ماکت ساختنی

ماکت چیست؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

در صورتی که یک پدیده ساخت بشر یا طبیعی را در ابعادی کوچکتر از نمونه واقعی و مشابه نمونه واقعی ساخته شود, نمونه مذکور ماکت نام دارد. ماکت ها معمولاً برای نشان دادن نمونه در مقیاسی کوچکتر ساخته می‌شوند. ساخت ماکت ممکن است برای اهداف کلان همانند شبیه سازی یک پدیده مخرب بر روی سازه یک برج عظیم و برآورد ضریب پسای یک خودرو یا برای اهداف تفریحی همانند جمع آوری به عنوان یک آیتم کلکسیونی و یا اهداف زیبایی شناختی همانند بررسی معماری یک ساختمان باشد.


مهم ترین ویژگی های یک ماکت مقیاس و دقت آن هستند. درستی مقیاس حیاتی ترین مشخصه یک ماکت است. باید اجزا و قسمت های گوناگون یک ماکت همگی به یک اندازه کوچک شده, متناسب باشند. دقت یک ماکت هم بسیار مهم است. این که تمامی اجزا ساخته شده, حداکثر شباهت ممکن را به نمونه واقعی داشته باشند هم از اهمیت بالایی برخوردار است.


تاریخچه ماکت بازی!


جمع آوری ماکت به عنوان یک آیتم کلکسیونی از دیرباز مورد توجه علاقمندان بوده است. نمونه های ساخته شده چوبی از کشتی های قرون 16 و 17 میلادی و تخم مرغ های هنرمند مشهور, فابرژی که درون خود یک کشتی مینیاتوی از جنس طلا در خود داشتند از نمونه های اولیه توجه به ماکت هستند. علاوه بر کشتی ها, جنگ افزارها, ساختمان ها, دوچرخه ها و موتورسیکلت ها, ماشین آلات ساختمانی, هواپیماها, بالگردها و خودرو ها هم سهم مهمی در دنیای ماکت ها دارند.


توجه به ماکت خودرو ها از اوایل قرن بیستم خصوصا در سالهای پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد. شرکت هایی مانند Norev و Solido که فرانسوی بودند در کنار Revell از آلمان غربی, Matchbox و Corgi از انگلستان و برخی سازندگان اتحاد جماهیر شوروی نمونه های کوچکی از خودروهای آن دوران را در مقیاس های کوچک که حدودا اندازه کف دست بودند تولید می‌کردند. در اواخر دهه 70 میلادی شرکت ایتالیایی Bburago با تولید ماکت های 1:24, 1:22 و 1:18 دست به تولید ماکت های بزرگ زد. پس از این بسیاری از شرکت های آمریکایی مانند Franklin Mint و Ertl وارد این عرصه شدند.


در اوایل دهه 90 ماکت سازان حرفه ای تری همانند Minichamps آلمانی و Kyosho ژاپنی وارد عرصه شدند. Maisto هم وارد رقابت با Bburago شد و کم کم تعداد ماکت سازان افزایش چشمگیری یافت. در اواخر دهه 90 شرکت Autoart وارد رقابت شد. امروزه تعداد زیادی شرکت به تولید ماکت در جنس ها و مقیاس های گوناگون مشغولند.


ویژگی های مهم یک ماکت:


1) جنس:


جنس ماکت ها معمولا از آلیاژمعروف Diecast است که ترکیبی از آلومینیوم و فولاد و برخی فلزات دیگر است. بعضا ممکن است ماکت ها ازجنس رزین, پلاستیک فشرده و یا سرب باشند. اما ساخت Diecast به دلیل هزینه ساخت کمتر و ایجاد حس بهتر, گزینه مناسب تری است.


2) مقیاس:


وقتی می‌گوئیم مقیاس یک ماکت 1:18 است یعنی برای این که ابعاد نمونه واقعی را از روی ابعاد ماکت بیابیم, باید ابعاد ماکت را در عدد 18 ضرب کنیم. ماکت های حرفه ای خودرو معمولا در مقیاس های 1:18 (تقریبا به اندازه بازو) و 1:43 (به اندازه کف دست) ساخته می‌شود. اما مقیاس های 1:24 و 1:12 و 1:64 هم گاها مورد توجه قرار می‌گیرند. اما اولی بیشتر برای ماکت های ساختنی و نیمه آماد و دومی برای موتورسیکلت ها کاربرد دارد. مقیاس 1:64 هم بیشتر برای اسباب بازی های کوچک مورد استفاده است. برخی مقیاس های دیگر همانند 1:32, 1:36, 1:38, 1:54, 1:50 , 1:72 و 1:100 هم ممکن است استفاده شوند.


جزییات دوم

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.