لوازم پرندگان

موارد و لوازم مورد نیاز پرنده‌ ها به عنوان حیوان خانگی جدید

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

پرنده‌ی شما به برخی لوازم برای راحت بودن نیاز دارد. شما می‌توانید از نکاتی که در ادامه به آن ها می پردازیم استفاده کنید تا بهترین وسایل (قفس، فیلترهوا، محصولات پاک کننده و …) را متناسب با پرنده‌ خود انتخاب کنید.


قفس پرنده :

اول از همه توجه داشته‌ باشید که قفس پرنده‌ی شما اندازه‌ی مناسبی داشته‌ باشد. حیوان خانگی شما باید بتواند پر‌هایش را کاملاً باز کند و بال بزند بدون این که بال‌هایش با دیواره‌ قفس برخوردی داشته باشند. اگر پرنده‌ی شما اندازه‌ی کوچکی دارد مانند فنچ ، قناری یا مرغ عشق توصیه می شود که قفسی تهیه کنید که آنقدر بزرگ باشد تا پرنده بتواند در داخل قفس مسیری را پرواز کند. همچنین قفس پرنده‌ها باید آنقدر بزرگ باشد تا علاوه بر داشتن فضای کافی برای فعالیت‌های ذکر شده، وسایلی مانند: اسباب بازی و ظرف خوراک نیز به راحتی در آن جا شود. محل نصب میله‌ی قفس نیز باید به گونه‌ای باشد که هنگام استفاده از آن سر پرنده به سقف قفس برخورد نکند.


موارد و لوازم مورد نیاز پرنده‌ها 


باید در نظر داشت که قفس پرنده از استحکام کافی برخوردار باشد تا امکان نصب لانه‌ی مخصوص پرنده و ظرف غذا، آبخوری و … به راحتی وجود داشته باشد. طراحی و رنگ قفس به سلیقه‌ی شخصی بستگی دارد، اما سعی کنید قفسی را که تهیه می‌کنید ساختاری پیچیده و زیاد فانتزی نداشته باشد، زیرا ممکن است برخی از اعضاء بدن پرنده به خصوص پر‌هایش در آن گیر کند و همچنین تمیز کردن این نوع قفس مشکل‌تر می باشد.

هنگام انتخاب قفس به فضایی که این وسیله از خانه اشغال می‌کند توجه کنید که بعدها دچار مشکل نشوید. برخی اوقات ممکن است شما فضای کافی برای قفسی بزرگ در خانه داشته‌ باشید، اما قفس از درب خانه رد نشود، در این شرایط استفاده از قفس‌هایی که سر هم می‌شوند می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. همچنین به یاد داشته‌ باشید که اگر قفس پرنده‌تان شامل سینی زیر و ظرف آب و  خوراک نبود حتماً خودتان آن‌ها را به صورت جداگانه تهیه کنید.


محل قرارگیری قفس پرنده :

معمولاً پرنده‌های خانگی حیواناتی اجتماعی هستند و از ارتباط با اعضای خانواده لذت می‌برند. بهتر است مکان قرارگیری قفس پرنده به صورتی باشد که پرنده‌ی شما بتواند فعالیت‌ها و رفت‌ و آمد اعضای خانواده را مشاهده کند، بدون اینکه در معرض شلوغی و سر و صدای زیادی قرارگیرد  سعی کنید که قفس پرنده‌ را در کنار دیوار یا گوشه‌ی اتاق قرار دهید تا پرنده احساس امنیت کند.

توجه کنید که پرنده ی شما ممکن است با دیدن پرتو خورشید و پنجره‌های شیشه‌ای احساس کند که شکارچیانی مانند عقاب و گربه در کمین او هستند، بدین جهت بهتر است که بخشی از قفس پرنده‌ را برای پنهان شدن او بپوشانید. نمای بیرون و فضای آزاد زمانی باعث شادی و سرگرمی پرنده می‌شود که او هر زمان که بخواهد پنهان شود و یا به مکانی دیگر برود. برای پرندگان ارتفاع به معنی امنیت است، پس سعی کنید قفس پرنده‌ی خود را در ارتفاع بالایی نصب کنید تا احساس امنیت داشته باشد و از آزار و اذیت کودکان و یا حیوانات خانگی دیگر نیز در امان باشد.


استند بازی :

استند بازی پرندگان یک وسیله‌ی بازی است که خارج از قفس نصب می‌شود و مکانی است برای طوطی‌ها و پرندگان خانگی دیگر که بازی کنند و با اعضای خانواده ارتباط برقرار کنند.موارد و لوازم مورد نیاز پرنده‌ها  همچنین می‌تواند مکانی باشد که پرنده زمانی را با خودش تنها باشد بدون اینکه شما نظارتی بر او داشته باشید. این استند ها در سایز‌های مختلفی موجود هستند اما کسانی که فضای کمی در منزل دارند، می‌توانند از پایه هایی استفاده کنند که روی قفس پرنده قرار می‌گیرد و فضای دیگری اشغال نمی‌کنند.


قفس مسافرت پرنده :

شما به یک قفس مسافرت برای پرنده‌ی خود نیاز دارید تا هنگام سر زدن به دامپزشک، ملاقات دوستان و رفتن به تعطیلات و مسافرت بتوانید به راحتی و با امنیت بالایی پرنده‌ی خود را حمل کنید. حمل کننده‌هایی که به صورت کوله پشتی هستند معمولاً بین صاحبان پرندگان طرفدار زیادی دارد، زیرا سبک هستند و هنگام حمل کردن دستان آزاد می‌ماند و اغلب قابل شستشو هستند. اما توجه داشته باشید که برای مسافرت‌های هوایی، حمل کننده‌هایی با دیواره محکم و مورد تأیید خطوط هوایی مورد نیاز است. همچنین در هنگام مسافرت‌ها قبل از شروع سفر، پرنده‌ی خود را با قفس جدیدش آشنا کنید و او را ترغیب به بازی کردن در آن کنید تا پرنده‌تان در طول سفر دچار مشکل و ناراحتی نشود.

ترازو برای وزن کردن پرنده‌

وزن کردن پرنده‌تان در بازه‌های زمانی مشخص به شما کمک می‌کند که سلامت عمومی پرنده‌ی خود را زیر نظر بگیرید. افزایش و یا کاهش وزن اغلب از اولین نشانه‌های بیماری و عدم سلامتی کامل در پرندگان خانگی است. ترازو‌های که دقتی در حد گرم دارند برای زیر نظر گرفتن وزن پرنده‌تان مناسب هستند. از دامپزشک در مورد میانگین وزن در گونه‌ی پرنده‌ی خود سوال کنید.


تامین تمام طیف‌های نور طبیعی مورد نیاز پرنده

قرار گفتن پرنده در معرض تمام طیف‌های نور طبیعی کمک زیادی به سلامتی‌اش خواهد کرد. از آنجایی که بیشتر پرنده‌های خانگی در فضای داخل خانه نگه‌داری می‌شوند، به میزان کافی نور طبیعی دریافت نمی کنند . طیف کاملی از نور طبیعی برای سنتز ویتامین‌های خاصی در بدن پرنده‌ها ضروری است.موارد و لوازم مورد نیاز پرنده‌ اگر به هر دلیلی پرنده‌ی شما به اندازه‌ی کافی در معرض نور طبیعی قرار نمی‌گیرد، می‌توانید از لامپ‌های مخصوصی استفاده کنید که طیف‌های نوری مورد نیاز برای پرنده را نشر می‌دهند و در مکان‌های متفاوتی از جمله قفس پرنده قابل نصب هستند. اما توجه داشته‌ باشید که میزان و زمان قرارگیری پرنده در معرض این لامپ‌ها باید با توجه به توضیحات سازنده‌ی لامپ و نظر دامپزشک باشد تا مطمئن شوید خطرات دیگری سلامتی پرنده‌ی شما را تهدید نمی‌کند.


ذخیره‌ی خوراک و لوازم پرنده

سعی کنید قفسه یا کابینتی مخصوص پرنده‌ی خود قرار دهید تا وسایل پرنده‌تان همیشه در دسترس باشد، قفس‌هایی در بازار موجود است که در زیر آن‌ها قفسه و کمد‌هایی کوچکی قرار دارد که مکان مناسبی برای قرار دادن وسایل پرنده‌تان است. در مورد خوراک پرنده نیز حتماً به تاریخ انقضاء محصول و طریقه‌ی نگه داری آن که معمولاً توسط سازنده‌ی محصول ذکر شده است توجه کنید و تا آنجا که امکان دارد خوراک خریداری شده را در همان ظرف تعبیه شده توسط سازنده‌‌ی محصول نگه‌داری کنید.


مراقبت از پرنده در مقابل حشرات

حشرات موذی مانند بید، مزاحمت‌های زیادی برای پرندگان ایجاد می‌کنند. برای مقابله با این حشرات می‌توانید از فورمون، چسب حشره و … استفاده کنید. اگر گمان می‌کنید که در منزل خود حشره ندارید، برای امتحان چسب حشره خریداری کنید و در یکی از کمدها یا آشپزخانه‌ی خود قرار دهید تا از نبودن این حشرات مزاحم اطمینان یابید.


تمیز کردن قفس پرنده

حداقل روزی یک مرتبه سینی کاغذی پرنده را عوض کنید و میله‌های قفس را از خوراک‌هایی که به آن چسبیده‌اند پاک کنید. قبل از این که سینی کاغذی را برای تعویض بردارید کمی آب روی آن اسپری کنید تا هنگامی جابجایی محتویات آن در هوا پخش نشود.


موارد و لوازم مورد نیاز پرنده‌


سعی کنید محل نشستن پرنده را هر روز تمیز کنید و دو دست ظرف برای غذای پرنده تهیه کنید تا به راحتی بتوانید هر روز آن‌ را تعویض کنید.

توجه کنید نظافت مکانی که قفس پرنده را نگه داری می‌کنید به اندازه‌ی خود قفس مهم است. سعی کنید دیوار‌های اطراف قفس پرنده قابل شستشو باشد (از رنگ یا کاغذ دیواری قابل شستشو استفاده کنید) که بتوانید به راحتی آن را تمیز کنید. همچنین تمیز کردن دیوار اطراف قفس را زود به زود انجام دهید تا بعداً برای پاک کردن آن به مشکل نخورید.


برای تمیز کردن وسایل پرنده حتماً از پاک کننده‌های غیرسمی و یا مواد غیرشیمیایی مانند سرکه‌ی سفید استفاده کنید.


هیچگاه از اسپری‌های تمیز کننده در اطراف پرنده استفاده نکنید، حتی اگر اسپری غیرسمی باشد ممکن است استنشاق آن توسط پرنده مضر باشد.


به یاد داشته باشید که اکثر  مواد پاک کننده‌ی شیمیایی که در خانه ها استفاده می‌شوند از نظر سمیت بر روی پرنده‌ها تست نمی‌شوند. بنابراین هیچگاه نمی‌توان مطمئن بود که محصولی برای پرنده‌ بی‌خطر است. زمانی هم که تصمیم گرفتید از محصولی کم خطر برای تمیز کردن محیط و وسایل پرنده‌ی خود استفاده کنید پس از تمیز کردن، تهویه‌ای مناسب در آن مکان ایجاد کنید و اجازه دهید که کاملاً محیط و وسایل پرنده خشک شود و سپس پرنده را وارد محیط نمایید.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.