کارتریج پرینتر

کارتریج چیست؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

کارتریج جوهر افشان

چاپگرهای جوهرافشان با پاشیدن قطرات ریز جوهر بروی کاغذ، بوسیله ی منافذ ریزی که در هد وجود دارد باعث ایجاد تصاویر با کیفیت رنگی و سیاه و سفید می شوند. پرینترهای جوهرافشان دارای سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد می باشد که یک رنگ سیاه در کنار آنها وجود داشته که از آن برای تولید تصاویر با رنگ مشکی استفاده می شود. برخی از چاپگرهای جوهرافشان، از ترکیب سه رنگ اصلی، رنگ مرکبی مشکی را به وجود می آورند که برای نوشتن متن مناسب نمی باشد. زیرا رنگ آن متمایل به سبز یا آبی می شود.در بیشتر پرینترهای قدیمی جوهرافشان، سه رنگ اصلی به یکدیگر متصل بوده و در صورت تمام شدن یکی از رنگ ها مجبور به تعویض هر سه رنگ می شوید. اما امروزه در پرینترهای جوهرافشان این سه رنگ به صورت جداگانه استفاده می شوند.

معمولا بیشتر پرینترهای جوهرافشان از 4 رنگ اصلی تشکیل شده اند. اما در صورتیکه به یک چاپگر حرفه ای نیاز پیدا کردید، بهتر است علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی، از رنگ قرمز روشن و آبی روشن هم استفاده شود. زیرا ترکیب این شش رنگ در ایجاد تصاویر با رنگ های طبیعی تر تاثرگذارتر است.


 

کارتریج لیزری چیست؟

به مواد مصرفی در پرینترهای لیزری پودر و یا اصطلاحا تونر و در پرینترهای جوهر افشان، جوهر گفته میشود و محفظه ای که جوهر تونر در آن قرار میگیرد، کارتریج می نامند.

در پرینترهای لیزری بوسیله پودر و درام کارتریج، انتقال دستور پرینت روی کاغذ انجام میگیرد. در نتیجه هد و درام بترتیب، درکارتریج های لیزری و جوهری وظیفه انتقال اطلاعات و چاپ آنها بوسیله مواد مصرفی روی کاغذ را به عهده دارند.


انواع کارتریجتمامی کارتریج های لیزری دارای ۲ بخش اصلی درام و تونر می باشند. گاها این دو قسمت در برخی از دستگاه ها بصورت مجزا و در برخی دیگر در یک کارتریج مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین وجود 4 رنگ اصلی مشکی، قرمز، زرد و آبی در تمامی پرینترهای رنگی الزامیست و تمامی رنگهای دیگر از ترکیب این 4 رنگ ایجاد میشوند. در بعضی از پرینترها این چهار رنگ درون 4 کارتریج مجزا قرار گرفته و هر رنگ در یک کارتریج تعبیه شده است و در برخی دیگر پرینترها این چهار رنگ داخل ۲ کارتریج قرار می گیرند، به این صورت که یک کارتریج رنگی لیزری که شامل سه رنگ آبی، زرد و قرمز می باشد در کنار یک کارتریج مشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع کارتریج ها، هِد روی کارتریج قرار دارد.


برخی از پرینتر ها نیز دارای ۶ کارتریج میباشند که علاوه بر ۴ رنگ اصلی از دو رنگ اصطلاحا Photo نیز استفاده می کنند.


که این 2 رنگ همان قرمز و آبی کمرنگ هستند که در اصطلاح تحت عنوان فوتو سیان (Cyan) و فوتو مجنتا (Magenta) نامیده می شوند. این نوع پرینترها با عنوان فوتواسمارت شناخته شده و معمولا برای مصارف عکاسی بکار می روند. تعداد تونر در پرینترهای لیزری نیز به همین صورت است و با 4 رنگ اصلی در قالب کارتریج مورد استفاده قرار می گیرند. در پرینترهای لیزری مشکی، از یک کارتریج مشکی استفاده می شود که در این گونه دستگاه ها درام و تونر در یک کارتریج قرار گرفته اند.


کاتریج یا کارتریج صحیح است؟

تلفظ صحیح این کلمه "کارتریج" است و کلمه کاتریج به اشتباه در گویش این کلمه ایجاد شده است. معادل انگلیسی این کلمه Cartridge است که حتی در محصولات دیگر کاربرد دارد.


تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان

تفاوت این دو نوع کارتریج را می توان در ساده ترین حالت به این صورت بیان کرد که کارتریج تونر از پودر تونر جهت چاپ استفاده می کند. به این صورت که پودر را با توجه به تصویر و متن با دقت تمام روی کاغذ ذوب می کند.

اما کارتریج جوهرافشان به صورت مایع بوده و عکس و متن شما را به صورت قطرات مایع بسیار ریز روی کاغذ می پاشد.

کارتریج دستگاه کپی نیز مانند کارتریج پرینتر لیزری عمل می کند با این تفاوت که میزان پودر تونر آن بیشتر است.


در بعضی از کارتریج های لیزری و جوهری بخشی وجود دارد به نام چیپ که وظیفه ی اعلام میزان مواد مصرفی در داخل کارتریج را بر عهده دارد. در واقع درون چیپ ها با توجه به مقدار تونر یا جوهر، توان چاپ کارتریج بر اساس تعداد صفحه تعریف شده است که همزمان با کاهش سطح مواد داخل کارتریج، تعداد صفحات مشخص شده نیز کاهش می یابد و پیغام ارور به پرینتر و از پرینتر به کامپیوتر ارسال می شود.


 


هنگام خرید کارتریج به چه نکاتی توجه کنیم؟


در صورتیکه قصد خرید پرینتر لیزری را دارید، قبل از هر چیز می بایست به نوع کارتریج توجه داشته باشید. انتخاب کارتریج مناسب می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما شود. در صورتیکه پرینتر شما قابلیت چاپ اسناد سیاه و سفید را دارد، بهتر است از جوهر سیاه استفاده کنید، با این کار به میزان قابل توجهی از هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد.


از دیگر نکات مهم هنگام خرید کارتریج، اطمینان از هماهنگی آن کارتریج با پرینترتان است.


اگر از آن دسته از افرادی هستید که به حفاظت محیط زیست اهمیت بسیاری می دهید، کارتریج های بازیافتی بسیار مناسب شما هستند. البته برخی جوهرها دارای قیمت بالایی می باشند و با بررسی کامل بازار پرینتر در می یابید که قیمت خرید کارتریج جوهر پرینترتان با خرید یک پرینتر مدل جدید به همراه جوهر اختلاف کمی دارد. در این صورت اقتصادی ترین راه تعویض پرینترتان است.


هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.