لوازم اکواریوم

تجهیزات آکواریوم آب شیرین را دقیق تر بشناسیم ؛

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

شیشه

یکی از تجهیزات آکواریوم شیشه است. برای ساختن شیشه ابتدا بایستی ابعاد مورد نظر برای ساختن آکواریم مشخص گردند. بهترین نوع آکواریم آنهایی هستند که بصورت مکعب مستطیل هستند و علاوه بر این سطح تهویه آب آنها زیاد است.


برای ساخت آکواریم کوچک تا 30 لیتر شیشه 4 میلی متری کافیست ولی برای ساختن آکواریم های بزرگتر حتی از شیشه های 10 یا 12 میل هم استفاده می شود.

شیشه ها باید با دقت زیاد بریده شوند و دقیقا گونیا باشند. پس از بریدن, لبه شیشه ها را با سمباده بایستی صاف کرد.


شیشه آکواریوم ، تجهیزات آکواریوم


چسب

برای چسباندن شیشه ها می توان به دو طریق عمل کرد:


یکی اینکه هر دو شیشه کوچک درست بین شیشه های طرفین و لب به لب قرار گیرند.

دیگر اینکه شیشه کوچک از یک طرف روی لبه داخل شیشه بزرگ و از طرف دیگر, شیشه بزرگ روی لبه داخلی شیشه کوچک قرار گیرد.

استحکام و دوام آکواریمی که به روش دوم ساخته شده بیشتر است. چسب حاقل 2 ساعت وقت لازم دارد که سفت شود. بنابراین نیازی به عجله زیاد نیست ولی بایستی گونیا کردن و چسب زدن بیشتر از 3 دقیقه طول نکشد.


پس از خشک شدن کامل, بایستی شیشه هایی که دوتا دوتا به هم چسبیده اند، به یکدیگر چسبانید. برای بهتر نگه داشتن شیشه ها هنگام چسبیدن، می توان از پشت آنها را با نوار چسب کاغذی به یکدیگر چسبانید تا حرکت و تکان خوردن کمتر شود.


طبیعتا مقدار چسبی که بین دو شیشه قرار میگیرد, لایه بسیار نازکی در حد یک میلی متر خواهد بود، بنابراین برای محکم شدن چسبندگی بین دو شیشه، بایستی مقداری چسب در گوشه های داخلی بین دو شیشه قرار گیرد و از پایین به بالا با انگشت صاف گردد.


شیشه کف آکواریم در هر دو حالت بایستی کاملا زیر شیشه های دیواره طرفین قرار گیرد, بنابراین این شیشه باید دقیقا به اندازه طول و عرض خارجی آکواریم بریده شود.


بیست و چهار ساعت پس از چسباندن شیشه کف، می توان آکواریم را آب بندی کرد. اگر آکواریم در نقطه ای چکه می کرد بایستی آن محل را علامت گذاشته و آب آکواریم را تخلیه کرده و پس از خشک شدن کامل، محل چکه را با چسب پوشانید.


دسته ی چسب سیلیکون

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه چسب سیلیکون می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.


فروشگاه چسب سیلیکون

سرپوش

سرپوش معمولا از جنس استینلس استیل، پلاستیک یا شیشه میباشد و ممکن است تمام یا قسمتی از بالای آکواریم را بپوشاند. اگر سرپوش استینلس استیل ساخته یا تهیه خواهد شد، بایستی لامپ فلورسنت در داخل آن قرار گیرد.


در صورت بکار بردن سرپوش شیشه ای، میتوان لامپ فلور سنت را در داخل جعبه ای که روی این درپوش قرار میگیرد جاگذاری نمود. هرگز نباید از سرپوش فلزی که خاصیت زنگ زدن دارد استفاده نمود، چون باعث از بین رفتن ماهی ها خواهد شد.


نبشی

از دیگر تجهیزات آکواریوم نبشی است. برای آکواریم های کوچک و متوسط نیازی به نبشی برای لبه ها و گوشه های خارجی آکواریم نیست. ولی برای آکواریم های بزرگتر، بایستی با نبشی استحکام آکواریم را بیشتر کرد.


می توان نبشی فلزی را از جنس استینلس استیل و یا آلومینیوم از بازار خریداری نمود، پهنای نبشی میتواند بین 15 الی 20 میلی متر باشد. نبشی ها را می توان با چسب سیلیکان چسبانید.


بخاری

بیشتر ماهیان آکواریمی بومی مناطق گرمسیری هستند. بنابراین به آب گرم در حدود 26 الی 31 درجه سانتی گراد نیاز دارند. به همین جهت استفاده از یک بخاری اتوماتیک جهت کنترل دما امری ضروری به نظر می رسد.


همین حالا خرید کنید :

دسته ی بخاری آب شیرین

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه بخاری آب شیرین می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.


فروشگاه بخاری آب شیرین

فیلتر

از آنجا که تعویض دائمی آب کاری مشکل بوده و باعث ناراحت شدن ماهی ها و گیاهان داخل آکواریم می شود. بایستی با بکار بردن فیلتر مرتبا مواد زائد معلق در آب گرفته شود تا آب آکواریم همیشه صاف و شفاف باقی مانده و لذت دیدن ماهی ها همیشگی می شود.


بطور کلی 3 نوع فیلتر برای تمیز کردن آب آکواریم وجود دارد:


فیلترهائی که زیر ماسه کف آکواریم قرار می گیرند.

فیلترهائی که داخل آکواریم قرار می گیرند.

فیلترهائی که خارج آکواریم قرار می گیرند.

فیلتر های نوع اول

فیلتر نوع اول که در زیر ماسه کف آکواریم جاگذاری می شود به اشکال گوناگون ساخته می شود و بیشتر برای مصرف افراد تازه کار مناسب می باشد.

این فیلتر ها فقط می توانند ذرات معلق در آب را گرفته و در خود نگه دارند. بنابراین هر چند وقت یکبار از طریق پمپ کردن آب از خلاف مسیر جذب شناور، میتوان فیلتر را تمیز نمود.

برای راه انداختن آنها کافیست که پس از جاگذاری و ریختن ماسه بر روی آنها، فیلترها به پمپ هوا وصل گردند. گروه نرم افزاری ما اینگونه از فیلترها را به هیچ عنوان پیشنهاد نمیکند.


فیلتر های داخلی

معمولا از یک جعبه پلاستیکی ساخته شده است که در داخل آن زغال اکتیو ریخته می شود و روی آن لایه ای از پشم شیشه و یا الیاف داکرون قرار می گیرد.

این فیلترها معمولا در گوشه ای از آکواریم جاگذاری می شوند.


بدیهی است پس از مدتی در اثر پر شدن حفرات ریز دانه های زغال, کم کم قدرت فیلتر کردن آن از بین خواهد رفت بنابراین هرچند وقت یکبار باید زغال را تعویض نمود. زمان لازم برای تعویض زغال, بستگی به حجم آب, نحوه تغذیه ماهی و نیز ضخامت پشم شیشه و میزان تمیزی آن دارد.


امکان احیا زغال اکتیو کارکرده هم وجود دارد، ابتدا باید زغال غیر فعال شده را بخوبی شست و شو داد. سپس آن را به مدت 75 دقیقه در حرارت 140 درجه سانتی گراد نگه داشت، پس از آن باید به خوبی زغال را شست و مورد استفاده قرار داد.


فیلتر های خارجی

کامل ترین و بهترین نوع سیستم فیلتراسیون، استفاده از فیلتر سطلی مناسب با توجه به حجم آکواریم است. این فیلترها معمولا دارای چند طبقه مرتبط به یکدیگر می باشد که می توان در هر طبقه از مواد تصفیه کننده مختلف استفاده نمود.


در طبقه اول از سمت ورودی فیلتر از ابر و اسفنج استفاده نماییدتا مانع از ورود مواد معلق به سایر بخش های فیلتر و احتمالا برگشت مجدد به داخل آکواریم شود. در بخش های دیگر نیز برحسب نیاز از سرامیک، رزین، زئولیت، زغال اکتیو و یا تورب استفاده کنید.


در صورت استفاده از فیلتر سطلی نیاز به تعویض آب بسیار کم خواهد بود و سلامت ماهیان در بهترین شرایط حفظ خواهد شد اما می بایست هر 5 الی 6 ماه یکبار فیلتر باز شده و مواد داخل آن با آب آکواریم شستشو داده شود.


دسته ی فیلتر آب شیرین

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه فیلتر آب شیرین می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.


تزئینات

از دیگر تجهیزات آکواریوم تزئینات است. خرید لوازم تزئینی کاملا به سلیقه شخص بستگی دارد, اگرچه خریداری آنها چندان لازم نیست. باید توجه کرد هرگز نباید از لوازم تزئینی لبه تیز و برنده استفاده نمود زیرا سبب زخمی شدن ماهی و سرانجام آلودگی ماهی ها به قارچ می شوند.


گرماسنج

وسیله ای است برای اندازه گیری درجه حرارت آب آکواریم. هرچه درجات حرارت گرماسنج دقیق تر و خواناتر باشد, ارزش آن بیشتر خواهد بود.


توردستی

برای صید ماهی بخصوص هنگام تمیز کردن آکواریم یا بیرون آوردن ماهی بیمار بایستی از تور دستی استفاده نمود. بهتر است جنس توری تا حد امکان نرم و لطیف باشد تا صدمه ای به بدن ماهی ها نزند.

بهتر است برای هر آکواریم 2 تور تهیه شود زیرا در بعضی مواقع گرفتن ماهی ها با یک تور واقعاٌ کار دشواری می باشد.


پی اچ سنج

پی اچ سنج از دیگر تجهیزات آکواریوم است. برای سنجش درجه اسیدی یا قلیائی آب می توان یک جعبه کاغذ پی اچ سنج که تغییرات بین 5/5 الی 9 را اندازه گیری می کند خریداری نمود. این کاغذها را می توان از فروشگاه های لوازم آزمایشگاهی خریداری نمود.


قیمت آن ارزان می باشد و می توان برای طولانی مدت استفاده کرد. می توان از کیت های پی اچ سنج یا پی اچ سنج های دیجیتال نیز استفاده کرد که صد البته دقیقتر می باشند اما قیمت آنها بالاتر است.


همین حالا خرید کنید :

دسته ی تستر پی اچ آکواریوم

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه تستر پی اچ آکواریوم می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.


فروشگاه تستر پی اچ آکواریوم

ماسه و سنگ ریزه

ماسه و سنگ ریزه از تجهیزات آکواریوم است که بستگی به سلیقه صاحب آکواریم دارد.


همین حالا خرید کنید :

دسته ی بستر

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه بستر می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.


فروشگاه بستر

گیاهان آبزی

اضافه کردن گیاهان زنده آکواریمی به تانک ماهی فایده های بسیاری برای آکواریم دارد. در یک تانک حاوی گیاهان زنده با شرایط مناسب, ماهی ها دارای رنگ بهتری بوده و در شرایط طبیعی تری زندگی می کنند.


اگرچه گیاهان زنده نسبت به انواع پلاستیکی نیاز به مراقبت خیلی خیلی خیلی بیشتری دارند اما اگر آکواریم دارای نور، کود کف و دی اکسید کربن کافی باشد. همچنین ماهی ها آسیبی به آنها نزنند نگهداری گیاهان زنده با دشواری کمتری همراه خواهد بود.


گیاهان آکوریمی نیازمندی های خاصی را دارند که در صورت تمایل به نگهداری از آنها حتما می بایست به این نیازمندیها توجه کرد.

توجه : به امید خدا در نرم افزاری جداگانه بطور مفصل راجع به گیاهان آبزی, نحوه نگهداری و بطور کل آکواریم های گیاهی بحث می کنیم.


پمپ هوا

یکی از تجهیزات آکواریوم که بسیار مهم است پمپ هواست. ماهیان آب شیرین با توجه به محیط محل زندگی خود به اکسیژن زیادی نیاز دارند بنابراین استفاده از یک پمپ هوای مناسب و دو یا سه سنگ هوا می تواند به این زمینه کمک کننده باشد.

هنگام خریدن پمپ حتما بایستی اندازه آکواریم و یا تعداد آکواریم ها در نظر گرفته شود. گاهی ممکن است با یک پمپ قوی بتوان دو آکواریم را تهویه نمود و گاهی نیز ممکن است یک پمپ کوچک برای تهویه یک آکواریم کافی نباشد.

انواع شیلنگ پلاستیکی و تعداد سه راهی مورد نیاز بستگی به ابعاد آکواریم و تعداد سنگ هوا, لوازم تهویه ای تزئینی و فیلتر دارد.


همین حالا خرید کنید :

دسته ی پمپ هوای آب شیرین

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه پمپ هوای آب شیرین می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.


فروشگاه پمپ هوای آب شیرین

مگنت یا کاردک

در بیشتر آکواریم ها ممکن است رشد و نمو خزه ها روی دیواره ها بیش از حد بوده و باعث مات شدن شیشه آنها گردد. کاردک از تجهیزات آکواریوم است که برای پاکسازی خزه ها استفاده می شود.

اگر از حلزون یا ماهی های مخصوص خزه خوار برای این کار استفاده نمی شود می توان به سهولت خزه های روی شیشه را با کاردک یا مگنت های مخصوص تمیز نمود.


همین حالا خرید کنید :

دسته ی مگنت

با کلیک روی دکمه ی فروشگاه مگنت می توانید به صفحه ی هوشمند فروش محصولات وب سایت پت زیپ وارد شده و با استفاده از ابزار های جستجوی حرفه ای ، محصول مورد نظر خود را بیابید.


فروشگاه مگنت

ماهی

آخرین چیزی که برای داخل آکواریم بایستی خریداری شود ماهی ها می باشند. پس از آماده کردن آکواریم و کاشتن گیاهان, حداقل بایستی یک هفته الی یک ماه آکواریم بدون ماهی کار کند تا همه شرایط برای انتقال ماهی ها آماده شود.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.