فکری و آموزشی

نقش اسباب بازی فکری و آموزشی در رشد کودکان و نوجوانان چیست؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

خرید اسباب بازی فکری و آموزشی یکی از راه‌هایی است که می‌تواند علاوه بر سرگرم کردن بچه‌ها، پاسخگوی حس کنجکاوی و عطش کودکان برای بیشتر دانستن درباره محیط اطرافشان باشد.


نقش اسباب بازی فکری و آموزشی در رشد کودکان و نوجوانان چیست؟   

بچه‌ها از زمان نوزادی (تقریبا 2 ماهگی) با بازی کردن، نسبت به خود و محیط پیرامونشان شناخت پیدا کرده و بزرگ می‌شوند. کنجکاوی، داشتن ذوق کشف و یادگیری چیزهای جدید و پر جنب‌و‌جوش بودن از ویژگی‌های بارز کودکان است. تحقیقات بیانگر آن است که یادگیری از طریق بازی از مهم‌ترین بخش‌های فرایند رشد بچه‌هاست. چیزی که بچه‌ها زیاد در اختیار دارند، زمان است و والدین با دادن اجازه بازی به کودکان، علاوه بر تخلیه انرژی فرزندانشان، می‌توانند به جنبه‌های مختلف رشد آنها کمک کنند.


خرید اسباب بازی فکری و آموزشی یکی از راه‌هایی است که می‌تواند علاوه بر سرگرم کردن بچه‌ها، پاسخگوی حس کنجکاوی و عطش کودکان برای بیشتر دانستن درباره محیط اطرافشان باشد.
تبلیغ

شاید شما جزو کسانی باشید که دوست دارید فرزندتان، دوران کودکی‌ با نشاطی داشته باشد و از سنین خیلی پایین درگیر مسائل آموزشی نشود. اما لازم است همگی ما بدانیم معتبرترین شرکت‌های تولید کننده اسباب بازی، بازی فکری و آموزشی و فعالان حوزه کودک و نوجوان، اسباب بازی‌ها و محصولاتشان را متناسب با سن بچه‌ها و بر اساس نیازها و پرورش مهارت‌های کودکان و نوجوانان تولید می‌کنند.


انواع اسباب بازی‌های فکری و آموزشی کدامند؟


اسباب بازی‌های فکری و آموزشی، وسایل بازی‌ای هستند که علاوه بر سرگرم کردن کودکان، برای آموزش و پرورش مهارت‌های مختلف بچه‌ها طراحی شده‌اند و انواع مختلفی دارند.


آویز بالای تخت نوزاد، تشک بازی موزیکال نوزاد، جغجغه، حلقه‌های هوش اردکی، واکر کودک، ماشین سواری موزیکال، سه چرخه، موتور تعادلی، بولینگ‌های پرتاب حلقه، بلوک‌های لگو و بازی‌های‌ ساختنی، پازل، کتاب داستان، خمیر بازی، خمیر شنی، رنگ انگشتی، کرایون و مداد شمعی، مداد رنگی، گل رس، وسایل کاشت گیاهان و باغبانی، بازی‌های کارتی، بازی‌های رومیزی و بردگیم‌ها و غیره همگی از جمله اسباب بازی‌های فکری و آموزشی هستند که در رشد فیزیکی و پرورش مهارت های ذهنی و اجتماعی کودکان از زمان نوزادی تا بزرگسالی آنها نقش حیاتی دارند.


دلایل خرید اسباب بازی فکری و آموزشی برای کودکان


با توجه به توضیحاتی که در بالا به آنها اشاره شد، مزایای اسباب بازی‌های فکری و آموزشی را می‌توان مهمترین دلیل خرید این وسایل بازی و سرگرمی دانست.


مزایای اسباب بازی فکری و آموزشی برای رشد کودکان


 


03


 


اسباب بازی‌هایی که امروز برای بچه‌ها می‌خرید در زندگی آینده آنها نقش دارند. دیدن، ادراک، تجربه کردن، بازی کردن و آموزش همگی در شکل‌گیری شخصیت و آینده کودکان اثرگذار هستند. بچه‌ها برای مواجهه با چالش‌های مختلف زندگی نیاز دارند تا مهارت‌های مختلفی را کسب کنند و موارد گوناگون  را آموزش ببینند.


تقویت حواس 5 گانه

اسباب بازی‌های فکری و آموزشی در کسب تجربه‌های مختلف نوزادان و کودکان نوپا اثر مثبت دارند. با این اسباب بازی‌هاست که نوزاد برای اولین بار با حس‌های مختلف آشنا می‌شود. آویز بالای تخت، جغجغه و تشک بازی موزیکال نوزاد از جمله اسباب بازی فکری و آموزشی هستند که حواس 5 گانه، به ویژه حس لامسه، قوه بینایی و قوه شنوایی کودک را تحریک کرده و باعث تقویت این حواس می‌شوند. 


 


2. رشد و تکامل مغز و توانایی های ذهنی05


 


بچه‌ها در طول روز زمان زیادی را سرگرم بازی با اسباب بازی‌هایشان هستند و به وسیله آنها جزئیات بسیاری درباره موضوعات مختلف یاد می‌گیرند. کودکان با دیدن و تکرار آنچه یاد گرفته‌اند می‌توانند مهارت‌های مختلفی را کسب کنند.


بچه‌ها با بازی با اسباب بازی‌هایشان، هماهنگی چشم و دست و مهارت‌های حرکتی‌شان تقویت شده و مهارت‌های توانایی به خاطر آوردن، توانایی حفظ کردن، مهارت شناسایی که موجب رشد مغز و تقویت حافظه می‌شوند را به‌دست می‌آورند.


3. پرورش خلاقیت و خیال پردازی


 


04


 


اسباب بازی‌های فکری و آموزشی این فرصت را به کودک می‌دهند تا آنچه در ذهنش تصور کرده را پیاده‌سازی کند. لوازم هنری مانند خمیر بازی، خمیر شنی، مداد رنگی و رنگ انگشتی از جمله لوازم آموزشی هستند که کودک به وسیله آنها می‌تواند احساسات غم و شادی و افکارش را بروز دهد و خلاقیتش نیز تقویت شود.


کودک با اسباب بازی‌های نقش‌آفرینی مانند ماشین اسباب بازی پلیس، وسایل دکتر بازی و ست آشپزخانه با استفاده از قوه تخیل‌اش و تقلید رفتار بزرگترها، سرگرم بازی خیالی خود می‌شود. بازی‌های خیالی و وانمودی در تقویت قوه خیال‌پردازی و توانایی قصه‌گویی کودکان اثر مثبت دارند.


4. تقویت توانایی حل مسئله و یادگیری روابط علت و معلول011


 


به چالش کشیدن ذهن کودک یکی از مهمترین ویژگی‌های اسباب بازی فکری و آموزشی است. پازل و جورچین از جمله اسباب بازی‌هایی هستند که کودک با کنار هم قرار دادن قطعات پازل به دنبال حل معمای آن است و توانایی حل مسئله را نیز تمرین می‌کند. هرچقدر پازل‌ها پیچیده‌تر باشند، کودک به دقت و تمرکز بیشتری نیاز دارد و درگیری ذهن کودک بیشتر می‌شود. بیشتر شدن فعالیت ذهنی کودک در رشد مغز و توانایی حل مسئله او نقش دارد.


بلوک‌های لگو، بازی‌های ساختنی و اسباب بازی دومینو از جمله وسایل بازی هستند که کودک با بازی کردن با آنها با روابط علت و معلولی آشنا می‌شود و در ذهنش این نتیجه‌گیری را می‌کند که «اگر من این کار را انجام دهم این اتفاق پیش می‌آید.» 


 


5. رشد مهارت های احساسی و اجتماعی​


 


7


 


بازی با اسباب بازی‌های فکری و آموزشی را می‌توان تنها و یا گروهی انجام داد. زمانی‌که کودک با مشارکت و در تعامل با کودکان دیگر و یا بزرگترها سرگرم بازی می‌شود، فعالیت‌های مختلفی مانند درخواست کردن، مشارکت و انجام فعالیت گروهی، رهبری و هدایت کردن، به نوبت بازی کردن، صبور بودن، منتظر بودن و با دیگران بازی کردن را انجام می‌دهد.


همچنین کودک هنگام بازی با دیگران احساس خوشحالی، ناراحتی و عصبانیت را تجربه می‌کند و رفتارهایی مانند گریه و خنده را از خود نشان می‌دهد. تمام این رفتارها در رشد مهارت‌های احساسی و اجتماعی کودک اثر گذارند. کودکان هنگام بازی و در تعامل با دیگران است که یاد می‌گیرند در موقعیت‌های مختلف چه رفتاری را باید انجام داده و چه احساسی را بروز دهند.


 


6. بهبود تمرکز


 


یکی از ویژگی‌های کودکان این است که تمرکز در آنها پایین است و علاقه آنها به فعالیت و افراد معمولا زودگذر است و مدام به فعالیت دیگری علاقه‌مند می‌شوند. اسباب بازی‎های فکری و آموزشی ابزاری هستند که کودک با بازی کردن با آنها علاوه بر سرگرم شدن، قدرت تمرکزش تقویت می‌شود.


بازی‌های لگو و ساختنی از جمله اسباب بازی‌هایی هستند که کودک با داشتن دقت و تمرکز، می‌تواند طرح ذهنی‌اش را پیاده‌سازی کند و با توانایی ساختن آن نسبت به خود احساس خوبی پیدا کرده و با این احساس موفقیت، اعتماد به نفس و خودباوری‌اش افزایش یابد.


جزییات دوم

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.