فرش

تابلو فرش چیست و نکات مهم در انتخاب آن؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

تابلو فرش به فرشی گفته می شود که در ابعاد کوچک از 30*20 سانتیمتر تا 2*3 متر بافته شده و به عنوان یک کالای تزئینی شناخته می شود. البته این کالا عموما جنبه هنری و لوکس هم دارد و طرح های بافته شده در آن سعی می شود جدید و خلاق و ظریف و هنری باشند.


تابلو فرش برخلاف قالی که به عنوان زیرانداز استفاده می شود روی دیوار نصب شده و برای زیباتر کردن دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد و جنبه کاربردی ندارد. عموما تابلو فرش ها را به صورت دستی می بافند اما در سال های اخیر کارخانه های قالی بافی هم اقدام به بافت این نوع تابلو ها به صورت ماشینی هم کرده اند. تابلو فرش های ماشینی چون قیمت پایین تری نسبت به نوع دستی دارند بیشتر در بین مصرف کنندگان محبوب هستند البته افرادی که به دنبال کارهای خاص و هنری هستند، ترجیح می دهند این تابلو ها را از نوع دستی و با قیمت بالاتر بخرند. برای خرید تابلو فرش بهتر است به فروشگاههایی مراجعه کنید که این کالا را در انواع رنگ ها و طرح ها داشته باشند تا بتوانید با استفاده از این تنوع انتخاب بهتری داشته باشید.


تابلو فرش چیست و نکات مهم در انتخاب آن؟


پیشنهاد میکنیم از مجموعه تابلو فرش ماشینی یک فرش دیدن فرمایید.

برای خرید تابلو فرش چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

1- یکی از ویژگی های خاص تابلو فرش های دستباف این است که شناسنامه آن در پشت کار بافته می شود برای همین اگر به دنبال کار اصیل و خاص هستید حتما به پشت کار نگاه کنید و شناسنامه آن را بررسی نمایید تا از اصالت کار مطلع شوید.


2- با نگاه کردن به پشت تابلو فرش علاوه بر اینکه می توانید شناسنامه آن را بررسی کنید، می توانید نوع گره ها و درشت و ریز بودن آنها را هم ببینید و البته قادر خواهید بود از میزان دقیق بودن شانه هایی که بافنده زده است هم مطلع شوید. البته در این موارد بهتر است قبلا مطالعه داشته باشید و نمونه کارهای خوب را ببینید تا در هنگام بررسی این موضوع بتوانید به تشخیص درستی برسید.


تابلو فرش چیست و نکات مهم در انتخاب آن؟


3- برای اینکه متوجه شوید آیا تابلو فرش کجی دارد و یا خیر باید پشت کار را بررسی کنید چون این موضوع از روی کار قابل تشخیص نیست اما با دیدن قسمت پشت کار به راحتی می توانید کجی بافت را در آن تشخیص دهید.


4- برای اینکه کجی های ایجاد شده در تابلو را به خوبی تشخیص دهید، بهتر است تابلویی را بخرید که قاب نشده باشد چون قاب می تواند کجی ها و عیب های تابلو فرش را پوشانده و از بین ببرد. برای همین تابلو را بدون قاب خریده و بعد اگر خواستید آن را قاب کنید البته می توانید قاب دلخواه خودتان را هم انتخاب نمایید.


تابلو فرش چیست و نکات مهم در انتخاب آن؟


5- تابلو فرش هایی که با نخ ابریشم بافته شده اند قطعا قیمت بیشتری هم خواهند داشت برای اینکه متوجه شوید دارای چله ابریشمی هستند یا خیر باید چله کار را نگاه کنید. چله های بریشمی بسیار ظریف بوده و درخشان تر هستند و هنگام دست کشیدن هم کاملا ظرافت آنها معلوم است.


6- پرداخت تابلو فرش هم در هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر پرداخت خوب انجام نشده باشد در کیفیت و ظاهر کار اثر مستقیم خواهد داشت و از ارزش آن می کاهد.


جزییات دوم

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.