آبگرمکن

آبگرمکن چیست

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

آبگرمکن چیست. در این مطلب از مجله دماپویا به معرفی این سری از سیستم های گرمایشی و نحوه ی عملکرد آنها پرداخته ایم. دسترسی به آبگرم برای انجام امور روزانه از قبیل آشپزی، پخت و پز، استحمام و دیگر کارهای رزمره از احتیاجات افراد به شمار می آید. با توجه به اهمیت این موضوع روش ها و وسایل متعددی توسط بشر ابداع شده که هریک عملکرد مختص به خود را دارا می باشند. از بین سیستم های موجود می توان به آبگرمکن اشاره داشت. این سری از تجهیزات گرمایشی همانطور که از نامشان پیداست آبگرم مصرفی مورد نیاز را تامین می کنند، این تجهیزات طی یک فرایند و به کمک یک منبع انرژی برای افزایش دمای آب بهره می برند. با فراهم کردن آبگرم آسایش و رفاه ساکنین را به ارمغان می آورد. در ادامه به نحوه عملکرد و ساختار آنها پرداخته ایم.


آبگرمکن چیست

آبگرمکن در انواع مختلفی طراحی و ساخته شده که صرفنظر از نوع سوخت و موقعیت نصب آن به طور عمده همگی دارای ساختار و عملکردی مشابه هستند. نحوه ی گرم کردن آب در این سری از تجهیزات گرمایشی به این صورت است که از طریق مصرف سوخت و ایجاد شعله حرارت لازم برای گرم کردن آب ورودی به دستگاه را فراهم می کنند. آب سرد ورودی به آبگرمکن با عبور از مبدل حرارتی که روی شعله تعبیه شده گرم شده و حرارت لازم را بدست می آورد. داخل مبدل لوله های مارپیچ از جنس مس قرار گرفته که با عبور آب سرد از داخل کویل گرم می گردد. شیر پیلوت بکار رفته در آبگرمکن نیز به طور دائم به صورت شعله کوچک روشن میماند، و اگر شیر داخل دستگاه نباشد فضای داخل آبگرمکن با گاز پر شده و امکان انفجار درون محفظه آبگرمکن وجود دارد.


انواع آبگرمکن از نظر نوع سوخت و موقعیت نصب

با شرح نحوه عملکرد و ساختار این تجهیزات میتوان پاسخی برای سوال آبگرمکن چیست در اختیار داشته باشید. با توجه به کاربرد گسترده ای که این محصولات در مصارف خانگی و صنعتی دارند، انواع مدل های آبگرمکن با موقعیت نصب های دیواری و ایستاده طراحی و ساخته می شوند. به طور کلی نحوه عملکرد همگی این سیستم ها یکسان است و تنها تفاوتی که دارند نوع مصرف سوخت آنها می باشد. آبگرمکن ها در انواع مدل نفتی، گازی، برقی، خورشیدی در ظرفیت های متفاوت تولید و در بازار موجود می باشند، با توجه به تنوع در برندهای موجود شاید انتخاب بهترین مارک آبگرمکن کمی دشوار به نظر برسد، به همین منظور گروه فنی مهندسی دماپویا در مقاله ای به معرفی بهترین آبگرمکن موجود در بازار پرداخته که با مراجعه به این صفحه میتوان خریدی بهینه و مقرون به صرفه از بهترین برندهای موجود در بازار را تجربه نمایید. در ادامه به ویژگی هریک از مدل های آبگرمکن اشاره خواهیم داشت. 


آبگرمکن نفتی : از قدیمی ترین مدل های آبگرمکن نوع نفتی آن می باشد. در گذشته های دور به علت دسترسی راحت به نفت، آبگرمکن های موجود از طریق مصرف و سوخت نفت شعله موردنیاز برای دستگاه را فراهم می کند. و نفت در این سیستم ها به عنوان منبع انرژی است. نحوه ی ساختار آبگرمکن نفتی به این صورت است که با عبور نفت از کاربراتور توسط لوله های رابط به محفظه احتراق منتقل می شود. در محفظه ی احتراق هوا از یک روزنه وارد شده و از ترکیب هوا و سوخت شعله ایجاد می شود. با ایجاد شعله و گرمای حاصل از سوختن نفت، آب ورودی به دستگاه گرم می گردد.


آبگرمکن گازی : با توجه به دسترسی و توزیع شبکه گازرسانی در تمام نقاط کشور، در حال حاضر یکی از رایج ترین مدل های آبگرمکن موجود در بازار مدل گازی می باشد. منبع سوخت در این مدل آبگرمکن گاز است. یکی از مهمترین قطعات بکار رفته در این تجهیزات ترموستات می باشد، ترموستان دما و فشار دستگاه را کنترل و در حد نرمال نگه می دارد. شیر پیلوت تعبیه شده در دستگاه با روشن نگه داشتن شعله مشعل از افزایش میزان گاز و خطر انفجار در آن پیشگیری می کند. آبگرمکن های گازی در مدل دیواری و زمینی در ظرفیت های متفاوت طراحی و در بازار موجود می باشند. با توجه به کاربرد گسترده این سری از سیستم های گرمایشی شرکت های بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع مدل های آبگرمکن در حال فعالیت می باشند. از معتبر ترین برندها می توان به آبگرمکن بوتان اشاره داشت. که مطابق جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و ساخته شده اند.


آبگرمکن چیست

آبگرمکن برقی : نوع پیشرفته و مدرن آبگرمکن ها مدل الکتریکی و یا برقی می باشد. این مدل از آبگرمکن نیز در دو نوع دیواری و ایستاده طراحی و ساخته می شود. منبع انرژی در این تجهیزات انرژی الکتریکی است. قطعه ای که در این تجهیزات نقش کلیدی و مهمی ایفا می کند، المنت های داخل دستگاه می باشد. با اتصال دستگاه به برق و عبور جریان الکتریکی المنت های تعبیه شده درون آبگرمکن گرم شده و حرارت لازم برای گرم کردن آب را فراهم می کند. به دلیل هزینه های مصرفی برق در کشورمان، استفاده از این مدل آبگرمکن در مکان هایی که میزان مصرفی آب بالا است توصیه نمی شود. به طور معمول از آبگرمکن های برقی در مغازه ها، ارایشگاه ها، بیشترین کاربرد را دارد. از برندهای معروف می توان به آبگرمکن آزمون اشاره داشت.


آبگرمکن خورشیدی : از دیگر مدل های آبگرمکن که نوع پیشرفته و مدرن این تجهیزات به شمار می آید، میتوان به آبگرمکن خورشیدی اشاره داشت. این مدل از آبگرمکن بدون هیچ مصرف انرژی و تخریب محیط زیست با دریافت حرارت از نور خورشید، گرمای لازم برای آب را تامین می کند. نحوه ی ساختار آبگرمکن خورشیدی به این شکل است که از طریق کلکتورهای خورشیدی انرژی نور خورشید را جذب و آب منبع را گرم می کنند. از آبگرمکن های خورشیدی می توان در مناطقی که طول روز بیشتری دارند بیشترین کاربرد را دارد.


مزایای استفاده از آبگرمکن

تنوع در موقعیت نصب و ابعاد در این سیستم ها این امکان را فراهم کرده که با توجه به نیاز و متناسب با شرایط محیط یکی از مدل های موجود را نصب و اجرا نمود. مدل های مخزن دار به دلیل ذخیره آب در ساختمان هایی که با قطعی و یا افت فشار آب مواجه هستند می تواند گزینه ی مناسبی باشد. با توجه به ساده بودن ساختار و قطعات بکار رفته در این تجهیزات میتوان گفت کمترین میزان استهلاک و خرابی را به همراه دارند، و از دوام بالایی برخوردار می باشند. آبگرمکن هایی که با کمترین میزان فشار آب قادر به تامین آبگرم مورد نیاز ساختمان هستند.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.