مودم 3G, 4G

مودم 3G بخریم یا مودم 4G LTE ؟ ملاک های تصمیم گیری چیست ؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

در تصمیم گیری های ما برای خرید یک محصول، جنبه ی اقتصادی همیشه حائز اهمیت است ولی این فکر که با پرداخت پول بیشتر از امکانات بسیار بیشتری برخوردار خواهم شد و یا محصول با کیفیت تری را خریداری می نمایم در خصوص همه ی کالا صدق نمی کند. با هم نگاهی به ویژگی ها و البته قیمت های مودم های 3G و 4G LTE می اندازیم و برخی فاکتورهای مورد نیاز دیگر را بررسی می کنیم، با ما در شایانو همراه باشید.


 


فاکتور اول، موقعیت جغرافیایی :


اگر در مورد اتصال به اینترنت در جاده های کویری یا بیابانی و یا پیچ و خم های زیبای جاده ی کرج به چالوس صحبت کنیم در حقیقت هیچ تفاوتی نمی کند که شما یک مودم 3G داشته باشید یا یک مودم پر سرعت 4G LTE و یا یک موبایل قدیمی با اندروید ورژن 2 ، زیرا در این مکان ها پوشش شبکه ی 3G و 4G نیست و عملا نمی توان از اینترنت استفاده نمود. در واقع موقعیت جغرافیایی شما نقش بسزایی در انتخاب مودم همراه مناسب خواهد داشت. اگر در منطقه ی محل سکونت شما شبکه ی 4G هیچ یک از اپراتورهای رایتل ، ایرانسل و همراه اول وجود ندارد حتی در صورت در اختیار داشتن یک مودم 4G LTE خوب باز هم شما به شبکه 3G متصل خواهید شد، با این تفاوت که پول بیشتری برای خرید مودم 4G LTE هزینه نموده اید. پس در قدم اول به وب سایت اپراتورهای نام برده مراجعه نمایید و یا به وسیله ی گوشی های تلفن همراه خود از وجود شبکه ی 4G مطلع گردید. ولی اگر در محل سکونت شما شبکه ی 4G LTE اپراتورها وجود دارد شما را به مطالعه ی ادامه ی این نوشتار دعوت می نماییم.


 


فاکتور دوم ، سرعت مودم های 3G و 4G LTE روی کاغذ :


سرعت متوسط بیشتر مودم های نسل سوم یا 3G با قابلیت پشتیبانی از HSPA+ معادل 5.76 مگابیت بر ثانیه در هنگام آپلود و 21.6 مگابیت بر ثانیه در هنگام دانلود است. توجه نمایید که سرعت های ارائه شده بر مبنای مگابیت بر ثانیه است نه کیلوبایت ! چون اغلب مردم سرعت را بر مبنای کیلوبایت بر ثانیه در ذهن خود تجسم می نمایند جهت رسیدن به درک صحیح در این زمینه ابتدا باید سرعت را در 1024 ضرب نموده و سپس بر 8 تقسیم نمایید تا سرعت بر مبنای کیلوبایت بر ثانیه به دست آید. جهت به دست آوردن سرعت بر حسب مگابایت بر ثانیه فقط عدد را بر 8 تقسیم نمایید.


سرعت متوسط بیشتر مودم های همراه 4G LTE موجود در بازار در بهترین حالت استفاده از شبکه LTE و در روی کاغذ به نرخ آپلود 50 مگابیت بر ثانیه و دانلود 150 مگابیت بر ثانیه خواهد رسید. توجه نمایید که این اعداد و ارقام به صورت نظری بوده و بدین معنی نیست که با خرید آن ها در شبکه های مخابراتی ایرانسل ، همراه اول یا رایتل می توانید به چنین سرعت هایی دست یابید. سرعت عملی در کشور ما به مراتب پایین تر است که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.


در مقام مقایسه ی مودم های 3G و 4G LTE در بحث سرعت های نظری مشاهده می نمایید که مودم های 4G LTE پتانسیل ارائه ی سرعت های بسیار بالاتری را نسبت به برادران کوچک تر خود یعنی مودم های 3G دارند. ولی آیا اختلاف سرعت در عمل نیز آنقدر زیاد است که ما را مجاب به پرداخت مبلغی بیشتر جهت خرید مودم 4G LTE نماید ؟


 


فاکتور سوم ، واقعیت ، کارایی در شبکه های مخابراتی رایتل ، ایرانسل و همراه اول


حقیقت تلخ است ! لااقل در این زمینه بسیار تلخ است اگر بدانیم که در عمل و در پایتخت و آن هم در بهترین زمان و مکان حتی نمی توانیم به نصف سرعت های ذکر شده در بالا دست یابیم ولی این نکته که با یک مودم 3G در بیشتر مناطق کشور می توان به اینترنتی بسیار بهتر از اینترنت ارائه شده بر بستر ADSL توسط مخابرات دست یافت کمی دلداری مان خواهد داد.


 سرعت متوسط اینترنت 3G در بین اپراتورهای داخلی معادل 512 کیلوبیت بر ثانیه در بدترین حالت و 6 الی 7 مگابیت بر ثانیه در بهترین حالت است که بستگی بسیار زیادی به اپراتور ، ساعت اتصال ، تعداد کاربران متصل در آن لحظه از زمان به BTS ، و البته روز و ماه دارد ولی به طور میانگین سرعت های 2 تا 5 مگابیت در اکثر نقاط با مودم های 3G قابل دستیابی است.


در شبکه ی 4G LTE که به نسبت شبکه ی 3G از پوشش کمتری برخوردار است داستان کمی متفاوت است. در تهران و در ساعت پر ترافیک در منطقه یافت آباد با مودم 4G LTE و با اتصال به شبکه ایرانسل تا 42 مگابیت بر ثانیه را توسط نرم افزار Speed Test ثبت نمودیم و تماشای ویدئو به صورت آنلاین و کاربری عمومی اینترنت بسیار روان و در حد مطلوب بود. با همین مودم در شبکه ی 4G LTE اپراتور رایتل که البته آن زمان در فاز آزمایشی قرار داشت در شهر کرج تا 28 مگابیت بر ثانیه را تجربه کردیم. ولی مسئله، نوسان سرعت در شبکه ی 4G LTE اپراتورهاست. به نظر می رسد ایرانسل و رایتل به تجربه ی کافی در زمینه ی پیاده سازی شبکه های 3G رسیده اند و مخصوصا اپراتور رایتل در اکثر مناطق به رنج ثابت و یکسانی از سرعت دست یافته است ولی پیاده سازی LTE کمی برای آن ها دشوار است و یا هنوز علارغم تبلیغات تجاری در فاز آزمایشی هستند. به هر حال چیزی که روشن است عدم ثبات در شبکه های 4G است که یکی از دلایل آن نیز کم بودن تعداد فرستنده های 4G یا LTE نسبت به فرستنده های 3G است، اگر چه در همین حال نیز سرعت اتصال نسبت به شبکه ی 3G بسیار بهتر است. در مقاله ای جداگانه به معرفی شبکه ی 4G و همچنین LTE پرداخته ایم که جهت مطالعه می توانید اینجا کلیک نمایید.


به هر حال اگر در منطقه ای زندگی می کنید که تحت پوشش شبکه ی 4G LTE است با در اختیار داشتن یک مودم 4G LTE سرعت های بالاتری را تجربه خواهید کرد.


 


فاکتور چهارم ، قیمت :


روزگاری همه ی گوشی های تلفن همراه ما  لمسی نبود و هنگامی که گوشی های لمسی انگشت شماری وارد بازار شدند به طور میانگین قیمت های بسیار بالاتری نسبت به گوشی های رایج بازار داشتند. با گذشت زمان قیمت ها کمی قابل تحمل تر شد ! این داستان در خصوص همه ی دستگاه های دیگر نیز صدق می کند. مودم های 3G مدت زمان بیشتری را در بازار بوده اند و به کمترین میزان قیمت خود در سال های اخیر رسیده اند و تعدادی از آن ها تا 50 درصد کاهش قیمت داشته اند.


مودم های 4G LTE در طول یک سال گذشته در بازار خودی نشان دادند و هنوز آنقدر زیاد و همه گیر نشده اند که به پایین ترین سطح قیمتی خود برسند. می توان انتظار کاهش 20 تا 30 هزار تومانی قیمت مودم های 4G LTE را تا پایان سال داشت. رنج قیمت مودم های 3G با باتری داخلی از 130 تا 250 هزار تومان است که بسته به امکانات و مخصوصا ظرفیت باتری داخلی قیمت گذاری شده اند. محدوده ی قیمت مودم های 4G LTE با باتری داخلی از 250 تا 400 هزار تومان است. به طور میانگین و با توجه به مودم های رایج در بازار اختلاف قیمت یک مودم 3G و یک مودم 4G LTE با امکانات مشابه در حدود 100 تا 110 هزار تومان است.


 


نتیجه گیری :


اگر محل سکونت شما تحت پوشش 4G LTE نیست و شبکه ی 3G هم خیلی دیر به آن جا رسیده است در خرید مودم 3G شک نکنید زیرا حالا حالاها باید منتظر یک فرستنده ی 4G LTE بمانید.


ولی اگر تحت پوشش شبکه ی 4G LTE هستید با توجه به موارد ذکر شده در بالا و در نظر گرفتن این نکته که هر روز شبکه های LTE رشد می کنند و هرچقدر هم که رشد بکنند مودم شما باز هم می تواند به آن ها متصل گردد ، پیشنهاد ما خرید یک مودم 4G LTE است. LTE کوتاه شده ی عبارت Long Term Evolution به معنای "تکامل بلند مدت" است و از نام آن پیداست که هر روز در حال توسعه است ولی شبکه ی 3G بر بستر HSPA+ به نهایت شکوفایی خود رسید و جای خود را به نسل بعدی یعنی 4G داد.


توجه : همانگونه که در مقاله " آشنایی با LTE FDD TDD" توضیح دادیم شبکه های 4G و LTE و همچنین مودم های آن ها با هم تفاوت دارند، ممکن است مودمی خریداری نمایید که فقط از 4G پشتیبانی می کند که در آن صورت نمی توانید از بیشترین سرعت که بر بستر LTE ارائه می گردد استفاده نمایید. در هنگام خرید مودم حتما این نکته را در نظر داشته باشید. برای مثال مودم Sierra 754 از شبکه ی LTE پشتیبانی نمی نماید و حتی در هنگام اتصال به شبکه ی Edge  نیز عبارت 4G Connected بر روی صفحه نمایش مودم نوشته می شود. این یک کلاهبرداری آشکار توسط طراحان یا تولید کنندگان یا سفارش دهنگان این دستگاه هاست که با تکیه بر عدم آشنایی عموم عملیاتی می شود، یا مودم WCDMA 3G/4G Mobile Power Router علارغم درج 4G بر روی بدنه ی اصلی مودم به هیچ وجه از هیچ شبکه ای فراتر از 3G پشتیبانی نمی کند.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.