موس پد

موس پد یا زیرموشی؟ هرآنچه که باید درمورد موس پد بدانید!

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

موس پد چیست؟

موس پد صفحه‌ای است که در زیر موس قرار می‌گیرد و به منظور راحتی کار با موس استفاده می‌گردد. موس پد (Mousepad US) یا موس مت (Mouse mat UK) سطحی است که برای قراردادن و جابجا کردن مـــوس استفاده می شود. موس پد قابلیت استفاده از موس را در مقایسه با سطح فاقد موس پد افزایش می دهد و در نتیجه کارآیی و دقت کاربر را نیز بهبود می بخشد.

مهمترین مزایایی که برای استفاده از موس پد عنوان می شود در سه مورد افزایش سرعت ، افزایش دقت و سهولت استفاده خلاصه می گردد. مزیت دیگری که برای موس پد اظهار شده ، محفوظ نگه داشتن سطح میز از ایجاد خراش یا فرسودگی ناشی از حرکت مداوم دست است. همچنین موس پد از جمع شدن ذرات باقی مانده در زیر موس و متعاقب آن ایجاد اشکال در کارکرد صحیح موس ، جلوگیری می کند.

ماوس پد مصارف تزئینی و تبلیغاتی نیز دارد؛ نمونه های فانتزی آن با نمادهای تاریخی ، فرهنگی و هنری... ، می تواند طیف وسیعی از مخاطبان خاص با تمایلات گوناگون را به خود جلب نماید و اعمال گزینه هایی مانند چاپ تقویم ، اطلاعات محاسباتی ، جدول های مختلف اطلاعاتی ، گفتار بزرگان و... پدماوس را از صرف یک ابزار جانبی کامپیوتر به وسیله‌ای دومنظوره حسب علاقه ویژه مخاطب تبدیل کند.

نمونه های پیشرفته‌تر می‌تواند کاربردهای اختصاصی دو منظوره دیگری مانند گیم‌پد ( Gamepad) ، تاچ‌پد (Touchpad) و با یواس‌بی هاب (USB hub) و سایر داشته باشد.

از نمونه های سال های اخیر(2010) موس پد می توان به موس پد ورزشی (Workout Mousepad) اشاره کرد که برای زندگی های مدرن اجتماع امروزی که افراد زمان کافی برای انجام فعالیت های ورزشی ندارند ، طراحی شده است. جنس خاص لاستیکی ، سبکی و کشش پذیری بالای موادی که این موس پد از آن ساخته شده است این امکان را برای کاربر فراهم می نماید که در زمان های پایان کار با کامپیوتر ، موس پد خود را بردارد و آن را حسب نیاز متناسب با اندازه عرض بدن باز و یا بسته کند . بدن ترتیب ، اعضاء بدن مثل قفسه سینه ، مچ و سرشانه درگیر این حرکت کششی خواهند شد. از دیگر عناوین این موس پد Elastic Exerciser نیز می باشد و برای ایجاد ذهنیت خوشایند مربوط در کاربر معمولأ از نماد یا لوگوهای جالب از جمله آرم لباس سوپرمن نیز استفاده می شود.

یکی دیگر از طراحی های جدید در مورد موس پد در نظر گرفتن یک پدال حلقه مانند بر روی آن است که برای استفاده راحت تر از موس بدون ایجاد مشکل برای مچ و آرنج دست طراحی شده که قابل تنظیم بوده و بدین وسیله از بروز بیماری آرتروز در افراد مستعد پیشگیری می نماید

تاریخچه ماوس پد:

-اولین موس پد در سال 1969 توسط آقای Jack Kelley ابداع شد که این کار پس از طراحی یک کنسول کنترل توسط وی در سال 1968 که به منظور نمایش عمومی اولین موس ساخته شده Douglas Engelbart مورد بهره برداری قرار گرفت ، انجام شد.

-ده سال بعد موس پد دیگری توسط یکی از تکنسین های شرکت زیراکس به نام آقای Armando M. Fernandez ساخته شد. تقریبأ تا سال 1982 عمده کاربران موس غلتکی شرکت زیراکس از موس پد خاصی برای افزایش اصطکاک تماسی بین موس و موس پد استفاده می کردند.

-برای اولین بار عبارت موس پد در تاریخ 25 اگوست 1983 در دیکشنری انگلیسی آکسفورد درج شد و و معادل بریتانیایی موس مت نیز در تاریخ 18 اکتبر 1989 در دیکشنری مذکور وارد شد.

موس های ابتدایی نیازی به زیرموسی یا موس پد نداشتند. آنها دو چرخ در زیر خود داشتند که با کمک آن می توانستند روی هر چیزی حرکت کنند . اما موس های پس از آن ، که در ابتدا دارای یک گوی فلزی در زیر خود دارا بودند ، برای عملکرد بهتر نیاز به یک موس پد داشتند.

در ابتدا عمدتأ موس پد برای سهولت کار کردن با موس‌های مکانیکی به کار برده می‌شد به این دلیل که گوی زیر آنها برای عملکرد بهتر نیاز به اصطکاک مناسب داشت در حالی که اصطکاک لازم توسط سطح اکثر میزهایی که موس روی آنها استفاده می شد فراهم نمی گردید.

استفاده از موس پدهای با پوشش وینیلی به دلیل خواص چسبندگی طبیعی آن ، از سال 1980 مرسوم شده اند. بعد از تولید موس های غلطکی فولادی که سطح لاستیکی سیلیکونی در آن به کار برده شده بود ، استفاده از موس پد های با سطوح فابریکی عمومیت یافت. موس پد های مذکور ضمن دارا بودن قابلیت تمیز نگه داشتن غلتک لاستیکی موس ، از امکان ردیابی ، سرعت بالاتر و دقت بیشتری نیز در مقایسه با قراردادن موس بر روی سطح میز برخوردار بودند.

موارد استفاده و کاربرد موس پد :

امروزه با وجود اینکه اکثر موس‌های نوری و لیزری نیازی به موس پد ندارند ، برخی از کاربران برای راحتی بیشتر و یا لرزش کمتر اشاره‌گر ، از موس پد استفاده می‌کنند. برخی موس‌های لیزری و نوری معمولاً با سطوح شفاف یا بازتابنده مشکل دارند. از کاربردهای دیگر موس پد می‌توان به مواردی اشاره کرد که بیم آن برود که سطح میز دچار خراش و آسیب شود و یا زمانی که برجستگی های روی سطح میز موجب حرکت غیردقیق موس گردند.

- موس های نوری مجهز به حساس گرهایی هستند که تشخیص حرکت را امکان پذیر می کنند. موس های مذکور نیازمند موس پد های ویژه ای با کارکرد نوری هستند.

- بسته به تنوع گسترده موس ها ، موس پد های متنوعی با سطوح بافت متفاوت حسب تکنولوژی مورد استفاده در موس نیز طراحی و ساخته شده اند.

- یکی از ایرادات وارد بر برخی از موس های نوری ، عدم کـــارکرد درست آنها بر روی سطوح صاف و صیقلی مانند شیشه یا چوب های بـــــــراق است که در این مواقع استفاده از مـــوس پد هایی با سطــوح دقیق می تواند اثرات تاخیر زمـــانی نقطـــــه ای (Spot jitter effects ) در موس های نوری قدیمی یا با کیفیت پایین را به حداقل برساند.

-موس پد های جدید از موادی از جنس کمپوزیت های لاستیکی با دانسیته پایین (استایرن سلول باز ، لاستیک بوتادین یا استایرن بوتادین سلول باز ) همراه با لایه فابریک که در سطح بالایی قرار می گیرد ، ساخته می شوند. با این حال از سایر مواد نیز در ساخت موس پد استفاده می شود مانند فابریک ، پلاستیک ها ، تایرهای لاستیکی بازیافت شده ، نیوپرن ، لاستیک سیلیکونی ، چرم ، شیشه ، چوب پنبه ، چوب ، آلومینیم ، سنگ و فولاد .

-برخی از موس پد های تخصصی با کیفیت بالا برای استفاده در بازی های کامپیوتری از جنس پلاستیک ، شیشه ، آلومینیم و فیبرهای با تکنولوژی بالا هستند.

- معمولاً كسانی كه مدت زمان زیاد با كامپیوتر كار می ‌كنند ، از ناحیه ی مچ دست دچار درد و ناراحتی می ‌شوند. علت این ناراحتی انحراف مچ دست و به هم خوردن حالت طبیعی آن در هنگام استفاده از ماوس است. اگر فشارها به مچ دست ادامه یابد ، ممكن است ، این عصب دچار التهاب شدید شده و درد ، گزگز و سوزش در ناحیه ی توزیع عصب پنجم در مچ دست احساس شود. این حالت پس از مدت زمانی می‌ تواند به بیماری با نام "نشانگان تونل كارپال" منجر شود. سوزش دردناك انگشتان شست ، نشانه و میانی دست ، مشكل در حركت دادن انگشتان و از دست دادن چنگش قوی مانند در دست نگه داشتن اشیاء ، نشانه‌هایی از این بیماری است. یكی از راه‌های بسیار مؤثر در جلوگیری از این آسیب ، استفاده از موس ‌پدهای طبی یا ارگونومیک ‌است. این موس پد‌ها با داشتن بالشتك و برجستگی خاص باعث جلوگیری از انحراف مچ دست شده و در نتیجه فشار كمی‌ به"عصب مدیان" وارد خواهد شد. در این حالت می توان زمان های طولانی تری را با رایانه بدون این که مچ دست خسته نشود ، کار کرد. از نکات قابل توجه در موس پد های ارگونومیک این است که تکیه گاه مچ باید نسبتا" نرم و اطراف آن گرد باشد تا فشار وارده بر مچ را به حداقل برساند و عرض تکیه گاه باید حداقل 8/3 سانتیمتر باشد .

استفاده از پد ماوس- آری یا نه؟

به نظر می رسد علت استمرار استفاده از موس پد بیشتر به دلیل شکل گیری یک ارزش احساسی طی سالهای استفاده از موس پد و نه به علت ضرورت واقعی استفاده از آن باشد. آقای Dayne Wilcox مدیر خارجی محصول شرکت Logitech مدعی است که عموم مردم نیاز ذاتی به موس پد ندارند و در واقع برخی از موس پدها آسیب های به مراتب بدتری در مقایسه با سطوح صاف ایجاد می کنند. تکنولوژی های جدید در زمینه تولید موس این امکان را فراهم می آورند که بدون نیاز به موس پد ، بتوان از موس در روی سطوح خیلی صاف مانند شیشه نیز استفاده کرد.

آقای Debbie Uttechet, مدیر ارشد بازاریابی محصول شرکت Microsoft اعتقاد دارد که کاربرد موس پدها به زمان گذشته بر می گردد. شرکت Microsoft نیز در اقدامی مشابه با شرکت Logitech سخت افزار ردیابی را ساخته است که نیاز به موس پد را حذف کرده است. طبق نظر شرکت Microsoft ، موس پد یک کالا با قابلیت استفاده صرف خانگی است و برای محصولی متحرک مانند موبایل کاربرد ندارد. هر روزه بر تعداد افرادی که تمایل به دوری از مکان های مرسوم ثابت استفاده از کامپیوتر دارند و دوست دارند که کامپیوتر خود را در همه جا به همراه خود داشته باشند ، افزوده می شود. بدیهی است در چنین شرایطی همراه بردن یک موس پد در همه اوقات ، ایده آل نخواهد بود.

آقای Robert Krakoff مدیر شرکت Razer در پاسخ به سوالی در مورد اهمیت موس پد نظر متفاوتی دارد. ایشان بر این باور هستند که موس پد به دلیل قابلیت بهبود ردیابی بواسطه استفاده از موس در یک سطح مناسب ، در رده اهمیت ثانویه پس از موس ( به ویژه هنگام استفاده در بازی های کامپیوتری که امکان ردیابی سریع از طریق صفحات گسترده وجود ندارد) ، قرار می گیرد. شرکت Razer انواع مختلفی از موس پد ها را از سطوح سخت تا پد های پارچه ای موبایل تولید می کند. شرکت های اندکی در زمینه تولید موس پد های متنوع ، فعال هستند که در کنار آنها شرکت های اندکی نیز وجود دارند که اصلأ تمایلی به تولید موس پد ندارند.

به نظر می رسد عمده شرکت هایی که در زمینه تولید موس پد فعال هستند ، شرکت های تولید کننده و فروشنده بازی های کامپیوتری هستند که محصولات جانبی مانند موس پد و هد ست را نیز می فروشند. با وجود این شرکت های مخالف با ضرورت استفاده از موس پد ، بر این ادعا هستند که نیازی به موس پد وجود ندارد و موس های جدید حتی برای بازی های کامپیوتری نیز کاربرد دارند. آقای Debbie Uttechet معتقد است که حتی با در نظر گرفتن این اصل که افراد مایل به بازی های کامپیوتری تمایلات متفاوتی نسبت به بقیه افراد دارند ، برای 95% از مردم که نیاز یا تمایلی به سخت افزاهای ویژه بازی های کامپیوتری ندارند ، موس پد یک وسیله غیر ضروری است.

برخی از موس پد ها مجهز به امکاناتی برای استراحت مچ دست هستند که این مزیت به واسطه استفاده از پوشش مخصوص بر روی موس پد ایجاد شده است. شرکت های معدودی چنین امکانی را تولید می نمایند که برخی ها اظهار می کنند امکانات اضافی مذکور واقعأ به عنوان امکان اضافی برای تامین استراحت مچ دست محسوب نمی شود زیرا تنوع مصرف کنندگان و خواسته های آنها زیاد است و محصولی که قادر به تامین کلیه خواسته های مذکور باشد وجود ندارد. در همین ارتباط شرکت Microsoft مدعی است که موس طراحی شده توسط این شرکت نیازی به تامین پشتیبانی های مکمل مانند موس پد ندارد.

امروزه انواع گوناگونی از موس پد در بازار وجود دارد ، سخت ، نرم ، فلزی ، پارچه ای ، سیلیکونی و حتی شیشه ای. برخی از موس ها از طراحی ها و امکانات اضافی ویژه ای نیز برخوردارند از جمله قابلیت درخشندگی در تاریکی و یا برخی از موس پد ها در ابعاد کوچک و برخی بزرگ تولید و به بازار عرضه می شوند.

نحوه و چگونگی استفاده از موس یکی از موضوعات مهم در حین در انتخاب موس پد لازم است. افرادی که از موس صرفأ از طریق حرکت دادن مچ دست و نه سایر بخش های دست استفاده می کنند بهتر است از موس پد های کوچک با سطح بافت دار استفاده کنند. در مقابل افرادی که دست های نسبتأ حساسی دارند ، سطح صاف برای آنها بهترین انتخاب خواهد بود. کسانی که از درد مچ دست رنج می برند بهتر است از موس پد های ارگونومی ویژه این منظور استفاده کنند. افرادی که از محل آرنج دست از موس استفاده می کنند در واقع حرکات سنگین تری برای انتقال موس در مقایسه با سایر افراد انجام می دهند در این صورت بهتر است این گونه اشخاص از موس پد بزرگ استفاده کنند. تجربه نشان داده است که برای افراد مذکور ، نوع سطح موس پد از حیث زبری و یا نرمی به دلیل عدم استفاده از مچ دست ، عامل مهمی نیست.

یکی از عامل ها در تهیه موس پد لازم ، توجه به فضای موجود در روی میز مورد نظر است. بدیهی است موس پد بایستی با اندازه فضای آزاد موجود برای قرار گرفتن آن ، مطابق باشد.

ثابت یا متحرک بودن محل استفاده از کامپیوتر نقش مهمی در انتخاب موس پد از حیث استقامت ، کیفیت و ماندگاری لازم دارد. افرادی که در جاهای مختلف با سطوح کیفی متفاوت از کامپیوتــــر استفاده می کنند لازم است به کیفیت موس پد مورد نظر با قابلیت پوشش دهی به نیازهای گوناگون توجه داشته باشند.

اشخاصی که سبک زندگی ویژه ای را دنبال می کنند لازم است در تهیه موس پد مورد نیاز به طراحی آن متناسب با خواسته های شخصی خود نیز توجه نمایند. تنوع موس پد ها در بازار از حیث رنگ و طراحی بسیار متنوع هستند. برخی ها از آنها با رنگ های محدود ، بعضی با تنوع رنگی زیاد و برخی حتی با زمینه طراحی های جذاب و برخی موارد همراه با اعمال سلیقه های شخصی تولید و روانه بازار می شوند. توجه به این نکته لازم است که در هر صورت زیبا و جذاب بودن طراحی یک موس پد نیز موضوع قابل تاملی است که بهتر است در حین تهیه به آن توجه کرد. با توجه به قیمت نسبتأ ارزان موس پدها حتی در مورد موس پد هایی با طراحی های سفارش داده شده شخصی ، از طراحی و ظاهر جذاب آن در حین خرید نباید غافل شد.

موس پد در ایران:

در ایران انواع موس پد فرشی ، افست ، سه بعدی ، اسفنجی ، موس پد ژله ای ، موس پد طبی با زیر مچ و نانوتک تولید می شود. موس پد های نانو سبک بوده و از کیفت های بالا یی برخودار هستند. موس پد در قالب های متنوعی مانند طرح قلب ، دایره ، مربع ، مستطیل ویا اشکال خاص نیز تولید می شود. برش این طرح ها معمولأ به صورت دستی و یا توسط دستگاه پرس و لیزر انجام می شود. در نوعی از موس پد به نام سابلیمیشن ، قالب ماوس به صورت آماده تهیه شده طرح دلخواه توسط چاپگرهای مخصوص حتی در تعداد کم (یک عدد) اجرا می شود.

مهمترین عامل مورد توجه در تولید و عرضه موس پد های جدید در بازار ، راحتی کاربر است که بیش از سایر موارد در اولویت قرار می گیرد.

با توجه به عدم تولید موس پد در ایران به روش صنعتی و محدود بودن فعالیت در این زمینه به تولیدات سنتی و یا صنفی ، آمار دقیقی از تعداد تولید کنندگان ، میزان تولید و یا صادرات این کالا در کشور وجود ندارد.

موس پد در فرهنگ فارسی:

موشی و زیر موشی به ترتیب واژه های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی هستند که به عنوان معادل کلمات انگلیسی موس و موس پد تعیین شده اند. متاسفانه بعلت ضعف اهالی فرهنگستان دراین زمینه معادل فارسی موس پد کاربری ندارد.

موس پد با طرح فرش ایرانی:

فرهنگ ایرانی به خاطر سابقه چند هزار ساله تاریخی و زحمات فردی و گروهی پیشه‌وران ، هنرمندان و آحاد مختلف مردم توانسته است در مظاهر مختلف زندگی مدرن تاثیرگذار باشد. ازین جمله می توان به عرض اندام موس‌پدهایی پا طرح های اصیل قالی ایرانی یاد کرد که حتی در زمانی که بازارهای پرتلاطم جهانی گوی رقابت را به محصولات چینی واگذار کرده‌اند اشاره کرد. این محصول فرهنگی ایرانی که در عین کارآیی کاربردهای تزئینی نیز دارد با شناساندن نمونه هایی از مظاهر شاخص فرهنگ ایرانی توانسته در سطوح بین المللی مطرح شود. بدیهی است برای اینکه فرش ایرانی مرغوبترین نوع فرش در جهان باشد ، دسترنج و نورچشم هزاران هموطن دخیل بوده است و ارائه موس پدی که نام این سرزمین مقدس را یدک می کشد مستلزم زحمات مستمر و مسئولانه می باشد.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.