کسی فکرش را نمي‌کرد که از خطوط تلفن شهری برای اتصال به اینترنت و ارتباطات جهانی استفاده شود. اکنون که این اتفاق افتاده است، هر روز شاهد یک تغییر و پیشرفت در این حوزه هستیم. مودم‌های آنالوگ و دیجیتال از انواع مودم‌هایی بودند که تمایز زیادی را بین داده‌های ارسال شده و تبدیل سیگنال‌ها پدید آوردند.


مودم‌های آنالوگ که ترکیب ساده‌تری دارند و در اتصال‌های اینترنت خانگی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، تبدیل سیگنال‌های دیجیتال را به آنالوگ و همچنین برعکس یعنی آنالوگ به دیجیتال انجام می‌دهند.


تفاوت این مودم‌ها با مودم‌های دیجیتال در نوع سیگنال است چرا که مودم‌های آنالوگ به سیگنال‌های تلفن شهری متصل می‌شوند. مودم‌های دیجیتال برعکس مودم‌های آنالوگ به سیگنال‌های دیجیتال وصل شده و آن‌ها را به آنالوگ و برعکس تبدیل می‌کند.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.