کوادکوپتر کنترلی

کوادکوپتر یا پهباد کنترلی چیست؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

قطعا تاکنون نام کوادکوپتر را شنیده اید و یا حتی این وسیله خارق العاده را از نزدیک مشاهده کرده و شاهد عملکرد منحصر به فرد آن بوده اید. برای بررسی و شناخت تخصصی این ابزار لازم است تا با چگونگی کارکرد هلیکوپتر یا بالگرد آشنا شویم.


در ادامه این نوشته از سایت بازیزا به بررسی جامع و تخصیصی پهباد کنترلی و انواع آن می پردازیم، پس با ما همراه باشید.


خرید اینترنتی کوادکوپتر

تاریخچه پیدایش کوادکوپتر

ایده ساخت بالگردهای ملخی برای نخستین بار در سال 1907 میلادی توسط دو برادر با نام های جک و لوئیس برگت ریچت مطرح شد. برادران فرانسوی در اولین تجربه خود موفق به ساخت دستگاهی تحت عنوان مولتی روتور شدند که در تست پرواز موفق عمل کرده و از زمین برخاست، اما پروازی نا پایدار و کوتاه مدت داشت.


پس از گذشت مدتی، درست در سال 1920 میلادی اولین مولتی روتور پیشرفته و کارآمد جهان طراحی و تولید شد. بنابراین می توان گفت آنچه امروز تحت عنوان Quadcopter می‌بینید نتیجه سال ها تحقیق و تلاش افراد و کمپانی های مختلف است.


کوادکوپتر چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که گفته شد اولین گام در شناخت پهباد کنترلی بررسی عملکرد هلیکوپتر یا بالگرد است. این ابزار بازی و سرگرمی جذاب که در دسته روتورکرفت قرار می گیرد، برای حرکت از یک موتور قوی استفاده می کند. به این صورت که موتور هلیکوپتر بال های چرخان را به حرکت درآورده و در نتیجه هلیکوپتر پرواز می کند.


کوادکوپتر هم جزو دسته روتورکرفت ها قرار می گیرد، با این تفاوت که برای به حرکت درآوردن بال های چرخشی و پرواز کردن از 4 موتور بسیار قدرتمند استفاده می کند. هر کدام از موتورها به میزان یک چهارم وزن کوادکوپتر راتحمل کرده و بدنه اصلی را در چهار جهت بالا، پایین، راست و چپ با میزان سرعت دلخواه کنترل می کنند.


به دلیل استفاده از چهار موتور در طراحی این اسباب بازی شگفت انگیز به آن ها کوادروتور نیز گفته می شود. نام گذاری بالگردهایی که مانند پهباد کنترلی به صورت عمودی حرکت می کنند بر اساس تعداد موتور استفاده شده در آن ها متفاوت بوده و به سه دسته کلی تقسیم می شوند.


1. QUADCOPTER: کوادکوپتر 4 موتور


2. PENTACOPTER: کوادکوپتر 5 موتور


3. HEXACOPTER: کوادکوپتر 6 موتور


کوادکوپتر

پهبادهای کنترلی عمود پرواز برخلاف هواپیماهای مسافربری که روی زمین سرعت گرفته و سپس به حالت شیب دار تیک آف می کنند، به صورت عمودی از روی زمین بالا رفته و سپس در جهات گوناگون حرکت می کنند.


معرفی انواع کوادکوپتر

پهبادهای کنترلی به دو دسته اصلی ساده و دوربین دار یا به زبان عامیانه هلی شات تقسیم بندی می شوند. که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت:


کوادکوپترهای ساده

دسته اول این تقسیم بندی یعنی کوادکوپترهای ساده بیشتر جنبه تفریحی داشته و مجهز به آیتم خاصی نظیر دوربین، هوش مصنوعی و… نمی باشند. این کوادکوپترها معمولا در اسباب بازی فروشی ها موجود می باشند و وسیله ای برای بازی کودکان و نوجوانان محسوب می شوند.


کوادکوپترهای هلی شات یا دوربین دار

اما دسته دوم یا هلی شات در واقع به کوادکوپترهای مجهز به دوربین گفته می شود که در راستای فیلم برداری و تصویربرداری هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. البته لازم است بدانید که هلی شات مفهومی عمومی داشته و در واقع شامل اغلب دستگاه های عمود پروازی است که قابلیت نصب و حمل دوربین دارند.


دلیل محبوبیت و استقبال عموم از پهباد کنترلی

یکی از مهم ترین عوامل موثر در محبوبیت این دستگاه بی نظیر استفاده از دو موتور به حالت ساعت گرد یعنی موافق عقربه های ساعت و دو موتور به شکل پاد ساعت گرد یعنی بر خلاف عقربه های ساعت است که چرخش جناح مختلف دستگاه را ممکن می سازند.


کوادکوپتر به سبب چهار موتوره بودن در هنگام پرواز شرایط پایدارتری داشته و عملکرد آن به نسب سایر بالگردهای عمود پرواز دیگر ساده تر می باشد، چرا که امکان هدایت آسان و مانور بیشتر را برای فرد استفاده کننده به ارمغان می آورد.


لازم به ذکر است که استفاده از کوادکوپتر نیازی به آموزش تخصصی نداشته و افراد در هر گروه سنی می توانند از طریق کنترل رادیویی یا RC از پهباد موردنظر به خوبی استفاده کنند. تنها مهارت لازم برای به پرواز درآوردن این ابزار هماهنگی بصری و حرکتی است که پس از تمرین و استفاده متداول از دستگاه به مرور زمان بدست خواهد آمد.


شاخص ترین کاربردهای کوادکوپتر

کاربردهای کوادکوپتر

استفاده از این محصول در مکان های صعب العبور که امکان دسترسی و حرکت وجود ندارد گزینه بسیار مناسبی می باشد، به ویژه این که امکان نصب دوربین بر روی انواع کوادکوپتر به منظور بررسی شرایط وموقعیت و شناسایی مکان مورد نظر وجود دارد.


کاربرد این کالا در فعالیت های تحقیقاتی، نظامی، امداد و نجات و هم چنین ارسال مرسوله های پستی نیز قابل توجه می باشد. در راستای عملیات های امدادی از کوادکوپترهای حرفه ای که مجهز به هوش مصنوعی AI بوده و بدون نیاز به کنترل توسط اپراتور انسانی داده ها و اطلاعات منطقه پروازی را پردازش می کند، استفاده می شود.


 مشخصه اصلی در تعیین قیمت کوادکوپتر

قیمت این دسته از بالگردها بر اساس میزان دقت به کار رفته در ساخت محصول، جنس و البته سیستم و موتور تعبیه شده متفاوت خواهد بود. علاوه بر موارد گفته شده میزان آنتن دهی یکی از مهم ترین مشخصه ها در تعیین قیمت این دسته از بالگردها می باشد که در کوادکوپترهای آماتور تا چند صد متر و در نوع حرفه ای تر آن تا چند کیلومتر خواهد بود.


سخن پایانی

در این مقاله از سایت بازیزا به بررسی جامع کوادکوپتر، انواع و کاربرد آن در مصارف گوناگون پرداختیم. توجه داشته باشید که هنگام خرید پهباد کنترلی مورد نظر به سطح توقعات خود از دستگاه و البته رده سنی درج شده بر روی آن توجه کرده تا بتوانید محصولی کارآمد و متناسب با نیاز خود تهیه کنید.


همراهان گرامی شما می توانید نظرات و تجربیات خود را در زمینه استفاده از این ابزار فوق العاده از طریق بخش کامنت با ما و سایر مخاطبان مجموعه بازیزا به اشتراک بگذارید.


جزییات دوم

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.