پنکه

با انواع مختلف پنکه و ویژگی های هر کدام آشنا شوید

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

وسایل سرمایشی، یکی از پرمصرف ترین های لوازم خانگی محسوب می شوند. در بازار لوازم خانگی، وسایل سرمایشی متعدد همچون کولر گازی، کولر آبی، اسپلیت ها و پنکه وجود دارند که با ورود تجهیزات خنک کننده حرفه ای و پیشرفته، پنکه همچنان محبوبیت خود را در نزد کاربران حفظ کرده و در خانه، محل کار و یا هرجای دیگری، می توانید یک نمونه از آن را پیدا کنید.  پنکه ها به ویژه برای مکان های مرطوبی که نمی توان از کولر آبی در آن مناطق استفاده کرد و همچنین بسیاری از محل های با ابعاد کوچک همچون مغازه ها، بسیار کاربردی می باشند. پره های اریب پنکه با چرخش خود، هوا را جابجا کرده و محیط را خنک می کنند.


به طور کلی، پنکه ها در انواع مختلف خانگی و صنعتی به بازار عرضه می شوند. پنکه های خانگی خود در سه مدل ایستاده، سقفی و یا دیواری ساخته می شوند که در خانه، ادارات و آموزشگاه ها کاربرد دارند. پنکه های صنعتی غول پبکر نیز در کارخانه ها و کارگاه ها کاربرد دارند. در ادامه قصد داریم انواع مختلف پنکه خانگی ازجمله پنکه های ایستاده، پنکه های سقفی و همچنین پنکه های دیواری را معرفی نماییم.


قبل از همه چیز لازم می دانیم که با معیارهای مهم در خرید پنکه آشنا شوید. ازجمله این معیارها، می توانیم به اندازه پنکه اشاره کنیم. اندازه پنکه بایستی مناسب ابعاد فضایی باشد که می خواهید از پنکه استفاده کنید. اگر مکان موردنظر شما بزرگ است، می بایست سراغ پنکه های بزرگ تر بروید. در اتاق های بزرگ تر می توانید به جای خرید پنکه با قطر پره بزرگ تر، از دو یا چند پنکه برای خنک کردن استفاده کنید. در مقابل اگر اتاق شما کوچک باشد، پنکه های با اندازه کوچک نیز می توانند پاسخگوی شما باشند. به عنوان معیار دوم، وزن پنکه را درنظر داشته باشید. بسیاری از افراد مایل هستند که در طول روز از پنکه در اتاق نشیمن و در هنگام خواب در اتاق خواب استفاده کنند. در این صورت، راحتی در جابجایی پنکه، یکی از معیارهایی است که می توانید درنظر بگیرید. به عنوان معیار سوم، تنظیم سرعت در پنکه را درنظر داشته باشید. هرچه تعداد سرعت های قابل تنظیم دستگاه بیشتر باشد، کاربر گزینه های انتخابی بیشتری برای شرایط مختلف دارد که این موضوع می تواند رضایت بیشتری را نیز به دنبال داشته باشد. صدای پنکه، دیگر معیاری است می بایست در خرید پنکه در نظر داشته باشید. عوامل مختلفی ممکن است در میزان صدای پنکه تأثیرگذار باشد که ازجمله آن ها می توان به شدت جریان باد، سرعت و نوع مواد ترکیبی استفاده شده در ساخت پنکه اشاره کرد. ارتفاع پنکه، چرخش و سرعت سینوسی و همچنین نوع گارد از دیگر معیارهای کلیدی است که می بایست در خرید پنکه درنظر داشته باشید.


پنکه ایستاده

پنکه های ایستاده به انواع مختلفی ازجمله پایه بلند و پایه کوتاه (رومیزی) تقسیم بندی می شوند. این نوع پنکه ها را می توانید به راحتی جابجا کرده و به مکان های مختلف منتقل کنید. پنکه های رومیزی معمولاً از نوع تک فاز خازن دار می باشد. معمولاً قطر پره های پنکه ایستاده از جمله پنکه پارس خزر و پنکه میدیا ، بزرگ تر از ۱۲ اینچ می باشد. پنکه های رومیزی نیز به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی بتوانید بر روی میز کار و یا هر میز دیگری قرار دهید. البته در محل کار خود دقت کنید که پنکه های رومیزی با پره های بزرگ تر ممکن است باعث برهم زدن کاغذها و وسایل روی میز کار شما شوند.
پنکه دیواری

ساختار پنکه های دیواری بسیار شبیه به پنکه های ایستاده می باشد، با این تفاوت که برخلاف پنکه های ایستاده، این نوع پنکه ها بر روی دیوار ثابت مانده و قابلیت جابجایی ندارند. این نوع پنکه ها از این نظر که در دسترس کودکان نیست و خطر برخورد با آن ها کم است، مزیت دارند. این نوع پنکه ها را می توانید توسط ریموت از دور کنترل کنید.
پنکه سقفی

پنکه های سقفی همان طور که از اسم شان پیداست، بر روی سقف نصب می شوند و در زیر برخی از آن ها می توانید لوستر نصب کنید. پنکه های سقفی نیز مانند سایر مدل ها، سه درجه متفاوت برای خنک کردن دارند. موتور این پنکه ها نیز از نوع تک فاز خازن دار می باشد. این نوع پنکه ها معمولاً در انواع مختلف سه پره، چهار پره و شش پره تولید می شوند.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.