تخت و سرویس خواب

سرویس خواب شامل چه چیزهایی است؟

کلیک کنید تا جزییات بیشتری نمایش داده شود

سرویس خواب یکی از مهم‌ترین ارکان اتاق خواب به شمار رفته و انتخاب نوع آن به شخصیت و نوع چیدمان افراد بستگی دارد. سرویس خواب با توجه به سلیقه شخصی افراد در محیط اطراف آن‌ها چیده می‌شود. به عنوان مثال اعضای یک خانواده با سلایق متفاوت به چیدمان می‌پردازند؛ شاید مادر خانواده تمایل داشته باشد از سرویس خواب سلطنتی برای اتاق خواب خود استفاده کند، دختر خانم خانواده ترجیح دهد از سرویس خواب مدرن بهره ببرد و کودک خردسال از وسایل فانتزی جدید ذوق زده شود! اما بایستی با توجه به دکوراسیون کلی خانه و سلایق افراد بتوان سرویس خوابی مناسب برای اتاق‌های مختلف تهیه کرد که در عین ارضا کردن نیازها و سلیقه‌ افراد، با دکوراسیون کلی منزل نیز مطابقت داشته باشد. برای این کار نیز بایستی با کلیت سرویس خواب آشنا بوده و همچنین بدانیم که سرویس خواب شامل چه چیزهایی است. با مطالعه ادامه این مطلب می‌توانید پاسخ این سوال را به طور کامل پیدا کنید. در مطالب قبلی توکامگ و در پاسخ به سوال سرویس خواب چیست، به طور کلی در مورد سرویس خواب صحبت کردیم، و در این مطلب نیز به طور کامل به سوال سرویس خواب شامل چیست پاسخ خواهیم داد.سرویس خواب شامل چه چیزهایی است ؟

سرویس خواب از موارد زیر تشکیل شده است که به اختصار در ادامه پیرامون آن توضیحاتی داده می‌شود:


تخت

پاتختی

میز توالت

آینه

کمد

پاف

تخت خواب در سرویس خواب

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای سرویس خواب تخت خواب آن است و افراد بر حسب نیاز خود اندازه و ارتفاع آن را مشخص می‌کنند.


اندازه تخت خواب استاندارد سرویس خواب چیست؟

اندازه استاندارد یک تخت یک نفره ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی متر است. اگر شما جز افرادی هستید که در حین خوابیدن زیاد چرخ می‌خورید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از تختخواب ۱۱۰ سانتیمتری استفاده کنید. تخت‌های دو نفره نیز عموما با عرض ۱۳۵ تا ۱۵۰ سانتی متر طراحی و ساخته می‌شوند. همچنین طول تخت برای افراد بلند قد ۲ متر توصیه می‌شود و اگر قد شما کوتاه بوده و چثه کوچکی دارید نیز با تختی به اندازه ۱۹۰ سانتی متر هم نیاز شما مرتفع می‌شود. در نهایت ارتفاع تخت بین ۳۵ تا ۴۰ سانت توصیه شده است تا کار برای نظافت تخت برای شما ساده شود. اگر شما در حین خوابیدن ثابت هستید و زیاد تحرک ندارید اندازه ۵۰ تا ۵۵ سانت هم برای شما مناسب است.


اندازه تخت خواب استاندارد سرویس خواب

نکات بهداشتی برای خرید تخت خواب سرویس خواب

به شما پیشنهاد می‌کنیم در زمان خرید حتماً تخت خود را بو بکشید. بله درست متوجه شدید. برخی از تخت‌ها به دلیل استفاده از چوب نامرغوب و رنگ آمیزی نامناسب بوی بدی را از خود در اتاق پخش می‌کنند و همین امر سبب می‌شود شما در بلندمدت آزار ببینید. شاید شما آلرژی داشته باشید و بوی رنگ و جلا تا مدت‌ها بیماری شما را تشدید کند. همچنین به منظور نظافت اطراف و زیر تخت توصیه می‌شود تختخواب ارتفاع مناسبی و در حدود ۳۰ سانت داشته باشد که لوله جارو برقی به راحتی در زیر آن برای نظافت قرار بگیرد.


خرید تختخواب دست دوم سرویس خواب

اگر قصد خرید تخت دست دوم دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به نکته مهم توجه کنید: وجود شیار در تخت و پاتختی علاوه بر اینکه جلوه خوبی ندارد، از لحاظ بهداشتی نیز توصیه نمی‌شود. شیارهای نازک و باریک ایجاد شده با تصور تعمیرات مرمت نمی‌شوند؛ زیرا این شیارها را موریانه و حشرات خورده‌اند. از همین رو در مدت زمان کوتاهی در محیط منزل شما نیز این امر تکرار می‌شود. پس بهتر است هنگام خرید سورسی خواب توجه داشته باشید که وسایل سرویس خواب کاملا سالم باشند.


توصیه‌های ایمنی برای خرید تخت سرویس خواب

در زمان خرید تخت اگر کودک خردسال دارید توصیه می‌شود به این نکات توجه کنید. اگر شما می‌خواهید تخت فرفوژه بخرید باید توجه داشته باشید تختی را انتخاب کنید که گوشه های آن تیز نباشد. لغزیدن پای شما به هر دلیلی ممکن است به شما آسیب بزند. شاید کودک شما به شدت خود را بر روی تخت پرت کند و باعث آسیب دیدن در صورت برخورد با آهن‌های تخت شود. از همین رو توصیه می‌شود تختی خریداری شود که گوشه‌های آن حالت منحنی داشته و همچنین نوک تیز نباشد.


 توصیه های ایمنی برای خرید تخت سرویس خواب

میز توالت سرویس خواب چیست؟

یکی دیگر از قطعات سرویس خواب میز توالت یا میز آرایش است. به منظور سر و سامان دادن و نظم بخشیدن به لوازم آرایشی بهداشتی در منزل، از میز توالت استفاده می‌شود. میز توالت‌ها عموما ست با سرویس خواب ارائه می‌شوند. حال اگر مدلی خاص مد نظر شماست نیز با سفارش دادن می‌توانید آن مدل را تهیه کنید. استفاده از یک صندلی برای میز توالت کار شما را برای آراستگی آسان‌تر می‌کند.


ویژگی میز توالت سرویس خواب

در حین خرید میز توالت تنها به زیبایی آن توجه نکنید؛ بلکه دقت به موارد ایمنی آن امری مهم است. میز توالت‌ها در بازار به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول آینه آن‌ها که معمولا به میز پیچ شده است و دسته دوم موردی است که آینه از میز جدا است. اگر تازه ازدواج کرده‌اید جای نگرانی نیست. از هر دو مورد می‌توانید استفاده کنید. حال اگر شما صاحب فرزند هستید، به شما توصیه می‌کنیم از میز توالت گروه اول که به میز پیچ شده استفاده کنید. چرا که ممکن است آینه از روی میز به هر دلیل پرت شود. شاید برخی از مدل‌ها را بپسندید که آینه به میز پیچ نشده باشد، اما باز هم جای نگرانی نیست و می‌توانید با چند پیچ و یک دلر خودتان به این مهم به جهت ایمنی بیشتر دست پیداکنید. پاتختی سرویس خواب چیست؟

پاتختی یکی دیگر از لوازم جانبی سرویس خواب به شمار می‌رود. پاتختی‌ها همانند میز توالت در ابعاد و اندازه‌های متناسب با تخت ساخته می‌شود. برای تخت‌های یک نفره عموما یک پاتختی و برای تخت‌های دو نفره دو پاتختی طراحی و ساخته می‌شود. پاتختی یکی از نیازهای اصلی اتاق خواب در کنار تخت به شمار می‌رود.


مزایای استفاده از پاتختی در سرویس خواب

پاتختی در کنار تخت یکی از لوازمی است که نیاز آن در اتاق خواب بسیار مهم است. به عنوان مثال افراد سالخورده بسیار آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. قرار دادن دارو، ساعت، لیوان آب و هر چیز دیگری که بودن آن در اتاق خواب لازم است به وسیله پاتختی ساده تر جلوه می‌کند.


اندازه استاندارد پاتختی سرویس خواب

حداقل طول و عرضی که برای پاتختی‌ها توصیه می‌شود، ۴۰ تا ۵۰ سانت است. ارتفاع پاتختی نیز باید در حد و اندازه‌ای باشد که زمانی که شما روی تخت خوابیده‌اید قابل رویت باشد. ارتفاعی بین ۶۵ تا ۷۰ سانتیمتر اندازه استاندارد توصیه شده است. ارتفاع آن از سطح زمین به منظور نظافت بیشتر نیز ۱۸ سانتی متر توصیه می‌شود. همچنین پاتختی‌های چرخ دار کار شما را برای جابجایی بسیار آسان می‌کنند.آینه سرویس خواب

یکی از لوازمی که همراه با سرویس خواب عرضه می‌شود، اما خرید آن الزامی نیست آینه است. آینه‌ها عموما به صورت قدی در کنار میز توالت قرار می‌گیرد. حال شما به منظور ایمنی بیشتر در فضای اتاق می‌توانید همانند آینه میز توالت آن را به دیوار پیچ کنید. اندازه اتاق شما اگر بزرگ است نیز توصیه می‌کنیم از آینه استفاده کنید. اما اگر اندازه اتاق شما به حد کافی بزرگ نیست، وجود آینه قدی در اتاق دست و پای شما را می‌گیرد و ما توصیه می‌کنیم از آینه میز توالت بهره ببرید.


آینه سرویس خواب

کمد سرویس خواب

کمد یکی دیگر از لوازم جانبی سرویس خواب به شمار می‌رود و خرید و اضافه کردن آن به سرویس خواب نیز بسته به نیاز و فضای منزل شما است. کمد در اتاق خواب به شما این امکان را می دهد که البسه خود را به راحتی سر و سامان بدهید. وجود کشوهای کوچک در کمد به شما کمک می‌کند وسایل ریز را در آن جایگذاری کنید. شما به راحتی می‌توانید کیف و کفش‌های خود را سازماندهی کنید. حال اگر باز فضای کوچک اتاق خواب به شما این امکان را نمی‌دهد که از کمد استفاده کنید، می‌توانید از تخت‌های کشو دار یا از میز توالت‌های کشودار بهره ببرید. همچنین برای اتاق‌ها و خانه‌های کوچک از مدل های مبل تختخواب شو نیز غافل نشوید!پاف سرویس خواب

با شنیدن نام پاف، این سوال برای برخی ایجاد می‌شود که پاف چیست؟ بایستی بگوییم که پاف علاوه بر مبلمان، برخی اوقات همراه با سرویس‌ خواب‌ها نیز ارائه می‌شوند. برخی از پاف‌ها به شما این امکان را می‌دهند که علاوه بر داشتن جای نشیمن در اتاق خواب، جایی برای گذاشتن وسایل ریز خود نیز داشته باشید. این نوع پاف‌ها اصطلاحا با نام پاف‌ صندوقی شناخته می‌شوند. شما اگر فضای کافی در اتاق خواب داشته باشید می‌توانید از پاف‌های پایین تخت به منظور جلوه بخشیدن به اتاق خواب استفاده کنید. حال اگر فضا محدود است و شما نمی‌توانید از این وسیله استفاده کنید ناراحت نباشید، زیرا اکثر استفاده کنندگان سرویس خواب از این وسیله جانبی استفاده نمی‌کنند.


سرویس خواب شامل چه چیزهایی است

توصیه آخر برای خرید سرویس خواب

به شما پیشنهاد می‌کنیم در زمان خرید سرویس خواب علاوه بر زیبایی آن به موارد ایمنی نیز توجه کنید. سرویس خواب در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوع و زیبا در بازار وجود دارند. در گذشته به دلیل بی کفیت بودن صنایع چوبی داخلی، بسیاری از این محصولات از کشورهای اروپایی به داخل کشور وارد می‌شدند. اما با گذشت زمان و بهبود کیفیت محصولات تولیدی و بالا رفتن قیمت دلار در کشور امر واردات به نفع تولیدکنندگان داخلی کاهش پیدا کرد و همین امر سبب رشد این صنعت در کشور شد تا هم‌ اکنون شاهد تولید بهترین نوع سرویس خواب‌ها در داخل کشور باشیم.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.