لوازم تغذیه با شیر مادر

وسایل جهت کمک دهی به شیر مادر

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

اگرچه تغذيه با شير مادر فرآيندي ساده و طبيعي است اما براي موفقيت در شيردهي مادران نيازمند داشتن آگاهي کافي، کسب مهارت لازم و حمايت همه جانبه هستند تا بتوانند بر مشکلات دوران شيردهي غلبه کرده و در امر تغذيه شيرخوار با شير خود موفق شوند. يکي ازاين آموزش ها شناختن وسايل کمک شيردهي است. فناوری تغذيه با شير مادر با وسايل کمکي يعنی انواع شيردوش ها، محافظ نوک پستان ويا هر وسيله و روشی که بتواند در حمايت از شروع شيردهي و يا استمرار آن مفيد باشد، اطلاق مي شود. اين روش ها براي شيرخواري که قادر به مکيدن پستان نيست يا تمايلي به اين کار ندارد مورد استفاده قرار مي گيرد.

شيردوش دستي با مخزن پلاستيکي

اين پمپ ها هنگامي که دوشيدن با دست مشکل است براي کاهش درد ناشي از احتقان پســتان ها مفيد هستند و به دليل اين که تميز کردن کامل آنها مشکل است و اغلب آلودگي پيدا مي کند، بهتر است شير دوشيده شده توسط اين شيردوش ها براي تغذيه کودک استفاده نشود مگر در موارد ضروري.

شیردوش برقی

پمپ هايي که به وسيله موتور کار مي کنند و بامکش وچرخش در هر دقيقه موجب خارج شدن شير از پستان مي شوند و در مواقع احتقان پستان يا دوري مادر از کودک که نياز به ذخيره کردن شير باشد و يا مواردي که هنوز جريان شير برقرار نشده (روزهاي اول تولد) استفاده مي شود.

شيردوش سرنگي

جهت شير دوشي ورفع مشکلات نوک پستان (پستان هاي فرورفته يا صاف) استفاده ميشود . از سرنگ 10 الی 20 سي سي که انتهاي آن بريده شده است استفاده مي شود و به آسانی تميز و ضدعفوني مي شوند.

نحوه استفاده از سرنگ

قدم اول: در طول خط مشخص شده برش داده شود.

قدم دوم: پيستون سرنگ را خارج کرده و از طرفي که برش داده شده وارد سرنگ کنيد.

قدم سوم: قرار دادن سر سرنگ بر نوک پستان و کشيدن پيستون سرنگ به سمت خارج جهت ايجاد خلاء و خارج شدن شير.

روش بطري گرم براي شيردوشی

اين روش براي تسکين احتقان شديد پستان که معمولا در روزهاي3 تا 5 بعد از زايمان اتفاق مي افتد، مفيد است. به ويژه زماني که پستان خيلي دردناک و نوک آن تحت فشار وکشش است.

در اين روش بايد يک بطری شیشه ای که قطر دهانه آن کمتر از 2 سانتی متر نباشد (در صورت lمکان 4 سانتی متر باشد ) تا نوک پستان به راحتی وارد آن شود، با ظرفيت1 تا 3 ليتر انتخاب کنيد. سپس برای گرم کردن بطری مقداری آب گرم در بطری بريزيد و سپس آن را با آب داغ پر کنيد تا بطری گرم شود. بعد بطری را داخل پارچه يا حوله پيچيده و آب گرم آن را خالی کنيد و برای جلوگيری از سوزاندن پوست پستان داخل و خارج دهانه بطری را با آب سرد خنک کنيد و دهانه بطری را روی نوک پستان قرار دهيد. بعد از چند دقيقه با سردشدن بطری مکش ايجاد شده و به آرامی نوک پستان را به داخل می کشد. گرما به رفلکس اکسی توسين کمک می کند و شير جريان می يابد و درون بطری جمع می شود.

گردن آويز کمک شيردهي و لوله شیردهی

از اين وسيله در مواردي که مادر شير ندارد يا کودک فرزند خوانده دارد و يا لازم است شــيرخوار شير مکمل دريافت کند استفاده مي شود. شير خوار همزمان با مکيدن پستان مادر، شير مکمل را نيز دريافت مي کند و به دليل مکيدن پستان توسط شيرخوار توليد شير نيز افزايش مي يابد.

در هنگام استفاده از گردن آويز شيردهی، شيرمصنوعی را در داخل بطری که در شکل نشان داده شده ريخته و لوله نازکي که از انتهای آن خارج می شود را به نوک پستان متصل مي کنند، همزمان که شيرخوار پستان را مي مکد شير را از اين طريق نيز دريافت مي کند.

لوله شيردهی يا فيدينگ تيوب، لوله بسيار نازک و از جنس پلاستيک نرم است که ازيک طرف داخل ظرف شير شده و از طرف ديگر با يک قطعه چسب به نوک پستان مادر متصل می شود و اين وسيله کمک می کند در زمانی که شيرخوار پستان را می مکد شير مکمل را هم بنوشد.

نوک مصنوعی یا کمک نوک Nippel shield

نوک مصنوعي در پستان هاي صاف يا فرورفته استفاده مي شود ولي يکي از مشکلات آن سردرگمي شيرخوار است. لذا بايد براي مدت کوتاه استفاده شود و بعد از برطرف شدن مشکل، کودک با پستان مادر تغذيه شود. جهت اتصال به پستان قبل از گذاشتن آن روي نوک پستان بهتر است مقداري شير در آن دوشيده يا اطراف آن مرطوب شود تا به خوبي به پستان بچسبد.

تعذیه با فنجان

اين روش به طور معمول در شيرخواران نارس وشيرخواران داراي وزن کم هنگام تولد، نوزادان بيمار، موارد عدم حضور مادر در بخش وعدم مکيدن شيرخوار ازپستان استفاده مي شود و بايد وقتي شيرخوار در وضعيت نيمه نشسته است فنجان را طوري سرازير کرد که شير فقط لب هاي شير خوار را لمس کند و داخل دهان ريخته نشود.

شیردهی با سرنگ

در مواردي که نياز به تغذيه کمکي باشد استفاده مي شود. قسمتانتهایی لوله سرنگ 5 تا 10 سی سی از شیر پر شده است را درگوشه دهان کودک گذاشته و شير را به آرامي در حين مکيدن پستان به داخل دهان او خالي مي کنيم.

شیردهی با قطره چکان

در زماني که امکان تغذيه مستقيم از پستان با شير مادر وجود ندارد مي توان از اين روش استفاده کرد. اين روش مانع کاربرد بطري شير يا سرپستانک مي شود و بايد شير مورد نياز کودک در حالي که شيرخوار پستان را مي مکد، کم کم با قطره چکان داخل دهان او چکانده شود.

کیسه آب گرم (ترموبگ)

براي گرم کردن و سرد کردن پستان جهت جلوگيري از ورم يا احتقان آن استفاده مي شود و با برطرف کردن احتقان و درد موجب تسهيل در شير دهي مي شود. البته از کيسه هاي آبگرم معمولي و يا حوله به عنوان جايگزين مي توان استفاده کرد.


جزییات دوم

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.