پازل

درباره  پازل – جورچین

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

پازل یا معما یک نوع سرگرمی است و شامل هر نوع معمای سرگرم کننده می شود. یکی از انواع این پازل ها Jigsaw Puzzle  یا پازل منبّت کاری شده است که  در ایران به صورت عام به آن لفظ پازل اطلاق می شود. این نوع پازل شامل تکه های ریزی می باشد که ممکن است در اطراف برآمدگی و یا فرورفتگی داشته باشد که هر برآمدگی می تواند در فرورفتگی ِ تکه ی  مناسبی قرار گرفته و محکم گردد و در نهایت استحکامی بین قطعات ایجاد می شود. بر روی هر تکه قسمتی از یک تصویر بزرگ قرار دارد که با قرار گرفتن در کنار سایر قطعات تصویر اصلی کامل شده و پازل به اتمام می رسد. پازل های منبتی در ابتدا بر روی چوب ساخته می شدند  به طوری که بر روی چوب ، عکس  یا نقاشی  چاپ می شد و سپس  با اره ی مویی ( JigSaw )  آن را برش می دادند . امروزه تولید کنندگان  پازل تصاویر را روی مقوا و کاغذ مخصوص این کار چاپ می کنند تا سریعتر و ساده تر و ارزانتر بتوانند  آن را تولید کنند. تصاویر ِ پازل ها می تواند  مناظر طبیعی ، ساختمان ها ، حیات وحش و یا هر چیزی باشد . امروزه کپی ِ تابلو های معروف جهان مانند مونالیزا ، ونوس و …. که بر روی پازل ها چاپ می شوند طرفداران بسیاری دارد . برخی از شرکت ها تصاویر دلخواه شما را  به صورت پازل درآورده و به شما ارائه می کنند  که البته چندان هم ارزان تمام نمی شود.


 جان اسپیلسبری John Spilsbury نقشه ساز و حکاک اهل لندن  اولین کسی بود که پازل های منبتی را به صورت تجاری به فروش رساند. ( حدود سال ۱۷۶۰ )


پازل 24000 تکه ادوکا - زندگی Life Puzzle Educa


پازل ها معمولا به صورت ۵۰۰ تکه ۱۰۰۰ تکه ۲۰۰۰ تکه و حتی بیشتر تولید می شوند که ۱۰۰۰ تکه ی آنها معمول تر است و بیشتر مورد استقبال است . با این حال بزرگترین پازل ساخته شده تا چند سال ِ پیش به تعداد ۲۴ هزار تکه می باشد که ابعاد آن در نهایت به ۴۲۸X157 Cm می رسد و ساخت شرکت Educa  اسپانیا بود.


 


32000rav


ولی پس از آن شرکت رونزبرگر ِ آلمان نتوانست عقب بماند و با ارائه پازلی با  ۳۲۲۵۶ تکه و ابعاد ِ ۵۴۴x192 سانتی متر نام خود را به عنوان تولید کننده بزرگترین پازل جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرد. 


۱۶۰۶۶_a1


پس از آن ادوکا بار دیگر رکوردشکنی کرد و پازل حیات وحش یا Wild Life را با تعداد ۳۳۶۰۰ تکه وارد بازار کرد که سایز نهایی این پازل ۵۷۰x150 سانتی متر می شود. پازل ایران مفتخر است اعلام دارد که این پازل را به علاقه مندان پازل های خاص ارائه کرده است.با اینکه پازل ها اصلا به صورت  ورقی ساخته می شدند ولی در سالهای اخیر پازل ها از حالت ۲ بعدی فراتر رفته و  امروزه  پازل های ۳ بعدی نیز موجود می باشد . که معمولا به شکل کره یا هرم ارائه می شوند.


 تکه های پازل معمولا به صورت چهار ضلعی هایی می باشد که در هر ضلع می تواند برآمدگی یا فرورفتگی با شکل خاص ( معمولا دایره ) باشد. با چنین  ساختاری وقتی تکه ها در کنار هم قرار می گیرند  در یکدیگر قفل می شوند تا جایی که با کشیدن یا بلند کردن یک تکه ممکن است چندین تکه ی متصل به آن نیز حرکت کنند .

برش این تکه ها  توسط دستگاه های بسیار گرانقیمت برش  ایجاد می شود که از هر شرکت به شرکت دیگر نوع برش و تکه های حاصله  قابل تغییر است  ولی پازل های هم اندازه ( از نظر تعداد قطعه ) متعلق به یک شرکت معمولا دارای قطعات یکسان می باشند.


 


از شرکت های  معتبر در این صنعت می توان اشاره کرد به :


۲۱st Century Jigsaw Puzzles

Allied (USA). Manufacturer of Springbok puzzles.

Battle Road Press (USA)

Bepuzzled

Blue Opal (Australia)

Built-Rite.

Buffalo Games (USA)

CEACO

Chateau-Jumbo, Inc

Clementoni Jigsaw Puzzles

Consolidated Paper Box Co. (USA)

Daze Jig Picture Puzzle (USA).

Decipher

Detroit Gasket & Mfg. Co

Educa Jigsaw Puzzles Spain.

Einson-Freeman Specialty Puzzles.

Elms Puzzles

Eurographics Jigsaw Puzzles

Every Week (USA)

Falcon Jigsaw Puzzles

Fort Wayne Paper Box Co

F X Schmid – Ravensburger

Great American Puzzle Factory (USA)

P. Gibson & Sons (United Kingdom)

Heye Jigsaw Puzzles (Germany)

Hoyle (USA)

Jig of Jigs (USA)

Jig of the Week (USA)

Jumbo Jigsaw Puzzles

Kingdom Puzzles

MasterPieces Puzzle Company

Milton Bradley (USA)

Movie Cut-Ups (USA)

The Muddle.

Nathan Jigsaw Puzzles (France)

Nordevco (USA)

Piatnik Jigsaw Puzzles (Austria)

Picture Puzzle Weekly (USA)

Raritan Valley Mfg. Co.

Ravensburger Jigsaw Puzzles

F X Schmid Jigsaw Puzzles – now owned by Ravensburger.

Regent DeLuxe Picture Puzzles (USA).

Ricordi Arte, from Italy

Schmidt Jigsaw Puzzles

Selegiochi Jigsaw Puzzles

Sierra Picture Puzzle (USA).

Spilsbury Jigsaw Puzzles

Springbok

SunsOut (USA)

Tessellations

Thomas Holdsworth & Sons (New Zealand)

Trefl Jigsaw Puzzles

Tuco Work Shops, Inc

University Games (USA)

Viking Manufacturing Co.

Warren Industries – a RoseArt Company.

White Mountain Jigsaw Puzzles

Wilkie’s.

Woozy-Jig Picture Puzzle
جزییات دوم

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.