بطری شیر و لوازم

انتخاب بطری شیر مناسب برای نوزاد

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

ضمن تاکید بر این نکته که هیچ غذایی برای نوزاد بهتر از شیر مادر نیست، شیشه شیر از لوازم ضروری برای اکثر نوزادان و شیرخواران به شمار می آید و برای کسب موفقیت در شیردهی طولانی مدت، مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی بنا به ضرورت لازم است مادر شیر خود را ذخیره کند و یا از شیر خشک برای تغذیه فرزندش استفاده کند، بنابراین لازم است از مهمترین جنبه هایی که باید در انتخاب بطری مناسب برای کودک مد نظر قرار داد، آگاهی داشته باشد.


انتخاب بطری شیر مناسب برای نوزاد (بطری از جنس پلاستیک یا شیشه)


چگونه بطری شیرخوری مناسب برای کودک انتخاب کنیم؟

مهمترین جنبه هایی انتخاب بطری مناسب برای کودک عبارتند از:


کودک باید تمایل به گرفتن آن داشته باشد.

بتوان آن را به سهولت تمیز و نگهداری کرد و قطعات آن را به یکدیگر متصل نمود؛ پاکیزه نگاه داشتن وسایل در کنار دردسرهای مراقبت از یک نوزاد کار دشواری است.

کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، کمتر مبتلا به نفخ می شوند. حرکت نادرست هوا در مسیر دستگاه گوارش شیرخوار می تواند موجب بروز کولیک شود.

احساس راحتی مادر نیز اهمیت بسیار دارد. اگر محدودیت زمانی دارید، توصیه می کنیم از شیشه شیری استفاده کنید که دارای محلول استریل فوری و جدار داخلی یکبار مصرف باشد.

 


استفاده از بطری شیر با جنس شیشه برای نوزاد

مزایا بطری شیر از جنس شیشه برای نوزاد

اگر توجه و مراقبت صورت گیرد، ایمن تر و با دوام تر هستند.

آغشته به مواد شیمیایی نیستند و به مدت طولانی می توان از آنها استفاده نمود.

شیشه ایمن تر است و از آنجا که بهتر تمیز می شود و می توان درجه بندی روی شیشه را به خوبی خواند لذا بر نمونه های دیگر مزیت دارد.

به راحتی می توان در ماشین ظرفشویی و ماکروویو از آنها استفاده کرد.

مضرات بطری شیر از جنس شیشه برای نوزاد

چنانچه کنار کودک و یا حین شستشو بشکنند، برای کودک خطرناک است.

از آنجا که بطری های شیشه ای نسبت به نمونه پلاستیکی سنگین تر هستند و وزن شیر نیز به آن اضافه می شود، کنترل آن برای شیرخواران با دشواری هایی همراه خواهد بود.

در هر شستشو باید مراقب هر گونه ترک خوردگی روی شیشه بود، به یاد داشته باشید، در تمامی مواردی که کودک با بطری شیشه ای شیر می خورد، یک نفر باید به طور دقیق از او مراقبت کند.

 


استفاده از بطری شیر با جنس پلاستیک برای نوزاد

مزایا بطری شیر از جنس پلاستیک برای نوزاد

وزن سبک

بطری های پلاستیکی نمی شکنند ولی حاوی مواد شیمیایی مضر به نام "بی پی ای" هستند. به علامت اختصاری نظیر بی پی ای (BPA)، بی پی اس (BPS) و فتالئات روی بطری توجه و هر چند ماه یکبار آن را تعویض کنید.

از بطری های پلاستیکی با نشان 2، 4، 5، 7 که از پلیمرهای زیست تخریب پذیر مبتنی بر پلی لاکتیک اسید است و از منابع گیاهی و تجدید شدنی بدست می آید، استفاده کنید. این نوع پلاستیک وزن سبک دارند و قابل بازیافت هستند.

مضرات بطری شیر از جنس پلاستیک برای نوزاد

ماکروفر و ماشین ظرفشویی موجب افزایش جرم در بطری های پلاستیکی می شوند.

بطری های شیشه ای از نظر زیست محیطی نسبت به بطری های پلاستیکی مناسب تر هستند.

 


استفاده از بطری های شیر یکبار مصرف برای نوزاد

مزایای بطری های شیر یکبار مصرف

وجود لایه داخلی یکبار مصرف از آن جهت که نیاز به تمیز کردن ندارد، مناسب هستند.

به هنگام مسافرت نیز استفاده از این نوع بطری ها خوب است.

مضرات بطری های شیر یکبار مصرف

لایه های داخلی پلاستیک هستند و جرم بیشتر روی آن تشکیل می شود

مکیدن شیر در این نوع شیشه ها دشوار است و شیر به خصوص در مدخل بطری تجمع می کند.

در بلند مدت مقرون به صرفه نیستند.

 


توصیه های کاربردی برای انتخاب شیشه شیر

برای شروع بهتر است از شیشه شیر 150 سی سی برای نوزادان استفاده کنید. اگر فرزندتان تمام محتوی بطری را نوش جان می کند، با افزایش اشتهای او باید حجم بطری را به 250 سی سی افزایش دهید.

از بطری های استاندارد استفاده کنید زیرا به راحتی می توان شیر را درون آن ریخت، همچنین نگهداری، گرم کردن و غذا دادن با همان بطری امکان آلودگی و بروز عفونت در نوزاد را کاهش می دهد.

بطری هایی که گردنه گشاد دارند به راحتی تمیز می شوند.

از بطری هایی که دارای سیستم ضد نفخ هستند، استفاده کنید.

بطری های شیری که به درستی و واضح علامت گذاری شده اند، مزیت دارند زیرا به دقت می توان میزان شیر داخل آن را اندازه گیری کرد.

بهتر است بطری تهیه کنید که بعدها به جای لیوان نیز بتوان از آن استفاده کرد. کودک به لوازم شخصی خود عادت می کند، استفاده از لیوان یا قمقمه شخصی که کودک با آن آشنایی دارد، در زمان گرفتن کودک از شیر به شما کمک خواهد کرد.

 


انتخاب سر شیشه مناسب برای شیشه شیر

کودکان نسبت به سر شیشه حساس هستند. بنابراین باید از میان انواع مختلفی که در بازار وجود دارد، بهترین را انتخاب کنید. البته اگر در پکیج شیشه شیر، سر شیشه وجود داشته باشد، انتخاب لازم نیست و چنانچه ناگزیر به تهیه سر شیشه جداگانه هستید به شما توصیه می شود از همان برند بطری تهیه نمایید تا به خوبی روی آن جفت شود و نشتی اتفاق نیفتد. همه برندها دارای کانال های عبور هوا هستند که روی بطری و سر شیشه تعبیه شده است، به طوری که این دو به راحتی با یکدیگر جفت شده و بهترین سیستم ضد نفخ ایجاد می گردد اما اگر بطری و سر شیشه از دو برند مختلف باشند، این تطابق برقرار نخواهند شد.


سر شیشه ای را انتخاب کنید که از نظر طراحی و عملکرد به آناتومی پستان مادر نزدیک باشد. نوزادا به هنگام شیرخوردن، ریتم طبیعی را دنبال می کند لذا سر شیشه ای که بر اساس این اصول طراحی شده باشد، احتمال سردرگمی در نوزاد را کاهش می دهد.

پایه سر شیشه هایی که از نظر شکل ظاهری به پستان مادر شبیه اند، پهن تر و ضخیم تر است. با این وصف وقتی می خواهیم وضعیت کودک را از شیر مادر به بطری تغییر دهیم، تغییری در حالت دهان کودک برای گرفتن و مکیدن سر شیشه ایجاد نمی شود. یکی دیگر از مزایای پایه پهن، قوی و ضخیم این است که به طور کامل در دهان کودک قرار گرفته و شیر از اطراف آن تراوش نمی کند.

همه سر شیشه ها دارای نشانگر راهنما هستند. این راهنما تقریبی است. کودکان با یکدیگر فرق دارند. برای تعیین بزرگی سوراخ خروجی شیر به دقت کودک را مد نظر قرار دهید، اگر سوراخ بیش از اندازه کوچک باشد، کودک از مکیدن خسته خواهد شد و اگر خیلی بزرگ باشد برای کودک خطرناک بوده و ایجاد خفگی می کند.

همیشه در ابتدای کار سر شیشه را طوری تنظیم کنید که جریان شیر به آهستگی انجام شود زیرا جریان شیر مادر آهسته است.

سر شیشه های دارای خروجی هوا با سیستم ضد نفخ بهترین گزینه هستند، زیرا مانع از بلع ناخواسته هوا و نفخ می شوند. گردش هوا از طریق منافذ بهتر بوده و مانع از ایجاد خلاء خواهد شد به این ترتیب شیر به سهولت جریان می یابد.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.